قیمت پنت هاوس‌ در پایتخت به متری ۷۰۰ میلیون تومان رسید

افزایش قیمت مسکن در سال‌های اخیر از یک سو و افت شدید قدرت خرید مردم از سوی دیگر، باعث شده است خرید خانه عملا برای قشر بزرگی از مردم تبدیل به رویا شود. با این حال اما بازار خانه‌‌های لوکس همیشه داغ است. بررسی میدانی بازار خرید و فروش خانه‌های لوکس نشان می‌دهد ماجرای خرید مسکن برای همه یکسان نیست و در حالی که بسیاری از مردم قدرت انتخاب ندارند، برخی دیگر به دنبال موارد خاص برای هزینه پول خود هستند.

تهاتر ملک با معدن طلا!
به گزارش تجارت نیوز،داده‌های میدانی نشان می‌دهد در حالی‌که متوسط قیمت مسکن در شهر تهران، حوالی متری ۷۵ میلیون نوسان دارد و متوسط قیمت مسکن در منطقه ۱ پایتخت به ۱۳۰ میلیون تومان رسیده است، برخی پنت‌هاوس‌ها با متراژهای بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ متر، متری ۴۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان قیمت دارند.برای مثال قیمت یک واحد ۳۵۰ متری نوساز در منطقه الهیه متری ۵۰۰ میلیون تومان تعیین شده است و به این ترتیب در مجموع ۱۷۵ میلیارد تومان به فروش میرسد.


در این بین شنیده‌ها حاکی از آن است که باارزش‌ترین برج محدوده الهیه، متری یک میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده است.قیمت عجیب و غریب واحدهای این برج پایان ماجرا نیست و خریداران در ابتدای بازدید باید پرینت حساب خود را ارائه دهند تا اجازه بازدید از واحد به آنها داده شود. البته این تنها شرط عجیب و غریب برای بازدید از این دست پنت‌هاوس‌ها نیست و شنیده‌ها حاکی از آن است که مالکان این واحدها راه‌های دیگری نیز برای غربال بازدیدکنندگان دارند.

شغل خود را بگویید تا اجازه بازدید داشته باشید!
مشاوران املاک برخی مناطق تهران مثل الهیه و زعفرانیه می‌گویند مالکان هر کدام از پنت‌هاوس‌های گران‌قیمت، شروطی منحصر به‌فرد جهت پذیرش افراد برای بازدید دارند.برای مثال یکی از آنها در این مورد توضیح می‌دهد: «بازدید از این واحدها مانند واحدهای چهار یا پنج میلیاردی مناطق دیگر نیست و اگر شرط و شروطی وجود نداشته باشد برخی مثل موزه می‌خواهند روزانه از آنها بازدید کنند.»

این مشاور املاک درباره یکی از این فایل‌ها می‌گوید: «مثلا در حال حاضر بنگاه ما فایلی دارد که متعلق به پنت‌هاوسی ۴۷۲ متری در منطقه ولنجک است که ۲۱۰ میلیارد تومان قیمت دارد. صاحب واحد از ما خواسته است، از متقاضیان بازدید فایل کاملی از مشخصات، شغل، میزان درآمد و اطلاعاتی در مورد خانه‌ای که اکنون در آن ساکن هستند بفرستیم. او فایل‌ها را می‌بیند و هر کدام از متقاضیان را که تایید کرد، می‌توانیم برای بازدید بفرستیم.»
همان‌طور که اشاره شد، این مالکان اطلاعات شخصی متقاضیان و خریداران را بررسی می‌کنند تا مطمئن شوند بازدیدکننده توان خرید واحد را دارد و هیچ قصد دیگری در پس این بازدید نیست.

دریافت وجه برای بازدید از پنت‌هاوس‌های لاکچری
برخی مالکان در این بین پا را از چک کردن مدارک فراتر گذاشته‌اند. آنها از متقاضیان بازدید واحدها می‌خواهند علاوه بر این موارد، مبلغی نیز پرداخت کنند؛ میزان مبلغ این بازدیدها بسته به نظر مالکان متفاوت است و در برخی موارد به ۳۰ میلیون تومان هم می‌رسد.البته این مورد همیشه راهگشا نیست. صاحب بنگاه املاکی در منطقه دروس می‌گوید تعیین مبلغ ۲۰ میلیون تومانی باعث شده است تعداد متقاضیان بازدید این واحدها تا حد قابل توجهی افت کند؛ به‌گونه‌ای که هر چندماه یکبار حتی یک خریدار نیز برای آن پیدا نمی‌شود.

خرید ملک با طلا!
بررسی آگهی‌های مربوط به برج‌های لوکس تهران همچنین نشان می‌دهد مسئله روند کاهشی ارزش پول ملی به بازار خانه‌های لاکچری نیز کشیده شده است و برخی خریداران و فروشندگان، دریافت پول را هم منسوخ می‌دانند و از خریداران تقاضای پرداخت مقدار مشخصی طلا دارند. برخی از این واحدهای لاکچری متری یک کیلو طلا قیمت خورده‌اند!در یک آگهی‌ خاص نیز دیده می‌شود که دارنده‌ یک معدن طلا خواهان تهاتر معدن خود در کرمان با یک پنت‌هاوس در تهران است.

بررسی این موارد نشان می‌دهد، در حالی‌که خرید و حتی اجاره خانه برای برخی افراد عملا از دسترس خارج شده است، در بازارهای خانه های لوکس و پنت‌هاوس‌های لاکچری، ماجرای متفاوتی در جریان است و متقاضیان برای بازدید ابتدایی یک خانه، مبلغی معادل چند ماه اجاره یک واحد معمولی را می‌پردازند!

About Author