اعلام آمادگی بنیاد مسکن برای اصلاح بافت‌های فرسوده آذربایجان شرقی

مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان شرقی از آمادگی این نهاد برای ورود به بحث بافت‌های فرسوده استان و به خصوص بافت حاشیه شهر تبریز خبر داد.

حجت الله سروری، روز شنبه، ۱۹ فروردین ماه در نشست خبری، اظهار کرد: مهمترین وظایف بنیاد مسکن در حوزه عمران روستایی، مقاوم سازی مسکن‌های روستایی و مسکن شهری بوده و یکی دیگر از وظایف مهم بنیاد مسکن نیز وارد صحنه شدن در زمان حوادث است.

به گزارش ایسنا، وی در خصوص مسئولیت بنیاد مسکن در طرح نهضت ملی مسکن نیز اظهار کرد: بنیاد مسکن وظیفه ساخت و تعیین تکلیف طرح نهضت ملی مسکن در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر را هم برعهده دارد.

وی در خصوص انتقاد از کند بودن اجرای طرح نهضت ملی مسکن، گفت: تاکنون ۶۹ هزار نفر برای مسکن ملی در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر استان ثبت نام کرده‌اند که تاکنون ۹۰۰۰ نفر از آن‌ها واجد صلاحیت بودند. در این راستا زمین برای ساخت تعداد ۳۸۰۰ واحد تامین شده که ۱۸۲۵ واحد از آن تعیین تکلیف شده است و ۲۹۰۰ نفر از آن‌ها نیز مبلغ ۴۰ میلیون تومان واریز کرده‌اند.

سروری خاطرنشان کرد: طرح مسکن ملی در شهرستان میانه به طور میانگین پیشرفت ۵۰ درصدی داشته و ۳۰۰ واحد در دست احداث است. اولین طرح نهضت ملی کشور نیز در سال گذشته در شهرستان بستان آباد افتتاح شد. موضوع تملک زمین که یکی از مشکلات اجرای این طرح است، یک پروسه طولانی بوده اما اخیرا تفاهم نامه‌ای بین بنیادمسکن و راه و شهرسازی انعقاد شده تا این فرایند تسریع یابد.

وی با بیان این‌که بنیاد مسکن سعی دارد تا کارها را مردم محور به پیش ببرد، ادامه داد: بنیاد مسکن در زمینه مسکن روستایی فعالیت دارد و بر اساس دستوالعمل‌های ابلاغی، بافت فرسوده در حیطه مسئولیت‌های بنیاد مسکن نیست اما بنیاد مسکن در این راستا اعلام آمادگی کرده و از حضور در پروژه‌های اصلاح بافت فرسوده استان استقبال می‌کند.

وی با بیان این‌که در سال گذشته تعداد ۳۵ هزار و ۴۱۷ فقره مراجعه روستانشینان به بنیاد مسکن استان انجام گرفته است، تاکید کرد: روزانه با اهالی روستاها در ارتباط هستیم و حتی در مواقعی از آن‌ها خواهش و تمنا می‌کنیم که اجازه دهند خانه‌هایشان را بازسازی کنیم. حتی از خانه به خانه روستاها بازدید می‌کنیم و منتظر حوادث نمی‌نشینیم. سال گذشته در حوزه عمران روستایی نزدیک به ۱۷۲ پروژه با مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان اجرا شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان شرقی در خصوص بحث طرح‌های هادی روستایی، اظهار کرد: طرح‌های هادی، نقشه راه روستا و نه عامل بازدارندگی توسعه روستا هستند. سال گذشته تعداد ۹۳۳ مورد طرح هادی در استان بازنگری شده و این فرایند در سالجاری نیز ادامه دارد.

وی از آسفالت ریزی بالای ۲۰۰ کیلومتر با عرض شش متر در معابر روستاهای استان با مشارکت مردم خبر داد و افزود: امسال برنامه داریم که این رقم را به ۲۵۰ کیلومتر برسانیم.

وی با بیان این‌که مهاجرت معکوس در استان از سال گذشته به معنای واقعی شروع شده است، ادامه داد: پروژه ساخت مسکن طالقانی تبریز مدتی متوقف شده بود زیرا مساحت منازل بر اساس نقشه برداری‌های اولیه بالا بود و باعث افزایش هزینه متقاضیان می‌شد که در این راستا نقشه‌ها بازطراحی شده و از هر واحد حدود ۲۵ مترمربع کاسته شده است و به حدود ۱۲۰ مترمربع رسید که عملیات بتن ریزی آن نیز از روز گذشته آغاز شده است.

سروری در خصوص وام مسکن روستایی هم گفت: بر اساس آخرین ابلاغیه‌ها، هیچ افزایشی در مبلغ وام مسکن روستایی در سال ۱۴۰۲ نخواهیم داشت و همان مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان باقی می‌ماند.

وی در خصوص برنامه بنیاد مسکن برای تحقق شعار سال نیز گفت: علاوه بر بودجه سالانه بنیادمسکن، برنامه‌ای خارج از بودجه هم برای خود تهیه کرده‌ایم و در راستای تحقق شعار سال جاری تلاش می‌کنیم تا قیمت تمام شده محصولات کاهش یابد.

وی هم‌چنین از بازنگری طرح هادی روستای کندوان اسکو با الزامات بافت فرهنگی و تاریخی آن خبر داد و افزود: طرح این روستا ظرف دو ماه آینده تعیین تکلیف می‌شود.

About Author