آینده چین از مسیر تاریخی روسیه در یک قرن گذشته می‌گذرد!

چین از تجربه روسیه پس از سال ۱۹۹۱ میلادی درس‌هایی آموخت و آزادسازی اقتصادی خود را با دقت بیشتری دنبال کرد. با این وجود، چین در نهایت نتوانست از پیامد‌های سیاسی سیاست‌های طرفدار بازار اجتناب ورزد و اکنون روسیه را در مسیر خودکامگی همراهی می‌کند دنباله روی‌ای در ادامه الگوی یک قرنی که بازتابی از مسیر تاریخی همسایه اش می‌باشد.

به گزارش ساقی آذربایجان،در حالی که چین برای برگزاری بیستمین کنگره ملی خود در ماه اکتبر آماده می‌شود زمانی که انتظار می‌رود “شی جین پینگ” رئیس جمهور چین سومین دوره ریاست جمهوری بی سابقه خود را تمدید کند بسیاری از ناظران نگران روز‌های نامشخص در آینده به ویژه در مورد رویکرد چین در قبال تایوان هستند. با این وجود، رهبران چین برای نگاه کردن به آینده خود نیازی به کره بلوری (توپ کریستالی) ندارند. رهبران چین به نوبه خود به روسیه نگاه می‌کنند.

به گزارش فرارو به نقل از پروژه سندیکایی؛ چین در ۱۰۰ سال گذشته مسیر تاریخی روسیه را بازتاب داده است. در آغاز قرن بیستم، هر دو کشور امپراتوری‌های بزرگی با نهاد‌های قدیمی بودند که نمی‌توانستند از مردم خود در برابر جنگ‌های خارجی، فساد، نابرابری و فقر محافظت کنند. در حالی که درآمد سرانه روسیه در سال ۱۹۰۰ میلادی حدود یک سوم درآمد ایالات متحده بود درآمد چینی‌ها نصف درآمد روسیه بود.