در جنگ غزه دخالت نکنید

رئیس جمهوری آمریکا، گفت: مدرکی از نقش ایران در حمله حماس به اسراییل نداریم. جو بایدن هرگونه تلاش اسرائیل برای اشغال مجدد نوار غزه را یک «اشتباه جدی و فاحش» توصیف کرد. وی همچنین از ایران و حزب الله خواست در درگیریهای غزه دخالت نکنند.

رییس‌جمهور آمریکا در گفت‌وگویی ضمن پاسخ به سوالاتی درباره جنگ غزه و مسائل منطقه‌ای، به نبود شواهدی موثق برای اثبات ادعای نقش ایران در عملیات حماس علیه اسرائیل اذعان کرد.

خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داد که «جو بایدن» رییس جمهور آمریکا در گفت‌وگویی با شبکه سی‌بی‌اس درباره این که آیا ایران از عملیات «طوفان الاقصی» توسط حماس فلسطین علیه اسرائیل مطلع بوده یا در آن نقشی داشته است، مدعی شد که ایران مدام از حماس و حزب‌الله حمایت می‌کند و افزود: اما درباره این که آیا از پیش مطلع بوده‌اند یا به برنامه‌ریزی برای این حمله کمک کرده‌اند، هیچ مدرکی تاکنون وجود ندارد.

برخی مقامات رژیم صهیونیستی و آمریکا مدعی نقش ایران در انجام این حمله شده‌اند. چند نشریه آمریکایی نیز با استناد به اظهارات غیرموثق منابع مطلع، همین ادعا را تکرار کردند.

این در حالی است که آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب، چمد روز پس از وقوع این حمله، در یک سخنرانی با اشاره به عملیات مقاومت فلسطین علیه رژیم اشغالگر قدس بیان کردند: «ما پیشانی و بازوی طراحان مدبر و هوشمند و جوانان فلسطینی را می‎‌بوسیم، اما آن‌ها که می‌گویند حماسه اخیر کار غیر فلسطینی‌ها است دچار محاسبه غلط شده‌اند.»

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز در یک نشست خبری در این باره گفت: طرح این اتهامات و اظهارنظر‌ها در ارتباط با ایران و نقش ایران با انگیزه‌های مختلف سیاسی و در جهت توجیه شکست سنگین رژیم صهیونسیتی، توجیه حمایت‌های مختلف غرب از جمله آمریکا از اشغالگران و توجیه ماجراجویی‌های رژیم صهیونسیتی انجام می‌شود.

منابع اطلاعاتی آمریکا نیز تاکید کردند که جامعه اطلاعاتی این کشور هنوز نمی‌تواند در این زمینه به طور کامل نتیجه‌گیری کند و به بررسی شواهد در رابطه با دخالت ایران در حمله حماس به رژیم صهیونیستی ادامه خواهد داد.

شبکه سی‌ان‌ان گزارش داد، این منابع اعلام کردند که بخشی از اطلاعات دریافتی باعث شده تا تحلیل‌گران در ارزیابی اولیه خود بگویند که دولت ایران نقش مستقیمی در این حمله نداشته است.

اگر چه، مقامات آمریکایی، از جمله «جان کربی» هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شچرای امنیت ملی آمریکا و «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی این کشور پیش‌تر مدعی شده بودند که ایران به دلیل حمایت از حماس در این رویداد‌ها «شریک جرم» محسوب می‌شود.

همچنین روزنامه نیویورک‌تایمز نوشت «اطلاعات اولیه کسب شده توسط آمریکا نشان می‌دهند که سران ایران نیز از حمله ناگهانی حماس به اسرائیل غافلگیر شده بودند و آن‌ها در جریان این حمله نبودند».

این روزنامه نوشت که آمریکا، رژیم صهیونیستی و متحدان منطقه‌ای آن‌ها به شواهدی مبنی بر اینکه ایران مستقیما به برنامه‌ریزی برای حمله کمک کرده است، دست نیافته‌اند.

خبرگزاری اسپوتنیک در ادامه نوشت، بایدن به سی‌بی‌اس گفت که در حال حاضر و با وجود گسترش درگیری‌ها با حماس، زمان پیگیری راهکار «دو کشوری» نیست.

