اعتراض به نتایج انتخابات و بازداشت ۱۰۰ نفر/ در یاسوج چه خبر است؟

سیدعلی ملک حسینی در نشستی با مسئولان اجرایی برگزاری انتخابات و اعضای اصلی و علی البدل شورای شهر یاسوج گفت: در روز برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ بیش از ۱۰۰ نفر بازداشتی داشتیم و این افراد از همه سلایق، گروه‌ها و اقوام مختلف کاندیداها بودند.

دادستان عمومی و انقلاب یاسوج با تاکید براینکه والله قسم برای برقراری آرامش و امنیت با احد ناسی تعارف نخواهیم داشت، خاطرنشان کرد: رمز موفقیت در انتخابات ۹۸ همین بوده که سلامت اولویت اول ما بوده است بطوری که نماینده فرماندار و از اعضای صندوق را هم بازداشت کردیم.

ملک حسینی با بیان اینکه در انتخابات ۹۸ بعد از اعلام نتیجه همه به خانه‌ها رفتند و رأی اعلام شده را پذیرفتند، یادآورشد: آن انتخابات یکی از سلامت‌ترین انتخابات بود و امسال هم عزم شورای تأمین برگزاری یک انتخابات سالم بود. هیچ استانی همانند استان کهگیلویه و بویراحمد برخورد قانونی نداشته است.

این مسئول قضایی در استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه تا ساعت شش صبح، همکاران قضایی در دادسراها ماندند و همان روز هم برای تعیین تکلیف بازداشتی‌ها در کلانتری‌ها حضور پیدا کردند، اظهارداشت: ذره‌ای از حقوق مردم کوتاه نخواهیم آمد.

ملک حسینی گفت: اینکه کسی فکر کند که انتخاباتی برگزار شود و هیچ کس ناراضی نباشد، فکر اشتباهی است و همه چیز باب میل تمام کاندیداها حاصل نمی‌شود.

وی به منتخبان شورای شهر یاسوج هم گفت: در فرمایش معصوم(ع) هست که روز حساب (روز قیامت)، فردی که مسئولیت داشته را با غل و زنجیر می‌آوردند، اول حساب و کتاب می‌کنند، بعد غُل و زنجیر باز می‌شود.

دادستان عمومی و انقلاب یاسوج افزود: این فرمایش یعنی اینکه باید خیلی حواسمان باشد و البته این تذکر اول به خودم و بعد دیگران است چرا که همه ما در صحرای محشر با غل و زنجیر وارد می‌شویم و اگر کارمان درست و برای رضای خدا بود، قطعاً رضایت الهی هم فراهم می‌شود.

ملک حسینی با بیان اینکه سلامت انتخابات برای همه ما اهمیت ویژه‌ای دارد، گفت: هیچ گونه دخل و تصرفی در سیستم الکترونیکی انتخابات شورای شهر وجود ندارد و آن کسی که لیست PDF را در فضای مجازی منتشر کرده را باعث و بانی این سر و صدا برای این مردم مظلوم می دانیم. به کسی که این لیست را منتشر کرده، برسیم، طبق قانون با او برخورد می‌کنیم.

این مقام قضایی دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: قانون تکلیف را مشخص کرده، هر کس اعتراض یا شکایتی دارد، باید در چارچوب قانون شکایت و اعتراض خود را ارائه دهد. نظام جمهوری اسلامی ایران ضعیف نیست و هر آشوبی را جمع کرده، اما نظام اسلامی نمی‌خواهد، خودش را مقابل مردم قرار دهد.

ملک حسینی گفت: اگر توضیحات مسئولان و دست اندرکاران انتخابات را قبول کرده‌اید، صادقانه به مردم اعلام کنید که فرایند انتخابات درست بوده، چرا که در غیر این صورت مسئول هستید. اعتراض حق قانونی کاندیداها هست، اما از راه قانونی. اجازه نمی‌دهیم که کسی بخواهد جلوی ادامه فرایند انتخابات را بگیرد.

