دوري گول قوری گول شد !

تالاب بین المللی در آستانه نابودی قوری‌گول در ۳۰ کیلومتری جنوب شرق تبریز و در ۱۵ کیلومتری غرب شهر بستان‌آباد در مجاورت روستای یوسف آباد قرار گرفته‌است. منابع تأمین‌کننده آب این تالاب از آب‌های جاری ناشی از برف و باران و تعدادی چشمه‌های زیرزمینی است که در کف آن جریان دارند. با توجه به اهمیت […]

تالاب بین المللی در آستانه نابودی

قوری‌گول در ۳۰ کیلومتری جنوب شرق تبریز و در ۱۵ کیلومتری غرب شهر بستان‌آباد در مجاورت روستای یوسف آباد قرار گرفته‌است. منابع تأمین‌کننده آب این تالاب از آب‌های جاری ناشی از برف و باران و تعدادی چشمه‌های زیرزمینی است که در کف آن جریان دارند.
با توجه به اهمیت زیست‌محیطی دریاچه قوری گول، این تالاب جزو تالابهای بین‌المللی ثبت شده در کنوانسیون رامسر می‌باشد. همچنین این تالاب به خاطر پذیرا بودن فصلی شماری از پرندگان حمایت شده مهاجر، حائز اهمیت ملی و بین‌المللی است. هم‌اکنون برنامه‌های حمایتی از این تالاب شامل حفاظت از منابع آب دریاچه و نیز ایجاد منطقه شکار ممنوع برای حفظ گونه‌های جانوری اطراف دریاچه می‌باشد.
مدام در خبرها می آید که تالاب بين المللي « قوري گول « با خطر جدي زيست محيطي مواجه گرديده و مسئولان و دلسوزان محيط زيست استان خطر نابودي گونه هاي گياهي و جانوري در اين مجموعه زيبا را گوشزد و اطلاع رساني نموده و از مسئولان ارشد استان کمک می طلبند !
قوري گول که ظاهراً امروز عنواني مسمي براي آن مي باشد ، قبل از انقلاب در مالکيت يکي از سياسيون شهر تبريز و بعنوان محل ييلاق ايشان و خانواده وي بود. بعداز انقلاب ، سازمان آب منطقه اي بعنوان متولي اين مجموعه انتخاب گرديد و پس از مدتي جهت حفظ و نگهداري و استفاده عمومي به شهرداري تبريز تحويل شد که مدتی با انجام برخي اقدامات عمراني تا سال ۱۳۷۵ اين محل در اختيار شهرداري بود که پس از آن به دلايل نامعلوم دوباره در اختيار آب منطقه اي استان قرار گرفته ودر نهايت در سال هاي اخير تحويل يکي از نهادها گرديد.
اين پروسه کوتاه تاريخي چنين حکايت مي کند که عدم مديريت ثابت و واحد بر اين مجموعه مهم و ديدني که جزو تالاب هاي بين المللي ، به ثبت جهاني رسيده است باعث گرديده تا اولا استفاده صحيح و اصولي از آن در سالهاي اخير صورت نپذيرد و ثانيا رسيدگي اساسي براي حفظ و حراست از آن از سوي نهادهاي ذيربط از جمله سازمان محيط زيست استان انجام نگيرد.
به صدا در آمدن زنگ خطر نابودي اين مجموعه از سوي کارشناسان و سازمان محيط زيست به هر دليل از بي توجهي مسئولان گرفته تا عدم تخصيص اعتبار و … مسئوليت اين سازمان را در قبال مشکل پيش آمده سلب و ساقط نمي کند.
جداي از اين موضوع،آنچه لازم است گفته شود اينکه برخي مسئولان استان عموماً توجه چنداني به امر محيط زيست و مواريث فرهنگي و طبيعي نداشته و شاهد نوعي رکود و رخوت در اين حوزه بسيار مهم در استان هستيم.
متاسفانه سياست و فضاي آلوده سياسي در اين سالها بر تمام ارکان مديريتي سايه انداخته و بسياري از مديران ارشد و تصميم گير در مسائل غيرسياسي استان هم ، در وادي سياست اسيرگشته و به رغم تاكيدات عالي ترين مقامات کشور ، با لحاظ بسياري از موارد بي ربط در تصميم گيري هاي غيرسياسي، باعث از دست رفتن فرصت هاي خدمتگزاري به مردم و منطقه را فراهم آورده اند.
امروز اگر قوري گول با خطر نابودي مواجه مي شود و آثار تاريخي استان و تبريز در حصاري از آهن و آجر و پول و سياست ، اسير مي شود ، تاريخ پرفراز و نشيب اين کشور از چنين مديران و مسئولان همواره به زشتي ياد خواهد کرد!