انتقال پول های ایران، تحت محدودیت‌های سخت‌گیرانه و نظارت شدید خواهد بود

کاخ سفید روز دوشنبه اعلام کرد که بحث درخصوص بازگرداندن زندانیان آمریکایی در ایران به ایالات متحده ادامه دارد.

سخنگوی کاخ سفید عنوان کرد که حل‌وفصل مسئله زندانیان در ایران هیچ ارتباطی با گفتگو‌های دیگر ازجمله مذاکرات هسته‌ای ندارد.  ما رویکردمان در قبال ایران که بر روی بازدارندگی، فشار و دیپلماسی متمرکز بوده را تغییر نداده‌ایم.

آزادی آمریکایی‌ها در ایران با هیچ موضوع دیگری مرتبط نیست

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در یک نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره روند آزادی پنج زندانی آمریکایی در پی توافقی با تهران که منجر به آزادسازی مشروط دارایی‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی شده است، آن را یک گام مثبت ارزیابی کرد و گفت: مذاکره برای آزادی این افراد همچنان ادامه دارد، اما من نمی‌خواهم وارد جزئیات، زیرا این فرآیند فعال و ادامه‌دار است. برای اینکه کاملاً واضح باشد، اما چیزی جز این نمی‌خواهیم که این شهروندان آمریکایی فوراً به ایالات متحده بازگردند.

بنابر گزارش وب سایت وزارت امورخارجه آمریکا، پاتل حاطر نشان کرد: تا زمانی که آن‌ها را به ایالات متحده برگردانیم، آرام نخواهیم گرفت.

وی در پاسخ به سوالی درباره یک آمریکایی دیگر به نام شهاب دلیلی که گفته می‌شود در ایران بازداشت شده است، از ارائه جزئیات در رابطه با او سر باز زد و گفت: شهاب دلیلی هنوز به عنوان یک فرد بازداشت شده به صورت اشتباه یا غیرقانونی اعلام نشده است. چیزی که می‌توانم بگویم این است که آبرام پالی، معاون نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، فرصت گفتگو با خانواده دلیلی را داشته است. وزارت امورخارجه همچنین این فرصت را داشت که با این پنج نفر در روزی که به حبس خانگی منتقل شدند، صحبت کند. تعامل ما با آن‌ها و همچنین خانواده‌هایشان ادامه دارد. مشارکت ما در این امر همچنان ادامه دارد و کماکان قوی خواهد بود.

معاون سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا همچنین درباره دسترسی ایران به وجوه مسدود شده‌اش در بانک‌های کره جنوبی تصریح کرد: این پول ایران است که در بانک‌های کره جنوبی قرار دارد و دادن اجازه به ایران برای استفاده از این پول برای اهداف بشردوستانه، بخشی از سیاست آمریکا برای اطمینان از این است که تحریم‌های ما مانع از سرازیر شدن کالا‌ها و خدمات بشردوستانه به مردم عادی نمی‌شود. وجود این پول در بانک‌های کره جنوبی به دلیل موافقت دولت پیشین آمریکا با ادامه خرید نفت ایران از سوی کشور‌های مختلف است. هرگونه انتقال پول حاصل از این خرید‌ها تحت نظارت شدید خواهد بود؛ و این پول نیز (شش میلیارد دلار ایران) پس از خروج از کره جنوبی مشمول همان محدودیت‌های سخت‌گیرانه خواهد بود.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا انتقال شش میلیارد دلار پول به ایران مشکل‌ساز نمی‌شود؟ گفت: باید به صورت واضح اعلام کنم که استفاده از این پول‌ها در راستای اهداف بشردوستانه همیشه مجاز بوده و شامل تحریم‌ها نمی‌شده است، اما در خصوص اقدامات خرابکارانه ایران در منطقه، حمایت آن از تروریسم و سایر اقدامات باید بگویم آمریکا به مقابله با آن‌ها ادامه خواهد داد. ما به مسئول دانستن ایران در موارد مربوط به نقض حقوق بشر و حمایت آن از روسیه ادامه خواهیم داد.

پاتل در پاسخ به این سوال که آیا این مذاکرات منجر به گفت‌وگوی احتمالی درباره توافق هسته‌ای با ایران خواهد شد؟ تاکید کرد که توافق کنونی یک گام مثبت در راستای آزادی این آمریکایی‌ها و بازگشت آن‌ها به خانه است، اما این مذاکرات به هیچ مساله دیگری ارتباط ندارد. ما رویکردمان را درقبال ایران تغییر نداده‌ایم. در مورد برنامه هسته‌ای ایران نیز باید بگویم که هدف ما همچنان جلوگیری از دستیابی این کشور به سلاح هسته‌ای است و نظر ما در خصوص سیاست‌های منطقه‌تی ایران در منطقه هم تغییر نکرده است.

روزنامه نیویورک هفته گذشته اعلام کرد که مطابق با توافق حاصله میان ایران و آمریکا، پنج جاسوس آمریکایی در ازای آزادی چند زندانی ایرانی و دسترسی تهران به ۶ میلیارد دلار برای اهداف بشردوستانه، اجازه ترک ایران را پیدا خواهند کرد.

به نوشته نیویورک تایمز، در اولین قدم این توافق که پس از دو سال «مذاکره پنهانی ایران و آمریکا» حاصل شده است، ایران پنج جاسوس ایرانی-آمریکایی را از زندان آزاد و آن‌ها را در هتلی نگه می‌دارد.

نمایندگی ایران در سازمان ملل در رابطه با اخبار منتشر شده به شبکه سی‌بی‌اس گفت: به عنوان بخشی از توافق همکاری بشردوستانه که با میانجی‌گری یک دولت ثالث حاصل شده است، ایران و آمریکا پذیرفته‌اند که متقابلا پنج تن را آزاد و آن‌ها عفو کنند. جا به جایی امروز آن‌ها گام ابتدایی حائز اهمیتی در جهت اجرای توافق است.

همچنین خبرنگار سی بی اس نوشت که اگر توافق پیش برود این زندانیان احتمالا در ماه سپتامبر (شهریور – مهر) به کشور‌های خود بازگردند.

آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا نیز با اشاره به گزارش اخیر نیویورک تایمز گفت: با اینکه این گامی دلگرم‌کننده است، این ۵ نفر آمریکایی – سیامک نمازی، مراد طاهباز، عماد شرقی و دو آمریکایی که درحال حاضر می‌خواهند ناشناس بمانند – نباید در وهله اول دستگیر می‌شدند. ما از نزدیک‌ترین حالت ممکن به بررسی شرایط آن‌ها ادامه خواهیم داد. ما صدالبته تا زمانی که همگی آن‌ها به وطن در آمریکا بازنگردند، استراحت نخواهیم کرد.

این مقام آمریکایی گفت که مذاکرات درخصوص آزاد نهایی آن‌ها همچنان درجریان است. وی تاکید کرد که این گفتگو‌ها حساس می‌باشند.

نمازی، شرقی و طاهباز از زندانیانی بودند که قرار است آزاد شوند.

About Author