احتمال اختلال شخصیتی برخی از متقاضیان عمل زیبایی

مدیرکل امور کمیسیون‌های سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: از پزشکان فعال در حوزه زیبایی می‌خواهم پیش از عمل زیبایی فرد را به منظور مشاوره روانپزشکی ارجاع دهند؛ ممکن است فرد از آن دسته افرادی باشد که هیچگاه از ظاهر خود راضی نیست.
به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ دکتر بابک سلحشور با اشاره به وجود برخی مشکلات روانشناختی در تعدادی از متقاضیان اعمال جراحی زیبایی اظهار کرد: متأسفانه برخی افراد نوعی اختلال شخصیتی دارند، به گونه‌ای که هیچگاه از ظاهر خود راضی نبوده و احساس رضایت نمی‌کنند، صرفاً به دنبال اقدامات مختلف زیبایی به درجات مختلف هستند و حتی پس از عمل زیبایی نیز از ظاهر خود راضی نیستند.
مدیرکل امور کمیسیون‌های سازمان پزشکی قانونی کشور افزود: توصیه می‌کنیم فردی که چنین شخصیتی دارد و خودش می‌داند که هیچگاه از ظاهرش راضی نخواهد بود، دست به اقدامات جراحی زیبایی نزند زیرا در صورت رعایت همه نکات و اقدام درست پزشک و کادر درمان باز هم فرد از ظاهر خود احساس رضایت نخواهد داشت.
وی با بیان اینکه هر چه تعداد اعمال جراحی زیبایی (سرپایی یا اتاق عمل) بیشتر شود احتمال خطا و عوارض نیز بالاتر می‌رود، گفت: گاهی شاکیانی را در کمیسیون‌ها می‌بینیم که اعمال جراحی متعددی را روی صورت یا سایر اعضای بدن خود انجام داده‌اند اما باز از ظاهر خود راضی نیستند و برای شکایت از پزشک معالج به کمیسیون ارجاع شده‌اند درحالی که تصاویر قبل از عمل جراحی آنها به مراتب زیباتر و قابل قبول‌تر از شکل ظاهری آنها بعد از انجام اعمال جراحی است.
توصیه به مشاوره روانشناسی
پیش از عمل زیبایی
سلحشور متذکر شد: از همکاران پزشک خواهش می‌کنم در صورتی که اقدام جراحی زیبایی برای فرد مراجعه‌کننده ضرورتی ندارد، تا حد ممکن دست به عمل زیبایی نزنند و سعی کنند با مشاوره و صحبت و بیان عوارضی که ممکن است برای متقاضی روی دهد، فرد را از عمل زیبایی منصرف کنند اما اگر فرد اصرار به انجام آن عمل زیبایی داشت توصیه من این است که در مورد عوارض عمل جراحی رضایت و برائت کافی از فرد مراجعه‌کننده گرفته شود.
مدیرکل امور کمیسیون‌های سازمان پزشکی قانونی کشور یادآور شد: البته صرف گرفتن برائت ملاک این نیست که هیچگاه قصوری برای پزشک اعمال نشود بلکه برائت زمانی ارزشمند است که پزشک و کادر درمان در اقدام درمانی قصور یا کوتاهی مرتکب نشده باشند.
وی با اشاره به پرونده‌های کمیسیون پزشکی قانونی، توصیه دیگری به پزشکان کرد و گفت: از پزشکان فعال در حوزه زیبایی می‌خواهم پیش از عمل زیبایی فرد را به منظور مشاوره روانپزشکی ارجاع دهند؛ ممکن است فرد از آن دسته افرادی باشد که هیچگاه از ظاهر خود راضی نیست و بعد از انجام هر جراحی و عملی همچنان از ظاهر خود ابراز نارضایتی کند، پس پیشنهاد می‌کنم فرد از نظر اختلالات شخصیتی که ممکن است نهفته هم باشد به یک روانپزشک ارجاع شود.
افزایش میزان شکایت در حوزه جراحی پلاستیک و زیبایی
سلحشور با اشاره تعداد بالای عمل‌های جراحی زیبایی در کشور، بیان کرد: به نظر می‌رسد تعداد اعمال جراحی زیبایی در کشور ما بالاتر از میانگین جهانی است و به تبع همین افزایش میزان شکایات در حوزه زیبایی نیز در سال‌های اخیر افزایش یافته است.
مدیرکل امور کمیسیون‌های سازمان پزشکی قانونی کشور خاطرنشان کرد: هرچند تعداد شکایات به نسبت تعداد اعمال جراحی و اقدامات زیبایی انجام شده در کشور چندان زیاد نیست اما شکایت از این حوزه رو به افزایش بوده است.

About Author