همسان سازی حقوق کلیه بازنشستگان آغاز شد

روند بررسی احکام شغلی برای اجرای قانون همسان سازی حقوق مستمری بگیران تمامی صندوق های بازنشستگی آغاز شد.

اطلاعات نوشت: داوود منظور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور دیروز در یک نشست رسانه ای و در پاسخ به سئوال خبرنگار اطلاعات برای تشریح روند همسان سازی حقوق بازنشستگان گفت: مطابق قانون برنامه پنجساله هفتم توسعه که روزهای پایانی تصویب نهایی خود را سپری می کند،  موظف به اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان هستیم تا ظرف ۳ سال آینده حقوق دریافتی بازنشستگان با هم رتبگان خودشان همسان شود، به صورتی که حقوقشان با فرد همتراز شاغل در رتبه خودشان، همسان خواهد شد.

وی افزود: مطابق مصوبه برنامه هفتم  توسعه، امسال ۴۰ درصد و در دو سال بعد مجموعاً ۶۰درصد حقوق بازنشستگان با دستمزد دریافتی شاغلان همتراز خود، متناسب  سازی خواهد شد و در نهایت به ۹۰ درصد حقوق دریافتی شاغلان همتراز خواهد رسید.

منظور گفت: برای همسان سازی حقوق مستمری بگیران صندوق های بازنشستگی کشوری و لشگری که حقوق آنها را دولت می پردازد، در قانون بودجه امسال منابع خوب و پایداری پیش بینی کرده ایم و قرار شد از محل افزایش یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده، ۵۰ هزار میلیارد تومان منابع مالی برای متناسب سازی حقوق این گروه از بازنشستگان تأمین شود.

وی گفت: البته تصویب مرحله دوم لایحه بودجه امسال به اردیبهشت کشیده شد ولی ظرف چند روز گذشته به تمامی دستگاه‌های اجرایی اعلام کردیم تا جداول متناسب  سازی‌ها را تهیه کنند. معاون رئیس جمهوری گفت: دستورالعمل محاسبه، اصلاح و  پرداخت احکام متناسب سازی شده نیز در دست تدوین است  و بزودی  پرداخت ها آغاز می شود.

وی تأکید کرد: بعد از اعمال اصلاحات در احکام متناسب سازی، حقوق آنها از ابتدای امسال مورد ارزیابی و همسان سازی قرار می  گیرد و قطعاً معوقات ماه های اخیر نیز پرداخت می‌شود.

منظور ادامه داد: گروه دیگری از بازنشستگان کشور تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی هستند که حقوق آنها را دولت نمی پردازد. در واقع پرداخت‌های مستمری بگیران  تأمین اجتماعی از طریق صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی تأمین می‌شود.

به گفته وی برای آغاز اجرای همسان سازی این عده از بازنشستگان نیز  دولت بزودی  ۱۳۰هزار میلیارد تومان از بدهی خود به این سازمان را پرداخت می‌کند تا بتواند حقوق بازنشستگان خود را ترمیم کند .

منظور گفت: هم اکنون در حال برگزاری جلسات کارشناسی با سازمان تأمین اجتماعی برای بررسی نحوه پرداخت این دیون دولتی هستیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور همچنین از اختصاص ۱۱ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان برای تأمین معیشت و آینده بازنشستگان و شاغلان کشور خبر داد و گفت: در تامین بودجه امسال با کسری روبرو نخواهیم شد و ۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبار جدید برای ادامه برنامه تخصیص کالابرگ الکترونیکی تخصیص داده ایم.

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: دولت سعی دارد قیمت ۱۱ قلم کالای خوراکی برای اقشار کم درآمد بر اساس نرخ سال قبل باشد و اطمینان خاطر برای آنها فراهم شود.

منظور گفت: بر اساس آنچه که به عنوان جدول ۸ قانون بودجه پیش‌بینی کردیم، انتظار می‌رود بودجه هدفمندی یارانه ها نیز تحقق یابد. این منابع عمدتاً از محل صادرات گاز و فرآورده‌های نفتی تأمین خواهد شد و بر این اساس امسال نگرانی چندانی در این بخش نخواهیم داشت. البته برای جلوگیری از قاچاق و مدیریت مصرف یک سامانه در مورد توزیع سوخت گازوئیل ایجاد شده تا تخصیص سوخت بر اساس پیمایش انجام شود. همچنین ۱۳ طرح غیرقیمتی در حوزه سوخت در شورای اقتصاد تصویب شده که بازار بهینه سازی انرژی یکی از آنهاست.

منظور درباره مطالبات گندمکاران اظهار کرد: از نیمه دوم فروردین‌ کشاورزان گندم‌های خود را به دولت تحویل دادند ولی پول آنها باید از منابع هدفمندی در طول سال تأمین شود.

با این وجود از طریق منابعی که اخیراً اختصاص یافته مطالبات گندم‌کاران ظرف دو روز آینده پرداخت خواهد شد.

ایجاد سامانه املاک و مستغلات بانکی

معاون رئیس جمهور در خصوص وضعیت بانک‌های خصوصی هم گفت: نظام بانکی قطعاً نیازمند تنظیم‌گری خواهد بود و بانک مرکزی با روندهای قانونی بر این بخش نظارت خواهد داشت. بر اساس برنامه هفتم ناترازی بانک‌ها باید به ۲۰ درصد ناترازی فعلی برسد و در نظر داریم تا سامانه املاک و مستغلات بانکی ایجاد شود تا میزان املاک بانک‌ها مشخص شود و ترجیح این است اموال بانکی در سبد دارایی‌های منجمد قرار نگیرد تا تسهیلات بهتری از سوی بانک‌ها به متقاضیان اعطا شود.

تهاتر برای تامین بنزین

منظور در خصوص واردات بنزین گفت: طبق مجوزهای صادر شده، وزارت نفت در خصوص تنظیم به موقع درباره تامین بنزین و… وظیفه دارد. سال قبل تهاتر فرآورده‌های نفتی در همین راستا انجام شد تا نیازمندی به بنزین در مقاطع مختلف سال مرتفع شود. بر این اساس از راهکار تهاتر برای تامین بنزین استفاده شده است.

واردات خودرو شتاب گرفت

وی درباره واردات خودرو تصریح کرد: شتاب واردات خودرو در سال جاری افزایش یافته است؛ تنظیم گری بازار خودرو توسط وزارت صمت در حال انجام است. به تازگی نیز ثبت نام خودروهای برقی آغاز شده است.

منظور گفت: دولت سیزدهم ۳۳۰هزار میلیارد تومان بازپرداخت اصل و سود اوراق منتشره دولت قبل رو انجام داده و سهم خالص اوراق در تامین دولت به ۵.۵درصد رسیده است. در حالی که این رقم در سه سال دولت قبل ۱۴درصد بود.

About Author