انتقاد معاون عمرانی استاندار از شهرداران/ ریسک پذیر نیستند

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: اداره امور شهر به مدیریت شهرداران بستگی دارد و شهرداری که تحول‌گرا باشد، می‌تواند وضعیت شهر را بهبود ببخشید، اما چون تحول‌گرایی و تغییر روال‌های موجود جنبه تبلیغاتی ندارد معمولا شهرداران ریسک نمی‌کنند.

به گزارش ساقی آذربایجان،جواد رحمتی ظهر امروز در نشست شهرداران استان آذربایجان‌شرقی با حضور رئیس‌کل دادگستری استان از نگاه تک‌بعدی به مدیریت شهری انتقاد کرد و اظهار داشت: اداره امور شهرداری‌ها بیشتر براساس تجربه شخصی شهرداران و ادامه روندهای قبلی است و آموزش‌های لازم در این خصوص به شهرداران ارائه نشده است.

وی افزود: شهرداری یک نظام درآمد و هزینه است و باید این دو باهم تنظیم باشند که این امر مهم نیازمند برنامه‌ریزی است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه کسب درآمد از محل عوارض و بودجه دولتی متداول‌ترین شیوه تامین منابع شهرداری‌هاست، گفت: تقریبا همه شهرداری‌ها از کمبود منابع شاکی هستند که علت آن به عدم مدیریت هزینه‌‌ها برمی‌گردد.

رحمتی تصریح کرد: در وهله نخست باید شیوه مدیریت هزینه‌ها اصلاح شود؛ در گام بعد باید به سمت کسب درآمدهای پایدار و جذب سرمایه‌گذاری برویم.

وی یادآور شد: اداره امور شهر به مدیریت شهرداران بستگی دارد و شهرداری که تحول‌گرا باشد، می‌تواند وضعیت شهر را بهبود ببخشید، اما چون تحول‌گرایی و تغییر روال‌های موجود جنبه تبلیغاتی ندارد، معمولا شهرداران ریسک نمی‌کنند.

در این جلسه شهرداران شهرهای آذربایجان‌شرقی به بیان مشکلات حقوقی و سرمایه‌گذاری پرداخته و عمده مشکلات شهرداران را کمبود درآمد، موانع سرمایه‌گذاری، عدم اهلیت سرمایه‌گذار در قراردادهای قبلی، دخالت برخی اعضای شورا در انتصابات و معارض بودن محدوده مرکز شهرها توسط میراث فرهنگی و اوقاف عنوان کردند.