میدان آذربایجان، پروژه‌ای ناموفق که در سایه عدم نظارت متولیان، سال هاست راه خود را کج کرده و هیچ شباهتی به طرح و ماکت جذاب اولیه خود ندارد و تعیین تکلیف آن از شورای چهارم به پنجم و اکنون از شورای پنجم به ششم به ارث رسیده و یکی از اولویت‌های مدیریت شهری به شمار می‌رود.

 قرار گرفتن میدان آذربایجان در شمال غرب تبریز و محل تلاقی بزرگراه پاسداران، بزرگراه آذربایجان، خروجی فرودگاه تبریز و جاده سنتو، موقعیت ترافیکی و اهمیت این میدان را چند برابر کرده ‌است. ابر پروژه ای که قرار بود یکی از نمادهای تبریز باشد و بار ترافیکی را کم کند، اما برخلاف طرح اولیه، طرح دیگری اجرا شد و نه تنها نتوانست ورودی شهر را زیبا کند، بلکه اسباب حیف بیت المال را به همراه داشت و اکنون موجب نارضایتی و اعتراض چندین ساله شهروندان تبریزی شده و از دیدگاه مردم و ناظران اجتماعی به نمادی از ناکارآمدی و خیانت تبدیل شده است.
پروژه‌ای ناموفق  که در سایه عدم نظارت متولیان، سال هاست راه خود را کج کرده و هیچ شباهتی به طرح و ماکت جذاب اولیه خود ندارد و تعیین تکلیف آن از شورای چهارم به پنجم و اکنون از شورای پنجم به ششم به ارث رسیده و یکی از اولویت‌های مدیریت شهری به شمار می‌رود.

به گفته رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تبریز، یکی از موضوعاتی که در رابطه با این پروژه طی دوره ششم شورا در دستور کار قرار گرفت مربوط به نمای میدان آذربایجان بود که بخشی از کارها انجام گرفت و حتی در جلساتی از کمیته نما طرح هایی بررسی شد که قرار بر این بود تا در قسمتی از این میدان طرحی که ارائه شده اجرایی شود که تا به اکنون این مسئله رخ نداده است و بنا بر این شد شهرداری در این خصوص تصمیماتی داشته باشد.

فریدون بابایی اقدم می افزاید: لازم است شهرداری برنامه کامل خود را در خصوص تکمیل پروژه ارائه دهد چرا که وضع موجود در این راستا مطلوب نبوده و باید اقداماتی اجرایی شود.

روح الله رشیدی، رییس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر تبریز هم در این خصوص می گوید: بحث ابهام در خصوص پروژه میدان آذربایجان یکی از نکات مهمی بود که همه ساله در بودجه برای این پروژه ردیفی تعریف می شد و تصور از این موضوع کمی متفاوت تر بود، ما سعی کردیم در حوزه عمرانی از شهرداری بخواهیم ابهامات را تعریف کند، در بودجه سال جاری هم ۲۰ میلیارد تومان برای تکمیل نواقصات این پروژه در نظر گرفته شده است.

حجت الاسلام سید کاظم زعفرانچیلر، رییس کمیسیون سرمایه گذاری، گردشگری و بهبود فضای کسب و کار شورای اسلامی شهر تبریز هم در این مورد می گوید: بحث میدان آذربایجان را مکررا مطرح کرده ایم و نیاز است این مسئله را در یک جلسه اختصاصی بحث و بررسی کنیم تا در این دوره از شورا به اتمام رسد.

این عضو شورای شهر تاکید می کند: لازم است که بحث ایمنی در این پروژه مورد توجه جدی قرار گیرد.

گفتنی است در جلسه اخیر شورای شهر تبریز مقرر گردید طرح شهرداری در خصوص تکمیل نما مربوط به پروژه میدان آذربایجان ارائه و اقدامات و برنامه های دیگر در نظر گرفته شده برای آن اجرایی شود.

About Author