آیا کمبود پزشک داریم

رئیس هیات مدیره نظام پزشکی تهران بزرگ، در واکنش به کمبود پزشک و مشکلاتی که بر سر راه ارائه خدمات با کیفیت در کشور وجود دارد، نکاتی را متذکر شد.
به گزارش خبرگزاری مهر، سیدموید علویان اظهار داشت: امروزه دسترسی مردم به خدمات سلامت در اقصی نقاط کشور نسبت‌به ۳۰ سال پیش بسیار بهتر و ساده‌تر شده‌است.
وی افزود: یادمان نرود در برهه‌ای از زمان پزشکان فیلیپینی، هندی و پاکستانی در برخی از نقاط ایران مسئول ارائه خدمات درمانی به مردم ایران بودند و دچار کمبود جدی پزشک به خصوص در مناطق دورافتاده و محروم کشور بودیم، اما حالا ایرانیان در توسعه علمی سرآمد هستند.
علویان ادامه داد: حالا خبری از آن پزشکان خارجی نیست و در تمام نقاط کشور ارائه خدمات توسط پزشکان ایرانی انجام می‌شود. اما یکی از بحث‌های داغ روز جامعه پزشکی این است که آیا در حال حاضر تعداد کافی پزشک برای ارائه خدمت به مردم کشور وجود دارد.
وی افزود: اصولاً تصمیم سازی در خصوص میزان تربیت پزشکان و تعداد پذیرش رشته‌های پزشکی باید مبتنی بر چه شواهدی باشد، آیا ملاک نسبت پزشک به جمعیت که در کشورهای دیگر مورد استفاده است، باید ملاک قطعی تصمیم‌گیری ما باشد.
علویان تاکید کرد: باید نگاهی به دیدگاه حاکمان و خود مردم کشورمان نسبت به مقوله سلامت و اهمیت آن داشته باشیم. شکی نیست که باید دسترسی مردم به خدمات تسهیل شود و این خدمات هم باید کیفی باشند، ولی آیا با تولید انبوه پزشک، می‌توانیم دسترسی و کیفیت را تضمین کنیم.
رئیس هیأت مدیره نظام پزشکی تهران بزرگ افزود: آمار تربیت نیروهای جامعه پزشکی در سال‌های اخیر، میزان مهاجرت به خارج از کشور و نبود سیستم روشن ارائه خدمات و مدل ارائه خدمات مناسب در قالب پزشک خانواده، همگی حاکی از سردرگمی میان متولیان و سیاست‌گذاران عرصه تصمیم‌گیری در مورد ظرفیت‌های پذیرش رشته پزشکی هستند ولی حالا اگر ما سوال کنیم بر چه اساسی قصد افزایش ظرفیت پذیرش رشته‌های پزشکی را دارند محکوم به انحصار خواهی می‌شویم.
وی گفت: نکته مهم دیگر این است که آیا نباید به جای بهبود مدل ارائه خدمت و ارتقا جایگاه خدمتی واقعی پزشکان و اجرای درست پزشک خانواده و سیستم ارجاع و بومی کردن پذیرش‌ها دنبال افزایش ظرفیت‌های پذیرش رشته‌های پزشکی باشیم.
علویان افزود: پیشنهاد معقول این است که تصمیم عجولانه نگیرید. با بخش‌های مختلف از جمله مرکز پژوهش‌های مجلس و سازمان نظام پزشکی مشورت کنید. تشکیل کارگروه بررسی موضوع و تصمیم‌گیری مبتنی بر شواهد خواسته‌ای معقول است.

About Author