اصلاح واکسن اسپوتنیک وی برای مقابله با سویه دلتا

متخصصان علوم پزشکی در روسیه موفق شدند واکسن کرونای “اسپوتنیک وی” را برای مقابله با سویه دلتای کرونا تغییر دهند هرچند هنوز درباره میزان اثربخشی واکسنِ تغییریافته، اطلاعاتی منتشر نشده است.
در هفته‌های اخیر سویه دلتای کرونا در روسیه به شدت در حال گسترش بوده است.
خبرگزاری “اینترفاکسِ” روسیه ، رئیس موسسه گامالیا گزارش داد که با تغییراتی که در واکسن کرونای اسپوتنیک داده شده می‌توان با سویه دلتای کرونا مقابله کرد.
گینزبورگ گفته است که واکسن جدید در حال حاضر باید در دمای پایین در یخچال نگهداری شود. او همچنین افزود که اظهارنظر درباره میزان اثربخشی این واکسن هنوز زود است.
تولیدکنندگان واکسن کرونا در سراسر جهان در حال حاضر روی اصلاح و تغییر واکسن‌های خود برای مقابله با سویه دلتای کرونا تلاش می‌کنند.
رئیس موسسه روسی گامالیا استفاده از واکسن موسوم به Sputnik light را به عنوان واکسن تقویت‌کننده برای افرادی که دو نوبت واکسن بیوان‌تک-فایزر تزریق کردند، توصیه کرده است.
این روزها در روسیه آمار مبتلایان به کرونا افزایش یافته و روزانه بیش از ۸۰۰ نفر بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست می‌دهند. سویه دلتای کرونا نیز در این کشور شدیدا در حال گسترش است.
شمار اندکی از مردم روسیه تمایل به واکسیناسیون دارند و در حال حاضر فقط یک پنجم جمعیت روسیه کاملا واکسینه شده‌اند.
بر خلاف روسیه ولی واکسن روسی اسپوتنیک وی در ۷۰ کشور جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد و اکنون روسیه قصد دارد در بازار اروپا نیز برای خود جایی باز کند.
“آژانس فراورده‌های دارویی اروپا (EMA) از اوایل ماه مارس امسال تست و ارزیابی روسی اسپوتینک وی را شروع کرده اما صدور مجوز رسمی برای پخش این واکسن از سوی کمیسیون اروپا در گام بعدی قرار دارد.

About Author