با ۲۵۰ میلیون تومان در کمتر از یک ماه پزشک عمومی شوید!

واقعا چطور هنوز عده‌ای در حالی که آموزش عالی امکان تحصیل در انواع دانشگاه‌ها و رشته‌ها حتی بدون کنکور در مقاطع مختلف را فراهم کرده، به دنبال خرید مدرک تحصیلی جعلی هستند؟ آن هم در حالی که به گفته مدیرکل بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت علوم آخر تمام آن‌ها کلاهبرداری است.

داشتن مدرک در یک رشته خاص، نشانه تخصص و توانمندی فرد در حوزه فعالیت یا مطالعاتی مشخص است. حتی اگر این مدرک تحصیلی در عمل برای او کارایی چندانی هم نداشته باشد، ولی روزنه امیدی برای کاریابی و افزایش اعتماد به نفس است. تب دست‌یابی به مدارک تحصیلات دانشگاهی در سال‌های گوناگون روند یکسانی نداشته، اما هنوز هم برای برخی افراد و برای رسیدن به بعضی از اهداف، الزامی است.

برخی انسان‌ها همیشه راه میانبری برای رسیدن به خواسته‌ها و نیازمندی‌های خود پیدا می‌کنند و برای برطرف کردن نیاز به مدرک تحصیلات دانشگاهی نیز جعل مدرک یکی از آن راه‌های میانبر است.

البته تمام ماجرا به خرید و فروش مدارک تحصیلی جعلی ختم نمی‌شود؛ در آگهی‌های فروش مدارک تحصیلی نه تنها می‌توان فروشنده و جاعل مدارک کارشناسی تا تحصیلات تکمیلی را پیدا کرد، بلکه خیلی از این مختلفان مدعی فروش مدرک رشته‌های علوم پزشکی نیز هستند.

برای بررسی چگونگی عملکرد بازار سیاه مدرک فروشی، با تعدادی از این افراد در قالب متقاضی صدور انواع مدارک تحصیلی گفتگو کردیم که در ادامه می‌خوانید:

 ۱۵ تا ۲۵ روزه لیسانسه شوید!

اولین مدرک فروشی آقای جوانی بود که در فضای مجازی با دو صفحه اصلی و پشتیبان به تجارت مدرک تحصیلی می‌پرداخت. آنطور که در اینستاگرام خود اعلام کرده بود، این امکان را داشت که از دیپلم تا دکتری برای افراد مدرک تهیه کند. با او تماس گرفتیم و در خصوص جزئیات درخواست صدور مدرک به ما مشاوره رایگان ارائه داد!

از او در مورد مدت زمان صدور مدرک و هزینه‌های آن پرسیدیم و او پیشنهاد داد که بهتر است برای اینکه فرایند کار ارزان‌تر و سریع‌تر شود، مدرک دانشگاه آزاد را انتخاب کنیم.

این جاعل ابتدا پرسید در چه رشته و مقطعی مدرک می‌خواهیم، به او گفتیم در مورد کارشناسی فنی مهندسی در رشته عمران شرایطش را اعلام کند. او اینطور توضیح داد: صدور مدرک کارشناسی ۱۲ میلیون تومان هزینه دارد و ۱۵ تا ۲۵ روزه حاضر می‌شود.

او افزود: مدارکی که صادر می‌کنیم کاملا استعلامی و ثبت شده است. شما می‌توانید به راحتی به صورت مادام العمر استعلام مدرک‌تان را از سامانه‌های مختلف بگیرید.

این جاعل مدرک تحصیلی ضمن اشاره به اینکه مدرک‌هایی که صادر می‌کند از هر نظری قانونی است و مشکلی برای افراد ایجاد نمی‌شود، عنوان کرد: به هیچ عنوان دردسری ندارد و مدارکی که ما می‌دهیم در هر دستگاهی قابل استفاده است و تا به حال استعلام مدارکی که ما صادر کرده‌ایم، اشکالی نداشته است.

