نوار مرزی آذربایجان شرقی باید به مرز اقتصادی تبدیل شود

مالک رحمتی روز سه شنبه در یازدهمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه آذربایجان شرقی در سال ۱۴۰۲، اظهار کرد: اگر بتوانم ظرفیت های بی بدیلی همچون آب، خاک، مناظر طبیعی و دیدنی که در این مرز وجود دارد را احیا کنیم امکان ایجاد فرصت های گردشگری و ایجاد شهرک های تخصصی صنعتی و کشاورزی با محوریت بخش خصوصی وجود خواهد داشت.

استاندار آذربایجان شرقی تاکید کرد: تهیه یک نقشه جامع و کامل با رویکرد اقتصادی و با توجه به تمام مواهب و ظرفیت های موجود در مرز ضروری است.

نماینده عالی دولت در آذربایجان شرقی به ثبت جهانی روستای کندوان توسط مجمع جهانی گردشگری سازمان ملل اشاره کرد و گفت: ۷۶ روستا از سراسر دنیا تاکنون ثبت شده است که یکی از این ۷۶ روستا، کندوان است و این موفقیت و خبر بسیار بزرگی برای آذربایجان شرقی است.

رحمتی بر اهمیت این رویداد تاکید کرد و ادامه داد: یکی از اولویت های آذربایجان شرقی جذب گردشگر خارجی است که چنین رویدادهایی کمک می کند تا جذب گردشگر داخلی و خارجی افزایش پیدا کند.

وی به ویژگی های منحصر به فرد آذربایجان شرقی اشاره و اظهار کرد: این استان دارای ظرفیت های بی بدیلی است که می توان به وجود چهار فصل در چهار گوشه استان، فرهنگ های متنوع، جنگل های دیدنی ارسباران و ظرفیت های روستایی متعدد که یکی از آنها روستای کندوان است، اشاره کرد.
استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: آذربایجان شرقی خطه ای است که دارای تاریخ، تمدن و ظرفیت های طبیعی است و زمانی می توانیم از این ظرفیت ها استفاده کنیم که گردشگر داخلی و خارجی جذب کنیم و روستای کندوان کمک شایانی خواهد کرد.

رحمتی افزود: آنچه نیاز است یک نظام برنامه ریزی و مدیریت خوب است که در این زمینه مدیران پای کار هستند و برنامه ریزی خواهند کرد که از این فرصت پیش آمده برای اقتصاد استان نهایت استفاده را انجام دهند.

استاندار آذربایجان شرقی همچنین بر ساخت و بازسازی ایستگاه های ژئودینامیک (زمین پویایی) در استان تاکید کرد و افزود: این ایستگاه ها در حوادث طبیعی همچون سیل و زلزله به مدیریت کمک می کنند و سازمان برنامه و بودجه استان باید با تمام دستگاه ها همکاری داشته باشد تا در حداقل زمان ممکن این ایستگاه ها ساماندهی شوند.

رحمتی به روز رسانی نقشه های آذربایجان شرقی را نیز موضوع ضروری دانست و گفت: در تصمیم گیری و تصمیم سازی های مدیریتی نقشه ها حرف اول را می زنند و ضروری است تمام نقشه های استان را به روز رسانی کنیم تا بر اساس آنها بتوانیم کارها را پیش ببریم.

وی همچنین با اشاره به حماسه ۲۲ بهمن افزود: از همه مردم خطه آذربایجان شرقی و تبریز که با روحیه انقلابی و ولایت مداری خود حماسه دیگری را در ۲۲ بهمن رقم زدند و حضور پررنگ، دارای پیام و با نشاطی داشتند تشکر می کنم.

وی افزود: این حضور مردم پیام های متعددی دارد و مسئولیت ما مدیران را که به عنوان خادمان این مردم هستیم چند برابر می کند؛ زیرا که این مردم با همه فراز و نشیب ها پای انقلاب خود ایستاده اند و آن را متعلق به خود می دانند و بزرگترین پیام آن برای ما این است که هر آنچه که در توان داریم برای خدمت گزاری به این ملت شریف به کار بگیریم.

به گزارش ایرنا، در این جلسه آخرین وضعیت ایستگاه‌های ژئودینامیک در آذربایجان شرقی بررسی و همچنین ۶ مورد از مصوبات کارگروه امور زیربنایی، توسعه شهری و روستایی، آمایش سرزمین و محیط زیست استان تصویب شد.

About Author