یک ماه ایران را تعطیل کنید تا این تعداد پرشمار کاندیدا‌های دولتی و مجلسی با خیال آسوده کار انتخاباتی کنند!

ثبت نام کاندیداهای ریاست جمهوری به پایان رسید و شاهد احساس تکلیف بسیاری از افراد برای اداره ونجات کشور از مشکلات بودیم.

به دنبال حضور انواع دولتی ها و مجلسی ها برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری این دوره نکات زیر بهتر است مورد توجه قرار گیرد.

۱- طبق ماده ۳۷ قانون‌انتخابات ریاست جمهوری«اعضای هیأت دولت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای شورای عالی قضایی و شورای نگهبان در صورتی می‌توانند داوطلب‌شوند که قبل از ثبت نام از سمت خود استعفاء نموده و در آن سمت شاغل نباشند» افراد ثبت نام کننده برای حسن نیت و صداقت، نامه استعفای خود را منتشر کنند.

۲- بررسی همراهان افراد ثبت نام‌کننده و فعالیت های این اطرافیان و همراهان در فضای مجازی این شائبه را به وجود آورده است که این کاندیداها و اطرافیانشان همچنان از امکانات دولتی مشغول استفاده بوده اند و حتی در اماکن دولتی جلسات انتخاباتی برگزار کرده اند مثلا توییت های رییس روابط عمومی شهرداری تهران و یا حضور رییس حوزه وزارتی، رییس روابط عمومی، دستیار وزیر در امور استان ها، معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی وزیر راه در هنگام ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری همچنان این شائبه را ایجاد کرده است که همچنان کاندیداها از امکانات و ظرفیت های دولتی و عمومی مشغول استفاده هستند که این مهم مغایر با قانون و اخلاق و شرع می باشد ناگفته نماند که رییس روابط عمومی شهرداری زاکانی پیشتر در توییتی اعلام‌کرده بود که استعفای خود را برای حضور در فعالیت های انتخاباتی به شهردار تقدیم‌کرده است که در مورد شهردار تهران هم شورای شهر باید اعلام کند.

۳- باتوجه به حضور پرشمار دولتی ها و مجلسی در ثبت نام میتوان یک‌ماه کشور را تعطیل کرد که ایشان با خاطر آسوده به فعالیت های انتخاباتی بپردازند، بد هم‌نیست مشخص می شود که کار و فعالیت دولتی ها و مجلسی نقش وتاثیری‌در اداره کشور دارد یا خیر!

۴-حضور اطرافیان کاندیداها در ادارات و وزارت خانه ها پس از اعلام کاندیداتوری مورد توجه وبررسی قرار گیرد که خدای ناکرده از امکانات عمومی ودولتی استفاده انتخاباتی‌ نشود که شرایط برابر برای همه کاندیداها برای رقابت سالم بوجود آید.

۵- نامزدها ریاست جمهوری مانند بسیاری از کشورها لیست هزینه ها و محل مورد استفاده پول ها را مشخص کنند که مورد قضاوت و بررسی مردم بعنوان رای دهنده قرار گیرد.

۶- کاندیداها سعی کنند از عکس وخاطرات بزرگان به خصوص شهدای گرانقدر برای تایید خود و یا تکذیب رقیب خود استفاده نکنند.

۷- کاندیداهای انتخابات که پست و سمت دولتی داشته اند یک آمار دقیق از عملکرد خود ارائه کنند.

۸- کاندیداها موضع رسمی و قطعی خود را نسبت امورات جاری کشور و درگیر مردم مثل تحریم‌ها، فیلترینگ، طرح عفاف و حجاب و … اعلام کنند که تا پس از رییس جمهور مورد قضاوت مردم و رسانه ها قرار گیرند همانطور که این مقایسه و نقد در مورد اظهارات رییس جمهور شهید پیش و پس از رییس جمهور شدن صورت‌ گرفت.

۹- کاندیداها لیست اموال خود و اطرافیان را اعلام عمومی کنند که هم‌مورد بررسی رسانه ها و مردم قرار گیرد و هم پس از دوره خدمت بررسی شود که افزایش غیر منطقی داشته یا خیر.

۱۰- مخاطب و هدف کاندیداها در اعلام برنامه ها مردم باشد نه برای خوشحال کردن مسئولین دیگر!

About Author