افشای کمک بیمه های آمریکایی به ایران

در حالیکه وزیر خزانه داری آمریکا به کنگره اعلام کرده است که این وزارتخانه «هر اقدام ممکنی را برای سرکوب» [فرایند]انتقال محموله‌های نفتی ایران انجام می‌دهد و یکی از مشاوران ارشد کاخ سفید نیز گفته که «تحریم‌های شدید» در عمل بخش انرژی ایران را متوقف کرده است، ده‌ها نفتکش با بهره گیری از بیمه مسئولیت یک شرکت آمریکایی محموله‌های نفتی ایران را جابجا کردند.

پژوهش این روزنامه که بر اساس تصاویر ماهواره‌ای و داده‌های شرکت‌های ردیاب نفتکش‌ها تهیه شده است، نشان می‌دهد که با توجه به خلأ نظارتی قابل توجه آمریکا، تحریم‌ها نتوانسته اند در سال گذشته میلادی صادرات چند میلیارد دلاری نفت از ایران را متوقف کند.

به گزارش نیویورک تایمز، نفت ایران با ۲۷ فروند نفتکش برخوردار از بیمه مسئولیت صادر شده از جانب شرکت آمریکایی امریکن کلاب (American Club) مستقر در نیویورک حمل شد. این بدان معناست که مقام‌های آمریکایی می‌توانستند با توصیه به این شرکت برای فسخ پوشش بیمه که برای بیشتر نفت کش‌ها الزامی است، تجارت یادشده را مختل کنند. وزارت خزانه داری به این سوال که آیا از حمل نفت ایران توسط کشتی‌های بیمه شده توسط شرکت مذکور اطلاع دارد، پاسخی نداد.

به نوشته نیویورک تایمز، نفتکش‌های یادشده متعلق به شرکت‌های صوری بوده، عمری بیش از حد میانگین داشته و موقعیت مکانی نادرست را برای پنهان نگهداشتن محل اصلی خود مخابره می‌کردند.

مشخص نیست که دولت آمریکا چه کسی را مسئول اصلی شناسایی نفتکش‌های مشکوک می‌داند. وزارت خزانه داری وظیفه دارد با بررسی و قرار دادن افراد یا شرکت‌هایی که در فعالیت‌های غیرقانونی شرکت می‌کنند، تحریم‌ها را مدیریت کند. هر چند که بخشی از بار مسئولیت نظارت بر رفتار مشکوک را از طریق انتشار منظم توصیه‌ها و هشدار‌ها بر عهده بیمه گذاران می‌گذارد.

مگی حسن، سناتور دموکرات ایالت نیوهمپشایر، که طرحی برای اجرای بهتر تحریم‌ها علیه کشتی‌های فریبکار ارائه کرده است، ضمن ابراز نگرانی شدید از دور زدن تحریم‌ها گفت که «افشاگری‌های جدید مخاطرات را برجسته کرده است و آمریکا باید از هر ابزاری که در اختیار دارد برای شناسایی، توقف و تحریم» این شناور‌ها استفاده کند.

چین که طی ۲ سال گذشته واردات نفت از ایران را سه برابر کرده است مقصد بسیاری از این نفتکش‌ها بود. تا نیمه مهر و حمله حماس به [رژیم]اسرائیل، نفتکش‌ها دستکم ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار نفت خام ایران را بر اساس پایین‌ترین قیمت گزارش شده نفت این کشور در سال ۲۰۲۳ حمل کرده بودند.

About Author