از او پرسیدیم که آیا می‌تواند برای مقاطع تحصیلی بالاتر نیز مدرک قابل استعلام صادر کند؟ و او اینطور پاسخ داد: خیر، صدور مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری سخت است و بعد کمی مردد شد و با بیان اینکه شاید با پرداخت مبلغ بیشتر بتواند کارشناسی ارشد هم صادر کند. او در ادامه تاکید کرد که اگر پول بیشتری بدهید کارشناسی ارشد برایتان درست می‌کنیم، ولی نمی‌توانم مدرک دکتری صادر کنم.

هزینه مدرک کارشناسی فنی مهندسی؛ کف قیمت ۱۵ میلیون تومان 

این جاعل افزود: مدارک کارشناسی ارشد‌هایی که ما صادر می‌کنیم، برای رشته فنی مهندسی عمران که برای کارشناسی درخواست داشتید از ۱۵ میلیون تومان شروع می‌شود و اصلا ربطی ندارد که شما در مقطع کارشناسی چه رشته‌ای خوانده باشید فقط باید عکس مدرک کارشناسی خودتان را برای ما بفرستید.

او اضافه کرد: زمانی که مدرک حاضر شد برای شما ارسال می‌شود. مدرک به صورت کاغذی و به همان ترتیبی که دانشگاه‌ها صادر می‌کنند به دستتان می‌رسد و شما می‌توانید مدرک‌تان را به هر جایی که لازم دارید ببرید و در هر سامانه‌ای که خودتان بگویید استعلام مدرک‌هایی که ما صادر می‌کنیم قابل مشاهده است.

او در مورد صدور مدرک رشته‌های پزشکی نیز خاطرنشان کرد: صدور مدرک پزشکی خیلی گران‌تر است و از حدود ۵۰ میلیون شروع می‌شود و بستگی به رشته و دانشگاهی دارد که انتخاب می‌کنید. ما آشنا‌هایی داریم که این کار را انجام می‌دهند و همکار ما هستند. مدارک رشته‌های پزشکی نیز قابل استعلام است و هیچوقت مدرک بدون استعلام به مشتری تحویل نمی‌دهیم به این دلیل که با این کار اولین کسی که به دردسر می‌افتد خودمان هستیم.

امکان صدور مدرک علوم پزشکی از دانشگاه دولتی وجود ندارد

در آخر از او پرسیدیم که آیا مدارک رشته پزشکی از دانشگاه دولتی صادر می‌شود یا دانشگاه آزاد؟ و او گفت: مدارک تحصیلی رشته پزشکی که ما صادر می‌کنیم از دانشگاه آزاد است و نمی‌توانیم از دانشگاه دولتی مدرک علوم پزشکی به شما بدهیم.

اینکه این جاعل مدرک مدعی بود که می‌تواند در رشته‌های علوم پزشکی نیز مدرک صادر کند، نگرانی از این تخلف و تبعاتی که می‌تواند داشته باشد را بیشتر کرد؛ برای بررسی بیشتر با یک آگهی تبلیغاتی دیگر در زمینه صدور مدرک تحصیلی تماس گرفتیم. این تبلیغ کننده تاکید داشت که در رشته‌های علوم پزشکی و پیراپزشکی مدرک قابل استعلام صادر می‌کند.

هزینه صدور مدرک تحصیلی علوم پزشکی چقدر است؟!

در ابتدای صحبت با این جاعل مدرک تحصیلی رشته‌های علوم پزشکی، از او در مورد شرایط دریافت مدرک پرسیدیم. او ابتدا با پرسش از اینکه در چه رشته‌ای از پزشکی مدرک لازم دارید؟ ادامه داد: مدرک پزشکی عمومی حداقل ۲۵۰ میلیون تومان هزینه دارد تازه این مبلغ برای صدور مدرک از دانشگاه آزاد است.

او در خصوص استعلام مدرک افزود: شما می‌توانید از سازمان سنجش آموزش کشور مدرک‌تان را استعلام کنید.

لازم به توضیح است که به کلی استعلام مدرک از سوی سازمان امور دانشجویان و سامانه سجاد باید پیگیری شود و این افراد از عنوان آشنای سازمان سنجش برای جلب اعتماد مشتری‌های خود استفاده می‌کنند.

