بیسوادی عامل بردگی ملت‌ هاست

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی و امام جمعه تبریز گفت: بیسوادی عامل اصلی و مهم بردگی ملت ها در طول تاریخ بوده است.
به گزارش ساقی آذربایجان حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی آل هاشم روز چهارشنبه در دیدار کارکنان معاونت سوادآموزی اداره‌ کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی با وی، افزد: یکی از مهم‌ترین برنامه‌های استعمارگران برای بردگی فکری ملت‌ها در طول تاریخ، بی‌سواد نگه داشتن آن‌ها بود و چون استعمارگران سوادآموزی را به ضرر منافع خود می‌دانستند، تنها طبقه‌ اشراف حق ادامه‌ تحصیل داشتند.
وی اظهار داشت: سوادآموزان پیش از یادگیری مهارت خواندن و نوشتن به موضوعاتی نیاز دارند که در زندگی آنها کاربرد داشته باشد و از جمله نیازهای این بخش شامل آموزش‌های فنی و حرفه‌ای است که باید توسط نهادهای مزبور جدی گرفته شود.
آل هاشم نقش سواد آموزی در کاهش آسیب های اجتماعی و رعایت حقوق شهروندی را تعیین کننده دانست و ادامه داد: سوادآموزی در رشد و تکامل جوامع در حال توسعه نقش اساسی ایفا می‌کند.
وی با بیان اینکه نقش تکنولوژی و بهره‌گیری از سبک‌های نوین آموزشی به خصوص در دوران شیوع ویروس کرونا بیش از پیش احساس شد، گفت: با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مراکز آموزشی تولید محتوای آموزشی برای انتشار در شبکه‌های مجازی و شاد گامی ارزشمند در فعال نگه داشتن بحث آموزش بود.
امام جمعه تبریز، ابتکار، خلاقیت و تلاش فعالان عرصه‌ آموزش در دوران کرونا را ماندگار دانست و مشارکت تمامی دستگاه‌ها از جمله رسانه ها در ترغیب و تشویق بی سوادان به شرکت در کلاس‌ها را خواستار شد.
هم جنین چندی پیش رییس نهضت سواد آموزی کشور گفت :جمعیت ۶ سال و بالاتر کشور با رقم ۷۱ میلیون و ۵۰۶ هزار و ۳۹۲ نفر اشاره کرد و افزود: در مجموع ۶۲ میلیون و ۶۶۶ هزار و ۷۶۰ نفر این افراد باسواد و هشت میلیون و ۷۹۵ هزار و ۵۵۳ نفر نیز فاقد سواد هستند .در برآورد سال ۱۴۰۰ به عدد ۹۰.۵ درصد افزایش یافته است .
محمدزاده در ادامه تاکید کرد: همچنین با هدف به صفر رساندن بی‌سوادی در بین اولیای دانش‌آموزان از طریق تقویت نقش و مسئولیت مدیر مدرسه، استفاده از ظرفیت و امکانات مدرسه و بهره‌گیری مطلوب از نقش دانش‌آموزان در شناسایی و جذب و آموزش اولیاء تدوین شده و به اجرا در آمده است.

About Author