به خاطر نمازشب‎خوان بودن علی باقری ست که در مذاکرات سازش‌پذیر نیستند

به گزارش ساقی آذربایجان،  امام جمعه مشهد اظهار کرد: پس‌فردا روز مبارک مباهله فرا می‌رسد. اهمیت روز مباهله از نظر ولایتمداری و ولایت شناسی، شاید به‌اندازه غدیر باشد ولذا بسیاری از بزرگان، مباهله را غدیر ثانی نام‌گذاری کرده‌اند زیرا همان‌طور که در روز 18 ذی‌الحجه، نبی مکرم اسلام وجود نازنین امیرمؤمنان را به‌عنوان وصی و جانشین خود معرفی کردند، در واقعه مباهله هم وجود امیرالمؤمنین به‌عنوان نفس پیامبر اکرم (ص) مطرح شد.

وی افزود: ماجرای مباهله در پی این روی داد که نصارای نجران به‌عنوان برجسته‌ترین مسیحیان عربستان، پس از فتح یمن مسلمان نشدند و برخلاف قانون اسلام که اهل کتاب موظف به پرداخت جزیه بودند، از پرداخت آن هم استنکاف کردند و عده از بزرگان خود را به مدینه فرستادند تا پیامبر اکرم (ص) را مجاب کنند که به خاطر تقید آنان به یکتاپرستی، مسیحیان نجران را از پرداخت جزیه معاف کند اما نبی مکرم اسلام (ص) در این دیدار به آن‌ها گفت که شما در عمل کافرید و حضرت عیسی (ع) را پسر خدا می‌دانید که با پاسخ علمای نجران نسبت به این موضوع، اعتقادات مسیحیت به سرفصل بحث میان علمای نجران و نبی مکرم اسلام (ص) تبدیل شد.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: آخرالامر، پیشنهاد مباهله مطرح شد که براساس آن، هر جریان طرف مقابل خود را نفرین کند و از درگاه الهی بخواهد که حقانیت خود را با نازل کردن عذاب بر طرف مقابل ثابت کند. در اینجا بود که آیه 61 سوره مبارکه آل‌عمران نازل شد و ذات اقدس پروردگار به پیامبر خود وحی کرد که به مسیحیان نجران بگوید که پسران آنان در برابر پسران امت اسلام، زنانشان در برابر نماینده زنان مسلمان و عالم‌ترین آنان در برابر نفس رسول خدا (ص) در محلی وعده کنند و مباهله را انجام دهند.

علم‌الهدی با بیان اینکه مباهله بزرگ‌ترین دلیل بر رد پلورالیسم دینی است، خاطرنشان کرد: در مقام «اَبنائَنا» و «اَبنائَکم»، پیامبر اکرم (ص) امر کرد که امام حسن مجتبی (ع) و امام حسین (ع) به عرصه مباهله بیایند، در مقام «نِسائَنا» و «نِسائَکُم» وجود باکرامت زهرای مرضیه (س) بیاید و در مقام «اَنفُسَنا» و «اَنفُسَکُم»، رسول گرامی اسلام (ص) به همراه علی بن ابی طالب (ع) وارد میدان مباهله شوند. اینجا بود که عالم نجرانی وقتی تصویری از عظمت چهره‌های وجود مقدس پنج‌تن را دید، شخصیت باعظمت پیامبر اکرم (ص) و اهل‌بیت او را درک کرد و تصریح کرد که نمایندگان مسلمانان در این مباهله کسانی هستند که اگر از خدا بخواهند، زمین اهل خود را فرو خواهد برد اما بازهم لجاجت کرد و ایمان نیاورد.

