جزئیات اسامی و قیمت کالاهای مشمول کالابرگ

اطلاعیه‌ای که امروز توسط وزارت رفاه منتشر شده، حاوی این مطلب است که اعتبار خرید کالابرگ الکترونیک به مبلغ ۴۰۰ هزار تومان به حساب دهک‌های اول تا سوم و مبلغ ۳۰۰ هزار تومان به حساب دهک‌های چهارم تا نهم واریز شد. حالا از آنجایی که استفاده از کالابرگ اختیاری است، سرپرستان خانواری که تمایل به خرید کالا از این روش ندارند، می‌توانند به روال گذشته کل مبلغ یارانه خود را برداشت کنند. اما آنهایی که قصد دارند از کالابرگ خود استفاده کنند، چه کالاهایی می‌توانند بخرند و قیمت آنها چقدر است؟

پس از آنکه ارز ۴۲۰۰ تومانی پر دردسر برای اقتصاد ایران، از فهرست کارهای دولت خارج شد، مجلس این نهاد را مکلف کرد تا کالابرگ را در دستور کار خود قرار دهد و در عین حال قیمت کالاهای اساسی به شهریورماه ۱۴۰۰ بازگردد. البته به‌رغم اعلام دولت به اختصاص کالابرگ به سرپرستان خانوار، اجرای این وعده به درازا کشید، تا جایی که زمزمه‌هایی از دل مجلس به گوش رسید که نشان از نبود اراده و تمایل کافی در دولتمردان برای انجام این کار داشت.

در نهایت وزیر اقتصاد حکم نهایی را صادر کرد و از اجرای آزمایشی طرح کالابرگ الکترونیک در استان هرمزگان خبر داد. هرچند انجام این امر هم از زمان اعلام تا اجرا به طول انجامید اما بالاخره در بهمن ماه سال قبل، کالابرگ به دست هرمزگانی‌ها رسید.

هرچند پیگیری‌های خبرنگار تجارت‌نیوز از استان هرمزگان حکایت از این داشت که اهالی این استان هم بیشتر به دریافت یارانه تمایل دارند. تصمیم هرمزگانی‌ها همچنین مهر تاییدی است بر یک نظرسنجی دیگر که نشان می‌دهد حدود ۸۰ درصد از مردم پرداخت یارانه به شیوه نقدی را ترجیح می‌دهند.

جزئیات اسامی و قیمت کالاهای مشمول کالابرگ
به هر حال در بهمن ۱۴۰۱، برای اولین بار این طرح در استان هرمزگان کلید خورد و مقامات اقتصادی خبر دادند که به‌زودی در سراسر کشور به اجرا در خواهد آمد. بدین ترتیب تمام خانوارهای یارانه‌بگیری که حساب‌شان در استان افتتاح شده، مشمول طرح کالابرگ می‌شوند.

دولت سیزدهم تصمیم گرفت تا با هدف حمایت از سبد غذایی خانوار، این امکان را برای این خانوار فراهم کند تا با اعتبار یارانه‌ای که پیشتر به آنها تعلق می‌گرفت، بتوانند ۱۰ قلم کالای اساسی را یک ماه زودتر خریداری کنند.
آنگونه که امروز اطلاعیه وزارت کار هم نشان می‌دهد این کالاها به ارزش ۵۳۰ هزار تومان است که شامل ماست، شیر، پنیر، قند و شکر، ماکارونی، روغن مایع، برنج، مرغ و تخم‌مرغ می‌شود. مردم مختارند که از هر نام و نشان و برند تجاری کالای مورد نیاز خود را از بین ۱۰ قلم کالای ذکر شده تهیه کنند و دولت طبق سبد کالای مشخص شده مابه‌التفاوت قیمت کالا را در طول دوره پرداخت می‌کند.

در ضمن، مبلغ این کالاها به نرخ شهریور ماه سال ۱۴۰۰ خواهد بود. برای مثال، روغن ۸۱۰ گرمی حدود ۱۴ هزار تومان است. مابه‌التفاوت از محل یارانه فرد پرداخت می‌شود.در جدول زیر، قیمت فروش مصوب کالا در سال ۱۴۰۱ و سهم پرداختی مردم برای سال جاری آمده است.

About Author