اختصاصی ساقی آذربایجان/ به قلم: وحید خدادادی

شاید در نگاه اول عنوان گزارش برایتان کمی عجیب باشد و شاید برخی هم تصور کنند که کلمه را اشتباهی خوانده اند، اما نه عجیب است و نه شما آن را اشتباه خوانده اید بلکه این کلمه عنوان یک آگهی در سایت دیوار است! عناوینی نظیر داریخیرام، تهلیغ، منده تکم ..، آرواد و راهنمایی قیز، بخشی از آگهی های سایت دیوار است که در دسته اجتماعی و زیر شاخه فعالیت های داوطلبانه تحقیقاتی می توانید مشاهده کنید که با کلیک روی آگهی مورد نظر شاهد جملاتی می شوید که بعضا ادب رسانه ای اجازه تحریر آن را نمی دهد. اما ذکر برخی از آن ها تا جایی که امکان نشر آن به جهت رعایت مسائل اخلاقی وجود دارد، خالی از لطف نیست:
اوغلانام سوبایام اوتوز بش یاشیم وار، لطفا آقالار مزاحم اولماسین
۲۰ یاشیم وار … گلسین آشنا اولاخ
اوغلانام سوبایام ییرمی یاشم وار، لطفاً آغالار مزاحم اولماسن
بیدانا … گلسین باهم … هرزادم وار، گلین دولاناخ … … پول دا ورم
سلام، جوان … وار هرگون کشتی توتاخ.اوزوده بتر اوغلانام…. خشلینده قبول الیرم،۲۵ یاشیم وار
سلام تحصیلات عالی واریم،بیدانا گوزل اوغلانام (بیدانا یولا گلن … گلسین دانیشاخ)۳۶یاشیم وار سوبایام
و … محتوای بسیاری از این آگهی ها را تشکیل می دهند و عینا جملات مرقومه را کپی کردیم تا سطح سواد املایی افراد هم مشخص شود. آگهی‌هایی که غالبا تنها گزینه چت آنها فعال است و امکان تماس با آنها وجود ندارد.
اینکه چرا سایت دیوار آگهی هایی با این مضمون را اجازه انتشار داده را باید خودش پاسخگو باشد و بسته به حوصله نهادهای ذیربط برای پیگیری موضوع دارد و اینکه چرا این قبیل آگهی ها از چشم پلیس فتا هم دور مانده باز موضوعی است که دوستان عزیز فتا باید عنایت داشته باشند.
ساحت فرهنگ و اقتضای کار فرهنگی ایجاب می کند که نحوه پرداخت ما به موضوع از جنس فعالیت کاری مان و از بعد فرهنگی و اجتماعی باشد. چندان هم با برخوردهای قالیبافی با این قبیل مسائل موافق نیستیم و معتقدیم که مسائلی از این دست باید نه به روش گاز انبری که به مدد غنای فرهنگی این مرزوبوم حل و فصل شود. قطعا کار پلیس با یک احضار و یک تذکر از آن روی که آگهی دهندگان سن چندانی هم ندارند، احتمالا ختم به خیر شود اما پرسش اساسی آن است که ما در طول همه این سال ها با انبوهی از مراکز فرهنگی و بودجه های هنگفتی که دارند، با ارزش های اجتماعی و فرهنگ این سرزمین چه کرده ایم که جوان ۲۰ ساله اش برای تامین نیازهای عاطفی و جنسی باید دست به انتشار آگهی هایی از این دست بزند؟ اگر بگوییم اوضاع فرهنگی کشور بحرانی است احتمال زیاد به خیلی ها بر بخورد و حتی کار به مواخذه هم بکشد ولی کلاهتان را قاضی کنید و این آگهی ها را پیش چهار تا کارشناس خبره اجتماعی ببرید، بی شک پاسخی جز وضعیت غیرعادی در قلیل ترین حالت ممکن نخواهید شنید. این لجام گسیختگی فرهنگی نشان می دهد که ما بی تردید مسیری را که در طول این سال ها طی کرده ایم، مسیر اشتباهی بوده است. این گمانه روز به روز بیشتر از قبل در ذهن ما تقویت می شود که تعطیلی همه مراکز فرهنگی باعث اتفاق خاصی در کشور نمی شود، جز این که بودجه های هنگفت شان در حوزه های دیگر مصرف می شود که مفید به فایده باشد.
متولیان فرهنگی کشور احتمالا یا خواب تشریف دارند و یا دغدغه های مهم تری دارند که مسائلی از این دست برایشان جلوه ای ندارد وگرنه چرا باید آنهایی که تا همین دیروز ندای لبیک یا حسین سر می دادند، مشی و مرام حسین در پیش نگیرند و از هیچی همه چیز نسازند! کافی است اتفاقات اول محرم و سد راه شدن حر بن ریاحی را از خاطرشان بگذرانند و فقط پاسخگوی این سوال باشند که حسین در آن ده روز محرم چه کرد که حر بن ریاحی فرمانده لشکر ابن زیاد چنین تحول روحانی پیدا کرد که پوتین از پا درآورده و بر گردنش انداخت و به پای امام و مقتدای جدیدش افتاد تا بلکه توبه اش را قبول کند؟ آیا امام در آن ۱۰ روز برای حر کلاس های احکام و شرعیات برگزار کرد و یا منش، آقایی و بزرگواری اش فرمانده لشکر کوفه را مجذوب خود کرد؟ جز این بود که از امام زمانش رحم دید؟ پاسخ این سوال را که پیدا کنید میتوانید متولی فرهنگ و در پی حل معضلاتش برآیید وگرنه با روش فعلی راه بجایی نمی برید و نهایت همه تلاش هایتان می شود، داریخیرام!

 

About Author