وی مباهله را راهبرد قرآن کریم در مواجه جامعه اسلامی با جریان کفار خواند و تصریح کرد: مباهله راهبردی است که قرآن کریم به ما می‌آموزد تا بر مبنای آن درک کنیم که مذاکره با کفار از اساس بی‌فایده است. کسانی که فکر می‌کنند با مذاکره با دشمن می‌توان مشکلات را حل کرد، باید بر مبنای حکم قرآن بدانند که مشکلات در اثر مذاکره با دشمن افزون می‌شود اما کم نخواهد شد.

امام جمعه مشهد گفت: عده‌ای که با برجام به دنبال مذاکره با دشمن بودند، به بیان مقام معظم رهبری در بی‌اعتمادی به استکبار جهانی و آمریکا بی‌اعتنایی کردند. رهبر معظم انقلاب از ابتدا پیش‌بینی کردند که انتهای این مذاکرات به واقعه‌ای مشابه با مباهله می‌انجامد و دشمن از موضع خود کوتاه نخواهد آمد. با این حال، پس از اینکه دولت وقت اصرار داشت تا این مذاکرات صورت بگیرد، تأکید کردند که برجام مصداق نرمش قهرمانانه باشد اما متأسفانه در عمل باز هم این اتفاق نیفتاد و مصداق نرمش ذلیلانه شد. قرار بود با برجام همه تحریم‌ها لغو شود، چرخ سانتریفیوژها و چرخ کارخانه‌ها باهم بچرخد، قرار بود چنان رونق اقتصادی در سایه برجام ایجاد شود که هیچ‌کس به یارانه احتیاج پیدا نکند، قرار بود مشکلات مسکن و ازدواج حل شود اما در عمل هفت سال از امضای برجام می‌گذرد و نه‌تنها هیچ‌کدام از این وعده‌ها حل نشده بلکه بر شدائد و سختی‌ها نیز افزوده شده است.

وی ادامه داد: با این حال، بازهم عده‌ای امروزه چنین مطرح می‌کنند که باید با دشمن مذاکره کرد. شما فکر کردید که این‌ها به عهد و پیمان خود پایبند می‌مانند؟ قطعاً این‌طور نخواهد بود زیرا وقتی یک برنامه دشمن ختم به ثمره و نتیجه شود، آن‌ها دیگر عقب‌نشینی نمی‌کنند تا ما را نابود کنند و به خاک سیاه بنشانند.

علم الهدی افزود: نشستند برجامی در این حد فاسد را در یک جلسه کوتاه به سرعت به امضا رساندند؛ آن هم درحالی‌که رهبر معظم انقلاب همواره تأکید داشتند که امضای برجام باید با مطالعات و بررسی‌های جامع باشد. ثمره این عجله هم این شد که ملت را به این مصیبت دچار کردند و در انتهای آن هم رئیس‌جمهور هرزه آمریکا این پیمان‌نامه را در کمال وقاحت لغو کرد. حالا قرار است ما با این جریان مذاکره کنیم؟

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: برخی تأکید دارند که تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای باید برجام را احیا کند درحالی‌که احیای برجام در گرو عقب‌نشینی از همه مواضع و تسلیم کردن همه دستاوردهای کشور است و این درحالی است که حتی در مذاکرات جدید هم رئیس‌جمهور آمریکا با کمال وقاحت بازهم می‌گوید که اگر یک توافق جدید هم امضا شود، باز هیچ تضمینی وجود ندارد که آمریکایی‌ها به آن متعهد بمانند.

وی ابراز کرد: آن‌ها یا تعهدی نسبت به وظایف خود ندارند و یا اگر هم توافقی صورت می‌دهند، به‌صراحت می‌گویند که به آن پایبند نخواهند بود اما ما به خدا ایمان داریم؛ همان خدایی که از چهره‌های مقدس اهل‌بیت (ع) رعب و وحشتی را به دل علمای نجران انداخت که آن‌ها درک کردند صاحبان این قدرت الهی می‌توانند اهل زمین را از بین ببرند. خدای ما همان خداست و در برابر کفار و مشرکان، پشتیبان ما خواهد بود.