جزییات جدید از محدودیت برق در کارخانجات

دبیر انجمن سیمان کشور خاطر نشان کرد: وزیر نیرو در جلسه‌ای میزان کاهش برق صنایع را به استان‌ها با محوریت استاندار واگذار کردند که امیدواریم استان‌ها در این زمینه با تولید مساعدت کنند؛ مطابق با آنچه به ما ابلاغ کردند محدودیت برق و مقادیر اعلام شده قطعی برق در ساعات پیک کاری کاهش قابل توجهی کرده است و این مهم در حجم تولید اثر خواهد گذاشت؛

علی اکبر الوندیان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با بیان اینکه ساعات قطعی برق صنعت سیمان به فعالان این حوزه در حال ابلاغ شدن است، گفت: امسال قطعی برق نخواهیم داشت و بنا به آنچه به ما اعلام کردند صنعت با محدودیت‌های در ساعت دسترسی به برق مواجه خواهد شد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا قطعی برق کارخانه‌های سیمان تاثیری در روند تولید خواهد گذاشت؟ بیان کرد: بدون تردید ابلاغ محدود شدن ساعات دسترسی به برق در کارخانه‌های سیمان در روند و حجم تولید تاثیر خواهد گذاشت؛ اما وزیر نیرو در جلسه‌ای میزان کاهش برق صنایع را به استان‌ها با محوریت استاندار واگذار کردند که امیدواریم استان‌ها در این زمینه با تولید مساعدت کنند؛ مطابق با آنچه به ما ابلاغ کردند محدودیت برق و مقادیر اعلام شده قطعی برق در ساعات پیک کاری کاهش قابل توجهی کرده است و این مهم در حجم تولید اثر خواهد گذاشت؛ اما انجمن سیمان در حال رایزنی است که امیدواریم در این زمینه با تولیدکنندگان مساعدت‌های لازم را انجام بدهند.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه قطعی برق سال گذشته به‌درستی مدیریت شد، افزود: سال گذشته توانستیم با مدیریت صحیح مصرف برق کشور را تامین کنیم و باتوجه به این ارقام قطعی برق پایین بود اما در عمل توانستیم آن را مدیریت و خللی در روند تولید ایجاد نکنیم؛ امسال نیز ارقامی تخصیص داده‌ شده به تولیدکنندگان سیمان پایین است اما به ما این امیدواری را دادند که می‌توانیم این مهم را مدیریت کنیم؛ به همین دلیل نمی‌توان پیش‌بینی کرد که از ۲۰ خرداد به بعد که قرار است ابلاغیه محدودیت‌های برق صنایع اجرا می‌شود چه اتفاق‌های در تولید رخ خواهد داد و آیا استان‌ها می‌توانند این مهم را مدیریت کنند؟

الوندیان ادامه داد: امیدواریم که اعداد و ارقامی اعلام شده در قطعی برق صنایع عملیاتی نشود؛ به نظر می‌رسد این اعداد صنایع را بدبینانه دیده‌اند تا مصرف شهری را تامین و مدیریت کنند.

وی متوسط مصرف سیمان در تابستان سال گذشته را حدود ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تن اعلام کرد، افزود: تولید در سال جاری نیز باید به این عدد برسد اما با این اعدادی که برای قطعی برق اعلام کردند قابلیت تولید سیمان در این حجم وجود ندارد.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه تولید سیمان در سال گذشته کاهشی نبود، خاطر نشان کرد: باوجود همه تنگناهای ارز، برق، گاز و سوخت سال گذشته حدود ۷۲ میلیون تن تولید کردیم که بخشی از آن صادر و بقیه آن در بازار داخلی مصرف شد.

دبیر انجمن سیمان کشور با اشاره به نرخ سیمان در بازار، گفت: کف قیمت مصوب سیمان پایین و قیمت‌ها در مناطق مختلف کشور شناور است به عنوان مثال سیمان درب برخی کارخانه‌ها سیمان پاکتی‌ ۲۱ تا ۲۴ هزار تومان بفروش می‌رسد و برخی کارخانه‌های دیگر پاکتی ۳۴ تا ۳۵ هزار تومان می‌فروشند و در بازار نیز هر پاکت سیمان در حدود ۵۰ هزار تومان بفروش می‌رسد.

About Author