این فرد در ادامه اضافه کرد: کاری که ما می‌کنیم به این صورت است که انگار شما در کنکور در رشته‌ای که به ما گفته‌اید قبول شده اید. اگر بخواهید مدرک دانشگاه دولتی در رشته پزشکی بگیرید، گران‌تر می‌شود و حداقل باید ۳۵۰ میلیون هزینه کنید.

ادعای امکان مهاجرت با مدارک تحصیلی جعلی!

از او در مورد اعتبار مدارکی که صادر می‌شود برای مهاجرت پرسیدیم و گفت: وقتی شما می‌توانید استعلام بگیرید پس می‌توانید برای مهاجرت نیز روی مدارک حساب کنید. بدون امکان استعلام که صدور مدرک این هزینه را ندارد! ما بخاطر اینکه مطمئن هستیم. شما می‌توانید استعلام و صحت مدرکی که از ما دریافت می‌کنید را بسنجید و با این شرایط این هزینه را از شما می‌گیریم.

او ادامه داد: شما ابتدا باید در تلگرام به همین شماره‌ای که تماس گرفتید پیامی برای ما ارسال کنید تا هرآنچه که برای صدور مدرک تحصیلی لازم است را برایتان بفرستیم تا شما این مدارک را به دست ما برسانید. فرایند صدور مدرک تحصیلی رشته پزشکی عمومی از ۱۰ تا ۲۰ روز طول می‌کشد و بعد از آن به راحتی می‌توانید استعلام بگیرید و خیالتان از صحت کار راحت باشد.

او در پایان مکالمه از رشته تحصیلی دیپلم و معدل مصاحبه کننده پرسید و تاکید کرد که اگر دیپلم شما تجربی باشد و معدل خوبی هم داشته باشید کارتان راحت‌تر می‌شود و نیازی به هزینه کردن برای صدور دیپلم جعلی تجربی با معدل بالا هم ندارید.

لغو مجوز متخلفان در کمیسیون ماده ۹

هر تخلفی که از آن مطلع شده‌ایم، در کمیسیون ماده ۹ که کمیسیونی برای رسیدگی به تخلفات مجموعه‌های غیرانتفاعی و آموزش عالی آزاد محسوب می‌شود، با متخلفان شدیدا برخورد داشته‌ایم و حتی بسیاری از آن‌ها لغو مجوز شده‌اند.

برای تکمیل این گزارش با «حامد کرمی» مدیرکل بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت علوم گفتگو داشتیم.

کرمی در رابطه با وضعیت صدور مدرک دانشگاهی جعلی توضیح داد: ما به صدور مدارک دانشگاه آزاد اسلامی ورود نمی‌کنیم و مجموعه‌های خاص خودش را دارد و سامانه‌های آن نیز جداست. آن تخلفاتی که ما می‌توانیم در موردش اظهار نظر و ورود پیدا کنیم، مربوط به مواردی است که در زیرمجموعه وزارت علوم اتفاق بیفتد.

مدیرکل بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت علوم تصریح کرد: در هر تخلفی که ما از آن مطلع شده ایم، در کمیسیون ماده ۹ که کمیسیونی برای رسیدگی به تخلفات مجموعه‌های غیرانتفاعی و آموزش عالی آزاد محسوب می‌شود، با متخلفان شدیدا برخورد داشته‌ایم و حتی بسیاری از آن‌ها لغو مجوز شده اند.

کرمی تاکید کرد: ما به صورت مداوم در مورد مجموعه‌های غیرانتفاعی که فعالیت‌هایشان غیرمجاز است، یا منحل شده است یا فعالیت‌هایشان از تاریخ مشخصی به بعد بی‌اعتبار است، اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

تخلفات مربوط به صدور مدرک جعلی در دانشگاه‌های دولتی مصداق ندارد

مدیرکل بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت علوم خاطرنشان کرد: هر آنچه در حوزه مسئولیت‌های وزارت علوم است؛ اعم از دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی مورد رصد و بررسی ماست. البته بعضا اگر تخلفی هم بوده در دانشگاه‌های غیرانتفاعی رخ داده و در دانشگاه‌های دولتی مصداق ندارد. ما با تخلفات شدید برخورد داشته‌ایم و این برخورد‌ها ادامه دارد و هر دو هفته یک بار جلسه کمیسیون ماده ۹ برگزار می‌شود و به گزارشات رسیدگی می‌کنیم.

