درخواست استاندار آذربایجان‌شرقی برای توسعه فضاهای فرهنگی و هنری تبریز

محمدرضا پورمحمدی در آیین بازگشایی تئاتر شهر تبریز با ادای احترام به هنرمندان و فرهنگ دوستان تازه درگذشته تبریز همچون استاد خسرو پایاب، سیامک افسایی، کامیار شکیبایی و تینا عبدی گفت: بازگشایی مجدد مجموعه فرهنگی تربیت و تئاتر شهر تبریز، مرهون زحمات و تلاش‌های دکتر محمدپور، مدیرکل فقید فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی و ناظمی، مدیرکل جدید و پیگیری‌های هنرمندان عزیز استان است.

وی با ابراز خرسندی از بازگشایی و آغاز بکار مجدد این مجموعه فرهنگی بیان کرد: تئاتر شهر تبریز، گنجینه‌ای از تاریخ غنی فرهنگ و هنر آذربایجان است که باید بیشتر از گذشته، فعال‌تر شده و از آن مراقبت کرد.

وی با بیان اینکه تبریز و خطه آذربایجان به دلیل نزدیکی جغرافیایی به غرب، قدمت و سابقه بیشتری در حوزه هنرهایی همچون نمایش در مقایسه با تهران دارد، افزود: این خطه از کشور در بخش‌های مختلف تاریخ مدرن نیز حرفی برای گفتن دارد و به جرات می‌توان‌ گفت که ایران مدرن، مدیون آذربایجان است.

استاندار آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: صنعت چاپ نیز پس از ورود به خطه آذربایجان از این منطقه در جای جای ایران اسلامی رواج یافت.

پورمحمدی‌ به بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب در ۲۹ بهمن، مبنی بر تربیت انسان‌هایی بزرگ در تبریز و آذربایجان اشاره و اضافه کرد: در اهمیت تبریز و آذربایجان، همین بس که این خطه در تمامی بخش‌های نگارگری، خطاطی، نقاشی، شعر، ادب، تاریخ و حتی تجارت، صاحب مکاتبی منحصر به فرد است که باید این مکاتب، مجددا احیا و به دنیا شناسانده شوند.

وی با تاکید بر اهمیت بازسازی و توسعه فضاهای فرهنگی در مرکز شهر ابراز کرد: سیاست، مذهب، اقتصاد و هنر از اصلی‌ترین و مهم‌ترین شاکله‌های مرکزیت شهر است که باید به شکل متوازن توسعه یابد.

وی گفت: به جرات می‌توان گفت که نفس قلب تبریز از تپش افتاده که باید با توسعه فضاهای فرهنگی، مجددا در این زمینه و برای رفع کمبودها تلاش کرد.

استاندار آذربایجان شرقی همچنین از معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست که اعتبارات ویژه‌ای برای توسعه فضاهای فرهنگی و هنری در تبریز اختصاص یابد.

در این آیین با اهدای لوح سپاسی از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به دکتر پورمحمدی از زحمات، تلاش‌ها و حمایت‌های وی در زمینه بازسازی مجموعه فرهنگی و هنری تربیت، قدردانی شد.

ساختمان قدیمی تئاتر شهر تبریز پس از ۲ سال تلاش بی وقفه و با صرف ۸۵ میلیارد ریال اعتبار با حضور حسینی، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان، جمعی از مقام های محلی و هنرمندان و فرهنگ دوستان آذربایجان شرقی با برگزاری مراسم ویژه ای افتتاح شد.

About Author