بایدن در این باره مدعی شد: «فکر می‌کنم اسراییل درک می‌کند که بخش قابل توجهی از مردم فلسطین با حماس و حزب‌الله هم‌نظر نیستند.»

او همچنین درباره فلسطین گفت: «اما باید حاکمیت فلسطینی وجود داشته باشد. باید راهی برای یک کشور فلسطینی وجود داشته باشد. این مسیر که به آن «راهکار دو کشوری» می‌گویند، دهه‌هاست که سیاست آمریکا بوده است. این راهکار کشوری مستقلی در کنار فلسطین برای ۵ میلیون فلسطینی ایجاد خواهد کرد که در غزه و کرانه باختری زندگی می‌کنند.»

او در ادامه درباره تاثیر این جنگ بر عادی‌سازی روابط عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی که دولت آمریکا در حال میانجیگری برای آن بود، به سی‌بی‌اس گفت که روند عادی‌سازی روابط طرفین پایان نیافته و زمان‌بر خواهد بود.

رییس جمهور آمریکا ادعا کرد: «سعودی‌های، اماراتی‌ها و دیگر کشور‌های عربی می‌دانند که امنیت و ثباتشان در صورت عادی‌سازی روابط با اسراییل بالاتر خواهد رفت. انجام شدن آن زمان‌بر خواهد بود.»

او با اشاره به نداشتن رییس مجلس نمایندگان آمریکا به دلیل تاثیری که شکاف درون حزبی جمهوری‌خواهان روی انتخاب یکی از کاندیدا‌های آن برای این سمت داشته است، گفت که فعالیت نکردن فعلی کنگره خطرات در جهان را افزایش می‌دهد.

اسپوتنیک در ادامه گزارش داد که بایدن در این گفتگو اظهار کرد که از تمایل خود برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ۲۰۲۴ مطمئن است و «فرصت‌های بزرگی برای ساختن جهانی بهتر دارد.»

جو بایدن در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه سی بی اس در مورد حمایت احتمالی وی از اشغال غزه توسط اسرائیل، پاسخ داد: «من فکر می‌کنم این یک اشتباه بزرگ است.  حماس نماینده همه فلسطینیان نیست؛ اما از بین بردن افراط گرایان اقدام ضروری است.»

جو بایدن همچنین در پاسخ به این سوال که آیا حماس باید به طور کامل از بین برود یا خیر، پاسخ داد: «بله، فکر می‌کنم.»

رئیس‌جمهوری آمریکا با بیان اینکه «فکر نمی‌کند لازم باشد» نیرو‌های آمریکایی در این جنگ شرکت کنند، گفت که آن‌ها به اوکراین نیز اعزام نخواهند شد.

رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه با شبکه سی بی اس گفت: تهدیدات تروریستی در خاک ایالات متحده به دلیل تحولات خاورمیانه افزایش یافته است.

بایدن مدعی شد که اسرائیل گروهی از افرادی را تعقیب میکند که در حملات تروریستی نقش دارند که کمتر از هلوکاست خطرناک نیست.

بایدن از زمان عملیات نیرو‌های مقاومت حماس در اراضی اشغالی موسوم به عملیات الاقصی تا کنون ۵ بار با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی تلفنی گفتگو کرده است و شماری از مقامات خود را راهی سرزمین‌های اشغالی کرده است.

او در ادامه مصاحبه با سی بی اس مدعی شد: مطمئن هستم که اسرائیل مطابق با قوانین جنگ عمل خواهد کرد و مردم بی‌گناه غزه دارو و غذا دریافت خواهند کرد!

وی در ادامه با اشاره به درگیریهای محدود چند روز اخیر در شمال اراضی اشغالی، ایران و حزب الله را از دخالت در درگیریها اخیر برحذر داشت و خطاب به ایران و حزب الله گفت: دخالت نکنید..

وی درباره عملیات زمینی رژیم صهیونیستی در غزه نیز گفت: «ما از اسرائیل نخواستیم که عملیات زمینی را به تعویق بیاندازد یا تسریع کند، بلکه بر حمایت از آن با کمک‌های امنیتی که نیاز دارد تمرکز کرده‌ایم».

About Author