هفته های پایانی لیگ بیست و سوم و نتایج ضعیف تیم فوتبال تراکتور و فاصله گرفتن این تیم از جمع مدعیان، اعتراض شدید هواداران را به دنبال داشت و همین موضوع موجب واکنش محمدرضا زنوزی مالک این تیم و اعلام انصراف از مالکیت آن شد تا تراکتور بار دیگر بلاتکلیفی قبل از آغاز فصل را برای چندمین بار تجربه کند و مضاعف بر اینکه این تیم سهمیه آسیا را هم کسب کرد.
به دنبال این اظهار نظر زنوزی، تراکتور بار دیگر با حواشی خودساخته مالک تیم در صدر اخبار ورزشی قرار گرفت و اعصاب و روان هواداران این تیم که در طول فصل به دلیل نتایج ضعیف تیم به هم ریخته بود با این تصمیم بدتر شد، بلاتکلیفی تراکتور در لیگ برتر و آسیا نوید نتایج خوبی را برای تراکتور نمی دهد.
پس از اتمام مسابقات لیگ برتر، مجمع عمومی فوق‌العاده سهامداران باشگاه تراکتور در ۲۸ اردیبهشت تشکیل و تصمیم گرفته شد تا سهام این باشگاه براساس قیمت کارشناسی شده واگذار شود و مهلت ۱۵ روزه برای این کار در نظر گرفته شد.
با اتمام مهلت داده شده، زنوزی برای پایان دادن به حمایت همراه با منت خود از تراکتور، به عوامل و دست اندرکاران خود دستور داد تا مالکیت این تیم را به هیات فوتبال واگذار کنند تصمیمی که قبل از این و در مورد تیم فوتبال ماشین سازی تبریز نیز گرفته شده بود و با انحلال و از بین رفتن این تیم پایان یافت.
البته هیات فوتبال آذربایجان شرقی این بار مسئولیت قبول نکرد و به گفته جواد ششگلانی، این هیات، زمانی که تراکتور مشتری داشته باشد می تواند مقدمات واگذاری را انجام دهد و اداره تیم یا فروش آن در حیطه وظایف هیات نیست و مالکیت تیم همانند قبل، در اختیار زنوزی خواهد بود.
پاسکاری تراکتور بین زنوزی و هیات فوتبال و در ادامه اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی، نشان داد این تیم پرطرفدار فوتبال به رغم همه مزیت ها، در گرداب بلاتکلیفی به دام افتاده است و مسئولان و مالک تیم که تا قبل از این پز آن را می دادند به یکباره از آن دلسرد شده و سکوت اختیار کردند.
محمدرضا زنوزی از لیگ هجدهم مالکیت باشگاه تراکتور را برعهده دارد و در این مدت یکی از خبرسازترین چهره‌های فوتبال ایران بوده و به رغم اینکه هزینه زیادی برای تیم کرد و ستاره های زیادی به خدمت گرفت اما به غیر از یک قهرمانی جام حذفی و یک صعود از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا، دستاورد دیگری نداشته است.
زنوزی یک بار هم در ۲ سال پیش از تیمداری کنار کشیده بود اما در آن زمان به دلیل نبود مشتری جدی، دوباره سکان کار را در دست گرفت و قول داد با تیمی کهکشانی، تراکتور را به قله و قهرمانی لیگ برتر برساند اما همچنان که دیدیم، این اتفاق نیفتاد و ثابت کرد که زنوزی به رغم مهارت و تجربه در امور اقتصادی، در باشگاه داری و ورزش هیچ سررشته ای ندارد و بهتر است در صورت حمایت مالی از تراکتور، صفر تا صد مدیریت تیم را به افراد سالم ورزشی و دلسوز تیم واگذار کند.
تیم فوتبال تراکتور یک سرمایه اجتماعی بزرگ است و هزینه در این تیم از سوی هر فرد و نهادی، نوعی سرمایه گذاری است اما متاسفانه به دلیل غلط بودن روش های تیمداری در کشورمان و درآمدزایی از باشگاه داری، این سرمایه های اجتماعی یکی پس از دیگری در تاریکی فرو می روند که برای احیای امثال آن، باید چندین برابر هزینه مجدد کرد.
شنیده ها حاکی از آن است که جلسات متعددی برای متقاعد کردن زنوزی برای ادامه تیمداری با حضور مسئولان استانی برگزار شده اما تاکنون این جلسات، خروجی مناسبی که دل هواداران را شاد کند نداشته است.
هرچند عنوان می شود که زنوزی قبول کرده تا به حمایت مجدد از این تیم ادامه دهد اما این مطلب به طور رسمی از سوی هیچ فرد و نهادی اعلام نشده و حتی باشگاه تراکتور نیز اظهار نظری در این مورد نکرده است.

تصمیمات خوشی برای تیم تراکتور اتخاذ می‌شود

سرپرست استانداری آذربایجان شرقی در مورد آخرین وضعیت تعیین تکلیف مالکیت تیم تراکتور، گفت: رایزنی‌هایی انجام شده و نسبت به نتایج این رایزنی ها امیدواریم و خبرهای خوشی در راه است.
تراب محمدی با اشاره به انتقاداتی که درباره مالکیت و هدایت تیم تراکتور وجود دارد، اظهار کرد: درست نیست هنگام باخت تیم، تمام اخلاقیات را زیر پا بگذاریم هرچه دلمان خواست بگوییم، بلکه باید بپذیریم که فوتبال بُرد و باخت دارد.
وی ادامه داد: ناسزا گفتن به سرمایه گذار تیم به دلیل باخت، در شان و شایسته این تیم و مردم آذربایجان نیست و برخی‌ها عمدی این کارها را انجام می‌دهند که موجب رنجش خاطر سرمایه گذار شده و یکی از نگرانی‌های سرمایه گذار نیز همین موضوع است.
به رغم گذشت چند روز از این اظهار نظر سرپرست استانداری، هنوز این خبر خوش منتشر نشده و هواداران این تیم همچنان نگران هستند و دوست دارند تکلیف تیمشان تا قبل از آغاز فصل نقل و انتقالات مشخص شود و تیم به دور از حواشی و از سوی افراد کاربلد و سالم بسته شود.
دیگر خواسته به حق هواداران تراکتور که نباید مورد غفلت قرار گیرد خط زدن افرادی است که تحت عنوان دلال، اطراف تیم حضور دارند و با اعمال فشار از راه های مختلف، به خواسته خود می رسند اما تیم را در سراشیبی سقوط هل می دهند. / ایرنا

About Author