۱۰ جرم اول آذربایجان‌شرقی

سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان آذربایجان‌شرقی با اشاره به جرم اول در استان گفت: جرائم رایانه‌ای و مرتبط با فضای مجازی در استان در نیمه نخست ۱۶ درصد کاهش یافته است.

احمد موقری، سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان آذربایجان‌شرقی در جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم استان آذربایجان‌شرقی با ارائه گزارش سیمای جرائم، آسیب‌های اجتماعی و دعاوی استان در ۶ ماهه اول سال ۱۴۰۲ با اشاره به کاهش ۳۹ درصدی مجموع ۱۰ جرم اولویت‌دار استان  اظهار کرد: سرقت مستوجب تعزیر، توهین به اشخاص عادی، ضرب و جرح عمدی، کلاهبرداری، ایراد صدمه بدنی غیرعمدی بر اثر تصادف رانندگی، رانندگی بدون پروانه رسمی، تهدید، تخریب، تحصیل مال از طریق نامشروع یا سوءاستفاده و تقلب از امتیازات و تصرف عدوانی جزء ۱۰ اتهام اول استان از حیث تعداد پرونده‌های کیفری است.

وی ادامه داد: ۱۰ دعوی با عناوین مطالبه خسارات دادرسی، مطالبه خسارت تاخیر تأدیه، مطالبه وجه، اعسار از پرداخت هزینه دادرسی، اعسار از پرداخت محکوم به، صدور اجرائیه چک بلامحل، تأمین خواسته، مطالبه خسارت، مطالبه وجه چک و دستور موقت ۱۰ خواسته اولویت‌دار استان از حیث تعداد پرونده‌های حقوقی است.

موقری در ادامه گزارش خود با اعلام کاهش ۱۶ درصدی جرائم رایانه‌ای و مرتبط با فضای مجازی، از افزایش ۷ درصدی ورودی زندان در شش ماهه سال ۱۴۰۲ نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت: ۲۴ درصد از ورودی زندانیان استان مربوط به زندانیان سرقت و ۱۸ درصد از ورودی زندانیان استان مربوط به زندانیان جرایم موادمخدر و مواد روان‌گردان است.

سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان آذربایجان‌شرقی با ابراز نگرانی از افزایش طلاق زوجین و آسیب‌های اجتماعی، خواستار همگرایی و مشارکت دستگاه‌های اجرایی در ارائه و اجرای طرح‌های مرتبط با کاهش طلاق و کنترل آسیب‌های اجتماعی و جرائم شد.

 در راستای تحقق اهداف پیش‌بینی شده در اصل ۱۵۶ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در خصوص پیشگیری از وقوع جرم و به منظور ایجاد هماهنگی و تعامل بین دستگاه‌ها و استفاده از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های موجود در دستگاه‌های مسؤول و مدیریت امر پیشگیری، جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم استان آذربایجان‌شرقی تشکیل شد.

About Author