کلاهبرداری با پیامک‌های جعلی

معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا از متلاشی شدن یک باند سه نفره “ ارسال پیامک‌های جعلی تحت عنوان ابلاغ شکوائیه قضایی “ که مترصد کلاهبرداری از هموطنان بودند؛ خبر داد.
سرهنگ رامین پاشایی، معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا در تشریح این خبر اظهارکرد: اعضای این باند سه نفره با ترفند “ارسال پیامک های جعلی ابلاغیات قضائی در پوشش سامانه ثنا قوه قضائیه” حاوی لینک بد افزار از کاربران درخواست می کرد که فرم اقرار جعلی عدالت ایران را به جهت اطلاع از ابلاغیات قضائی بر روی گوشی تلفن همراه خود نصب کنند.
این مقام مسئول ادامه داد: این افراد پس از انجام این فرآیند و به دست آوردن دسترسی غیر مجاز به گوشی تلفن همراه قربانی و از طریق به دست آوردن اطلاعات کارت بانک فریب خوردگان نسبت به برداشت غیر مجاز از حساب بانکی آنان اقدام می کردند.
وی افزود: پس از اقدامات تخصصی کارشناسان پلیس فتا در استان زنجان متهمان مورد شناسایی قرار گرفتند و ضمن هماهنگی با مقام قضائی در محل سکونت خود دستگیر شدند.
سرهنگ پاشایی ادامه داد: تجزیه و تحلیل نحوه ارتکاب جرایم حوزه اسکیمر و پیامک های جعلی مبین این قضیه است که مجرمان عمدتا با سوءاستفاده از شرایط عمومی کشور در ایام تعطیلات آخر هفته و یا سایر مناسبت های خاص که دارای تعطیلات عمومی چند روزه است، دست به این گونه جرایم می زنند.
معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا از هموطنان خواست که فریب اینگونه کلاهبرداری ها را که به دفعات متعدد هشدارهای آموزشی از طریق رسانه ها، خبر گزاری ها، سایت ها و کانال های خبری به سمع و نظر آنها رسیده، نخورند.
این مقام انتظامی تصریح کرد: شهروندان همواره آگاه باشند که سازمان ها و نهادهای خصوصی و دولتی عمدتا از شماره تلفن های پوششی موسوم به “ number mask “ به جهت اطلاع رسانی و ابلاغیات استفاده می کنند و به هیچ عنوان از شماره تلفن های شخصی استفاده نمی کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا؛ وی به عموم مردم توصیه کرد: در صورت مواجه با اینگونه پیامک های جعلی ضمن بی توجهی به محتوای پیامک موضوع را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir و یا شماره تلفن ۰۹۶۳۸۰ به جهت رسیدگی سریع تر اطلاع دهند.

About Author