برای کاهش مشارکت در انتخابات دلایل من درآوردی نتراشید

حسن روحانی رییس جمهور در جلسه امروز هیات دولت به تندی از برخی مخالفان دولت انتقاد کرد و گفت ما کشور را بدون نفت اداره کردیم اما حتی یک نفر نگفت خسته نباشید.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در جلسه هیات دولت با اشاره به برگزاری انتخابات و پیروزی ابراهیم رئیسی گفت: «من همان صبح شنبه تلفنی به آقای رئیسی تبریک گفتم و به دیدارش رفتم. امروز هم با آقای رئیسی رئیس جمهور منتخب جلسه دوم خود را داریم و این جلسات را ادامه می دهیم.»

او با اشاره به انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری گفت: «اصل انتخابات بسیار مهم و به یک مفهوم از ارکان نظام است. اگر گفتیم جمهوریت رکن بزرگ نظام است، جمهوریت بدون انتخابات حاصل نخواهد شد امکان ندارد بگویید جمهوریت داریم ولی در آن انتخابات نیست.»

روحانی اضافه کرد: “جمهوریت یک پایه بسیار مهم در کنار اسلامیت است و تمام توان ما باید این باشد که این پایه‌ها را حفظ کنیم. این پایه‌ها متزلزل شود کل نظام ما متزلزل می‌شود.”

او گفت: « اسلامیت به این نیست که شعار دهیم و حرف بزنیم، قرآن بخوانیم و بگوییم ما مسلمان هستیم. آنچه اسلامیت، اخلاق و رفتار اسلامی است. در اخلاق و رفتار اسلامی، راستگویی، صداقت، احترام به شخصیت به مردم، حسن ظن به مردم داشتن، آبروی مردم را پایمال نکردن مهم و اساسی است.»

رییس جمهوری تاکید کرد: “اما مساله جمهوریت کمی آسانتر از اسلامیت است. باید مردم را سهیم و شریک کرد. در جمهوریت اگر بتوانید ۵۰ درصد مردم را سهیم کنید این کار حداقلی است. اگر بتوانید ۷۰ درصد مردم را سهیم کنید به نقطه قابل قبولی رسیدید اما اگر توانستید ۹۰ درصد مردم را سهیم کنید به نقطه اوج رسیده‌اید.”

او گفت: “ما باید در انتخابات فضا را باز بگذاریم و مردم را به آغوش بکشیم، طرد مردم که هنر نیست.”

رییس جمهور با اشاره به کاهش مشارکت در انتخابات افزود: «اینکه غصه می خوریم چرا مشارکت ۴۸ درصد شده و مثلا ۵۸ درصد نشده برای این است که صندوق و رای مردم مهم است و تاثیر دارد.اگر حضور مردم کمرنگ شد باید بنشینیم و دلایل آن را مشخص کنیم تا دیگر این اتفاق نیفتد. البته نباید دلایل من درآوردی بتراشیم.»

او از اینکه گفته می شود مشکلات اقتصادی مردم عامل کاهش مشارکت در انتخابات بوده است انتقاد کرد و گفت: «وضع مردم سیستان و بلوچستان که از همه سخت تر است در آنجا مشارکت بیشتر بوده و در شهرهایی مشارکت کمتر بوده که وضع زندگی شان بهتر است. اینکه در خارج از کشور هم مشارکت کم بوده به خاطر وضع بد زندگی شان بوده است؟ باید به گونه ای حرف بزنیم که درست باشد.»

او افزود: “جنگ اقتصادی و کرونا از عوامل بوده و یکسری مسائل دیگر هم بوده است مثل شیوه و نحوه ای که کاندیداها چیده شدند اما به هر حال نباید با نظام و صندوق قهر کنیم بلکه باید بنشینیم برای انتخابات بعدی این موضوع را حل کنیم. مشارکت مردم راه حل دارد و روشن هم هست که باید آن را تعقیب کنیم.”

روحانی از برگزار کنندگان انتخابات تشکر کرد و همچنین انتقادات از برخی اشکالات و اختلال در روند انتخابات را زیر سوال برد. او گفت: «این که در صندوقی نیم ساعت کسی معطل شود به دلیل آن کل انتخابات را زیر سوال ببریم یعنی به خاطر یک دستمال بخواهیم قیصریه را به آتش بکشیم، عقل و انصاف کجا رفته است؟»

رییس جمهور در بخش دیگری از سخنانش انتقادات به دولتش را رد کرد. او گفت: «عده ای هی می گویند که نگاهتان فقط به برجام بوده. نمی دانم این برجام چه نیشی به اینها زده که نمی توانند تحملش کنند. اگر فقط نگاهمان به برجام بود پس این همه صادرات و واردات و این همه سازندگی چگونه در این سه سال و نیم جنگ اقتصادی صورت گرفت؟»

او افزود: “ما کشور را بدون نفت اداره کردیم که در تاریخ صد سال اخیر بی سابقه است اما یک نفر به دولت خسته نباشید نگفت.”

روحانی همچنین با اشاره به اظهارات رئیسی در نشست خبری خود گفت: “خوشحال شدم که دیدم که رئیس جمهور منتخب گفته که در دولت بعدی به دنبال شایسته سالاری هستیم و به دنبال حزب و جناح نیستیم. خب بسیار خوب الحمدلله از مرداد مردم خواهند دید که دولتی معرفی خواهد شد که فقط از یک جناح خاص نیست. این بسیار خوب است و ما هم استقبال می کنیم.”

About Author