کرمی در مورد سامانه جامع دانش آموختگان نیز بیان کرد: مشکل اینجاست که علی رغم دستور قانون به وزارت علوم برای ایجاد این سامانه برای تایید مدارک دانش آموختگان و… همه ورودی‌های این سامانه در اختیار وزارت علوم نیست از جمله موارد مربوط به دانشگاه آزاد اسلامی. البته جلساتی برای این موضوع برگزار شده و هم وزارت بهداشت، وزارت علوم و دانشگاه‌های زیرمجموعه آن و دانشگاه آزاد در آن حضور دارند تا به یکپارچگی برسیم و خلاء اطلاعاتی وجود نداشته باشد.

عدم یکپارچگی اطلاعات ورودی دانشجویان و سوء استفاده جاعلان مدرک

شاید همین کانال‌ها و شبکه‌هایی که مدرک تحصیلی جعلی می‌فروشند، از همین خلاء اطلاعاتی و یکپارچه نبودن اطلاعات ورودی دانشجویان کشور سوءاستفاده می‌کنند که ما به همین دلیل برای جلوگیری از چنین تخلفاتی دنبال یکپارچگی اطلاعات دانشجویان هستیم.

به گفته کرمی؛ زمانی نظارت وزارت علوم کامل خواهد بود که از ورودی دانشجو‌ها به صورت کامل مطلع باشد. کرمی در همین رابطه بیان کرد: هم اکنون ما از بخش‌هایی از آموزش عالی در این زمینه اطلاع کاملی نداریم منظورم از آموزش عالی به معنای کل کشور است نه فقط وزارت علوم. باید بدانیم که دانشجو چگونه وارد دانشگاه شده، کی ثبت نام کرده، از چه طریقی پذیرفته شده و… شاید همین کانال‌ها و شبکه‌هایی که مدرک تحصیلی جعلی می‌فروشند، از همین خلاء اطلاعاتی و یکپارچه نبودن اطلاعات ورودی دانشجویان کشور سوءاستفاده می‌کنند که ما به همین دلیل برای جلوگیری از چنین تخلفاتی دنبال یکپارچگی اطلاعات دانشجویان هستیم.

 تمام ادعا‌های صدور مدرک جعلی کلاهبرداری است

به هیچ عنوان مدارکی که این افراد صادر می‌کنند واقعی نیستند و بسیاری از این تبلیغات و آگهی‌هایی که در فضای مجازی می‌بینیم را خودمان هم پیگیری کرده‌ایم و مطمئن هستیم که آخر تمام آن‌ها کلاهبرداری است.

مدیرکل بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت علوم افزود: به هیچ عنوان مدارکی که این افراد صادر می‌کنند واقعی نیستند و بسیاری از این تبلیغات و آگهی‌هایی که در فضای مجازی می‌بینیم را خودمان هم پیگیری کرده‌ایم و مطمئن هستیم که آخر تمام آن‌ها کلاهبرداری است. وقتی فرد پول را واریز می‌کند جوابش را می‌دهند، اما این پاسخگویی دفعه دومی ندارد. البته نمی‌گویم ۱۰۰ درصد آن‌ها اینگونه هستند، ولی واقعا عمده این آگهی‌ها چنین شرایطی را دارند که خطرپذیری بالایی ایجاد می‌کند. توصیه می‌کنیم افراد به این نوع تبلیغات اعتنا نکنند. آموزش عالی آنقدر فراگیر و دسترس شده است که افراد به راحتی می‌توانند در مقاطع تحصیلی مختلف و رشته‌های زیادی تحصیل کنند و به صورت قانونی مدرک بگیرند و دیگر احتیاجی به این کار‌ها نیست.

About Author