انتقال پرونده مالیاتی مجتمع مس سونگون به سازمان امور مالیاتی کشور

وزیر امور اقتصادی و دارایی پس از طرح مصوبات دور دوم سفر رییس جمهور شهید به استان، دستور انتقال پرونده مالیاتی مس سونگون به سازمان امور مالیاتی کل کشور را صادر کرد.
به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، نشست مجمع نمایندگان استان و سرپرست استانداری آذربایجان شرقی با وزیر امور اقتصادی و داراییبه منظور بررسی مسائل و مشکلات آذربایجان‌شرقی در امور مرتبط با وظایف دستگاه‌های اجرایی تابعه وزارت امور اقتصادی و دارایی از جمله امور بانکی، بیمه، مالیاتی، گمرکی، مولدسازی و خصوصی‌سازی، خزانه‌داری، شرکت‌های دولتی و سرمایه‌گذاری خارجی، نشستی با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، سرپرست استانداری آذربایجان‌شرقی و مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی در محل وزارتخانه برگزار شد.وزیر امور اقتصادی و دارایی پس از طرح مصوبات دور دوم سفر رییس جمهور شهید به استان، دستور انتقال پرونده مالیاتی مس سونگون به سازمان امور مالیاتی کل کشور را صادر کرد. در ادامه این نشست به برخی از چالش‌های استان در بخش‌های مختلف از جمله حمل و نقل و محدودیت‌های آن در قیاس با موقعیت و ظرفیت‌های استان و فرسوده بودن ناوگان حمل و نقل اشاره و درخواست تأمین مالی تکمیل ۶ پروژه رفع نقاط حادثه‌خیز در آذربایجان شرقی مطرح شد. اتکاء اقتصاد آذربایجان‌شرقی بر بخش خصوصی و درخواست تخصیص مبلغ یک همت از تبصره ۱۰۰ استان به پروژه‌های کوچک و متوسط با پیشرفت فیزیکی بالا با اولویت مناطق محروم و پیشنهاد بلوکه کردن حداقل ۵۰ درصد منابع ارزش افزوده توسط خزانه استان برای تخصیص به پروژه‌های نشان‌دار شده در شهرها و روستاهای استان از دیگر مسایل مورد بحث در این نشست بود. در این نشست همچنین اعلام شد که ناترازی برق یکی از معضلات صنایع استان و از موانع اصلی توسعه صنعت و رشد تولید بوده و رفع آن مستلزم توسعه پست برق و شبکه انتقال و توسعه یا ایجاد نیروگاه جدید می‌باشد.
با این نگاه، از وزیر امور اقتصادی و دارایی درخواست شد با صدور دستور لازم به سازمان خصوصی‌سازی، مولدسازی املاک مرتبط با شرکت برق منطقه‌ای خارج از نوبت بررسی و تصویب شود تا منابع حاصل از مولدسازی در تکمیل پروژه‌های ذیربط برای رفع ناترازی برق استان به کار گرفته شود.در این نشست همچنین با اشاره به ضرورت تجهیز گمرکات و تسهیل روند تجارت در استان، صدور دستور ویژه وزیر برای تجهیز گمرک مرزی جلفا و ارتقا سطح گمرک مرزی نوردوز درخواست شد. در ادامه با توجه به اهمیت انتقال آب ارس، دستور ویژه وزیر اقتصاد برای تکمیل خط انتقال آب ارس از طریق اختصاص منابع حاصل از بدهی جمهوری آذربایجان به کشورمان از طریق تسهیل فرایند اداری مربوطه و نیز تسریع در فرآیند مولدسازی کارخانه لوله‌سازی آذرشهر و اختصاص منابع آن به پروژه و فاینانس خارجی برای آن مطرح شد.

About Author