دلایل تاخیر در اعلام اسامی منتخبان شورای شهر یاسوج تشریح شد

فرمانداری بویراحمد نیز با ارسال ویدئویی برای رسانه ها دلایل تاخیر در اعلام اسامی منتخبان ششمین دوره انتخابات شورای شهر یاسوج را تشریح کرد.

مجید احمدی روز دوشنبه گفت: انتخابات به صورت الکترونیکی برگزارشده و کاربران و عوامل اجرایی هیچ گونه دخالتی در انتخابات و آرا ندارند. اطلاعات توسط رای دهندگان ثبت و پس از ارسال به سرور مرکزی اعلام شد.

احمدی درباره دلایل تاخیر در اعلام نتایج انتخابات شورای شهر یاسوج گفت: نتایج تمامی صندوق ها مشخص بود اما تا ساعت ۳ صبح ۲۹ خرداد جوابی از سرور مرکزی دریافت نشد. براساس بررسی ها اطلاعات یکی از شعب اخذ رای ثبت نشده و پیغام خطا می داد که پس از بررسی متوجه شدیم اطلاعات به خوبی ارسال نشده است. با تلاش همکاران بعد از ۶ تا ۷ ساعت صندوق، رمزگشایی و ایراد برطرف و نتایج مشخص شد. یک خبر در فضای مجازی منتشر شده بود که منطبق با واقعیت اما ناقص بود و حدود ۵۰ صندوق را شامل می شد و مبنای خاصی نداشت و از طرف فرمانداری و نهادهای رسمی نبود و همین برای برخی از افراد توقع ایجاد کرد که احساس کنند برنده انتخابات بوده اند. بعد از جمع آوری کامل لیست اصلی راه یافتگان به ششمین دوره شورای اسلامی شهر یاسوج مشخص شد.

وی تاکید کرد: در انتخابات مکانیزه مجریان دخالتی ندارند، و به طور قاطع اعلام می کنم و نامزدها هم دیدند که کاربران دخالتی ندارند. ۴۸ ساعت پس از اعلام نتایج، کاندیداهایی که اعتراض دارند می توانند از طریق مراجع قانونی اعتراض خود را اعلام کنند.

قتل ۳ جوان توسط پلیس کهگیلویه و بویراحمد تکذیب شد

فرمانده انتظامی کهگیلویه و بویراحمد نیز ضمن تکذیب ادعای محتوای کلیپ منتشر شده مبنی بر قتل۳ نفر جوان توسط پلیس در یاسوج، گفت: این فیلم، مربوط به گازگرفتگی سه جوان در یکی از استان های همجوار بوده است.

سردار کیقباد مصطفایی روز دوشنبه در این باره اظهار داشت: در پی نارضایتی و اعتراض روز گذشته تعدادی از هواداران یکی از نامزدهای شورای اسلامی شهر یاسوج و تجمع معترضان مقابل فرمانداری شهرستان مذکور و اقدامات هنجارشکنانه و دستگیری چند نفر از هنجارشکنان توسط پلیس، معترضان متفرق شدند. کلیپ منتشر شده در فضای مجازی هیچگونه ارتباطی به جریان انتخابات نداشته و مربوط به گازگرفتگی ۳ نفر جوان در سال های گذشته در یکی از استان های همجوار است.متاسفانه عده‌ای انگشت‌شمار به قصد تشویش اذهان عمومی اقدام به انتشار این کلیپ کردند که قطعاً موضوع از سوی پلیس رسیدگی و با منتشر کنندگان آن طبق قانون برخورد خواهد شد.

وی با توصیه به مردم در خصوص عدم توجه و اعتنا به برخی کلیپ‌ها و مطالب منتشر شده در فضای مجازی، بیان کرد: پلیس با افرادی که قصد برهم زدن امنیت ذهنی و روانی جامعه را داشته باشند برخورد قاطع و قانونی خواهد کرد.

About Author