کاخ مروارید رو به نابودی است

نایب رئیس شورای شهر کرج گفت: اگرچه مدیریت شهری برای حفظ کاخ مروارید اقداماتی انجام داده اما بنای آن رو به نابودی و فروریختن است.
علیرضا رحیمی صبح چهارشنبه در حاشیه بازدید از کاخ مروارید (شمس) با انتقاد از عدم توجه به بنای این میراث تاریخی و فرهنگی شهر، سفر و بازدید از آثار گذشتگان برای عبرت گرفتن از تاریخ را جزو تذکرات اکید قرآن ذکر کرد.
وی بیان کرد: حفظ نشانه‌های تاریخ و شابلون‌های زمان، مایه عبرت و افزایش آگاهی و دانش و نگهداری آثاری مانند کاخ‌ها، پل‌ها، ابنیه، مقابر، معابد، خشت‌ها، کوزه‌ها، سکه‌ها، لباس‌ها، اسلحه‌ها، اشکال و خطوط را گویای فرهنگ آن دوره و دریچه‌ای برای ورود به تاریخ است.
نایب رئیس شورای شهر کرج با بیان اینکه در بازدید از این میراث تاریخی شهر، غصه‌ای بر غصه‌هایمان افزوده شد، تصریح کرد: اگرچه مدیریت شهری در گذشته و امروز نسبت به حفظ و توسعه فضای سبز کاخ اقدامات ارزشمندی و را انجام داده است اما بنای آن رو به نابودی و فرو ریختن است.
کم‌کاری میراث فرهنگی در حفاظت
از آثار تاریخی کرج
وی رسیدگی به ابنیه تاریخی را جزو وظایف اداره میراث فرهنگی برشمرد و بیان کرد: ظاهراً بنا و ساختمان این اثر بی‌صاحب و بی‌سر و سامان است و به نظر می‌رسد عاقبتی چون پل دختر در ورودی کرج و حمام حیدرآباد انتظار آن را می‌کشد.
رحیمی از دو مرحله فرو ریختن بخش‌هایی از پل دختر در سال جاری به عنوان یک ضایعه تاریخی و فرهنگی یاد کرد و افزود: سابقه این اثر به روایتی به دوره صفویه و به روایتی متقن‌تر به دوره ساسانیان می‌رسد.
عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر کرج با اشاره به اقدامات مثبت مدیر کل میراث فرهنگی استان البرز در دوره همکاری در معاونت فرهنگی شهرداری، پلمب این اثر را ظلم به تاریخ و فرهنگ شهر و کشور ارزیابی و در عین حال تصریح کرد: البته این حال فعلی این اثر ملی به بی‌مهری دولت‌های قبل و مدیران استانی سابق و جدید باز می‌گردد.
وی از آمادگی مدیریت شهری برای بازسازی و نگهداری از این اثر تاریخی خبر داد و از مسئولان امر خواست موضوع را با جدیت مورد رسیدگی و توجه قرار دهند.

About Author