دولت جلوی افزایش حقوق بازنشستگان را گرفته است

به گزارش ساقی آذربایجان، ۲۴ خرداد ۱۴۰۱ حجت‌الله عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پس از شدت گرفتن انتقادات، برکنار شد و پس از آن محمدهادی زاهدی‌وفا به عنوان سرپرست وزارتخانه منصوب شد و هنوز وزیر به مجلس معرفی نشده است و نمایندگان ظاهرا از سرپرست جدید هم رضایت ندارند؛ چنانچه حسن لطفی سخنگوی کمیسیون اجتماعی از منتقدان عملکرد محمدهادی زاهدی‌وفا به رویداد۲۴ می‌گوید او ارتباطش با کمیسیون تخصصی مجلس صفر است.

لطفی می‌گوید: یکی از وزارتخانه‌های استراتژیک و زیرساختی و جایی که بیشترین تعامل را با عامه مردم دارد، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است. این وزارتخانه با همه اقشار جامعه سر و کار دارد. با کارفرما، کارگر، مددجوی کمیته امداد و بهزیستی، بازنشستگان و… در حال کار و تعامل است و ضرورت دارد وزیری مقتدر، دانا و آگاه بر مسند این پست قرار بگیرد.

مجلس افزایش حقوق بازنشستگان را ابلاغ کرده، اما دولت جلوی آن را گرفته است

نماینده رزن می‌گوید: قرار بود این وزارتخانه، افزایش حقوق سالانه بازنشستگان تامین اجتماعی را که شورای عالی کار مصوب کرده به مرحله اجرا دربیاورد. این بحث با چالش‌های زیادی مواجه بود و نهایتاً موضوع افزایش حقوق ختم به این شد که هیات تطبیق مجلس تعیین تکلیف کند. جا دارد از رییس مجلس تشکر کنم که علاوه بر اینکه با ۵۷ درصدی که به ۶۲ درصد از بازنشستگان تعلق می‌گیرد، موافقت کرد برای سایرین یعنی ۳۸ درصد بقیه نیز با افزایش ۳۸ درصدی موافقت داشتند و این موضوع را به سازمان تامین اجتماعی ابلاغ کرد ولی به دلایلی، دولت جلوی این موضوع را گرفته و اجرایی نکرده است و همین‌جا، فقدان یک وزیر مقتدر احساس می‌شود.


سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس می‌گوید: پنج ماه از سال گذشت و هنوز افزایش حقوق بازنشستگان بلاتکلیف است و این یک نمونه از موارد مهم و بر زمین مانده است که در وزیر کار به چشم می‌آید بود. اگر این تشکیلات، وزیر داشت این بلاتکلیفی از بین می‌رفت و می‌شد به تصمیم قاطعی برای افزایش حقوق بازنشستگان امیدوار بود.

سرپرست وزارت کار حتی یک جلسه ۱۰ دقیقه‌ای با کمیسیون اجتماعی برگزار نکرده است

لطفی می‌گوید: یکی از انتقادات ما به سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی این است که تا امروز هیچ ارتباطی با مجلس نداشته و حتی یک جلسه ۱۰ دقیقه‌ای با کمیسیون اجتماعی برگزار نکرده است و این موضوع برای ما بسیار جای تعجب دارد.

نماینده رزن در پاسخ به اینکه آیا رییس جمهور تصمیم بر معرفی وزیر کار پیش از اتمام سه ماه مهلت قانونی دارد؟ گفت: ما همچنان خبر نداریم که آیا وزیری در راه است و آیا گزینه‌ای در بین خود دولتی‌ها معرفی یا پیشنهاد شده یا خیر؟ اما قاطعانه می‌گویم، ادامه این روند قطعاً به ضرر بازنشستگان و جامعه هدف و وزارت کار است. از این‌رو از آقای رییس جمهور استدعا دارم که در اسرع وقت نسبت به تعیین تکلیف وزیر کار اقدام کند.

About Author