کمبودهای امدادی آذربایجان‌شرقی را هر چه سریع‌تر برطرف کنید

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی گفت: بر اساس بازدیدهایی که از مجموعه هلال احمر استان داشتم، این نهاد نیاز به حمایت از نظر تجهیزات دارد, به خصوص در آتش‌سوزی جنگل‌های ارسباران که هلیکوپتر آماده بود اما بسکت آن جهت آبپاشی وجود نداشت که بعدا تهیه شد. همچنین از بابت سگ‌های ویژه زنده‌یاب که در مواقع حساس استفاده می‌شود نیز کمبود داریم.

آیت‌الله سیدمحمد تقی آل‌هاشم نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی امروز در دیدار با پیرحسین کولیوند، رئیس جمعیت هلال احمر با بیان اینکه مردم آذربایجان‌شرقی، مردمی غیور و شجاعی هستند، اظهار کرد: مردم این خطه در صحنه‌های گوناگون و حتی از زمان قبل انقلاب و دوران مشروطه نیز همیشه پیشتاز و پیشقدم بودند و در دفاع مقدس نیز لشکر عاشورا، پیشقراول لشکرهای دیگر بود.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری، همواره در دیدارهای ۲۹ بهمن خود با مردم تبریز اشاره می‌کنند که آذربایجان، پرچمدار و سر ایران است و این موقعیت می‌طلبد که نهادهای این استان نیز نمونه باشند.

امام جمعه تبریز بیان داشت: هلال احمر یک نهاد مردمی است که اعضای آن داوطلبانه خدمات‌رسانی می‌کنند. چند نهاد در سطح دنیا داریم که شناخته شده هستند مثل هلال احمر، اورژانس و  پلیس که در بین مردم محبوب و مقبول هستند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی، گفت: اگر حادثه‌ای اتفاق بیفتد ما می‌بینیم که هلال احمر به عنوان اولین گروه مشغول امدادرسانی می‌شود. در هر اتفاق، حادثه، سانحه، سیل، زلزله، طوفان و آتش‌سوزی داوطلبان و امدادهوایی این جمعیت به کمک مردم می‌شتابند.

وی افزود: ما قدر داوطلبان را می‌دانیم. از جمله تفاوت هلال احمر با سایر نهادهای دیگر در منظومه فکری رهبری، این است که هلال احمر باید ۲ مسأله تحرک و حضور دائم را مد نظر قرار دهد.

به گفته آیت‌الله آل هاشم؛ تفاوت هلال احمر با سایر موسسات امدادی این است که  به فوریت‌ها رسیدگی می‌کند.

آل‌هاشم توضیح داد: هلال احمر مثل نیروهای مسلح همیشه باید آماده باشد و در هنگام بروز حوادث حضور واقعی و موثر و کارگشا داشته باشند.

وی ادامه داد: این حالت باید از تمام جهات در هلال احمر حفظ شود. هلال احمر به عنوان یک نهاد امدادرسان در ذهن مردم ما نقش بسته است.

امام جمعه تبریز توضیح داد: اقدامات هلال احمر تنها مربوط به داخل کشور نیست و اگر در خارج از کشور هم مردم آسیب دیده باشند هلال احمر کشور ما به آنها امدادرسانی می‌کند.

 هلال احمر نهادی مردم نهاد است و در دل مردم جای دارد

وی با بیان اینکه هلال احمر نهادی مردم نهاد است و در دل مردم جای دارد افزود: هلال احمر در زلزله ترکیه نقش به سزایی داشت. هلال احمر افتخار کشور ما است و باید از نظر لجستیک و امکانات تجهیز شوند.

امام جمعه تبریز، حضور فعال هلال احمر در حوادث بین‌المللی چون زلزله ترکیه را موجب افتخار کشور عنوان کرد و متذکر شد: بر اساس بازدیدهایی که از مجموعه هلال احمر استان داشتم، این نهاد نیاز به حمایت از نظر تجهیزات دارد. به خصوص در آتش‌سوزی جنگل‌های ارسباران که هلیکوپتر آماده بود اما بسکت آن جهت آبپاشی وجود نداشت که بعدا تهیه شد. همچنین از بابت سگ‌های ویژه زنده‌یاب که در مواقع حساس استفاده می‌شود نیز کمبود داریم.

About Author