دولت سیزدهم خود را موظف به جبران عقب ماندگی‌ها می‌داند

به گزارش ساقی آذربایجان، عابدین خرم روز شنبه در آئین کلنگ زنی سه طرح ورزشی، زیست محیطی و آبفا شهرستان ورزقان اظهار کرد: فرصت‌هایی در دولت‌های قبلی بوده که قبلاً باید استفاده می‌شد که نشده و مربوط ۲۰-۱۰ سال گذشته است اما دولت سیزدهم خود را موظف به جبران این عقب ماندگی‌ها در یک بازه زمانی مشخص می‌داند.

وی بیان کرد: در همین هفت ماه گذشته، اقداماتی که برای توسعه، عمران و آبادانی شهرستان ورزقان شده قابل توجه بوده، به گونه‌ای که تنها برای آسفالت و بهسازی راه ۵۰ روستا ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه دشه است.

وی با بیان اینکه کاروان توسعه در شهرستان ورزقان به راه افتاده است، اضافه کرد: باید تشکر کنیم از مسؤولان شرکت ملی صنایع مس ایران و مجتمع معدن سونگون که اراده برای توسعه مس و منطقه دارند که توسعه هر دو آنها ارتباط تنگاتنگی باهم دارند.

خرّم با تاکید بر اینکه توسعه ورزقان باید با یک توازن و تعادل و با لحاظ همه شاخص‌ها انجام شود تا آورده‌ای از نظام برای مردم منطقه داشته باشد و چهره شهرستان تغییر کند، گفت: خوشبختانه این ااراده هم در دولت و هم در مجموعه مس وجود دارد.

وی افزود: ما ۱۴ عنوان مصوبه سفر استانی ریاست جمهوری را مشخصاً برای ورزقان داشتیم که توسط معاون اول رئیس جمهوری به همه وزارتخانه‌ها ابلاغ شده و همه آنها حداکثر باید تا ۲ سال دیگر خاتمه یابند.

وی یادآور شد: قطعه اول بزگراه خواجه – ورزقان تا ۲ هفته دیگر تمام می‌شود و پل موجود تقاطع آن با جاده خواجه – اهر نیز تا پایان سال به بهره برداری می‌رسد.

استاندار آذربایجان شرقی اضافه کرد: امتداد بزرگراه خواجه-ورزقان به مرز نوردوز نیز نیز کریدور بسیار مهمی برای کشور و منطقه است که انجام می‌شود.

وی ادامه داد: سد حاجیلر چای امروز ۳۰ میلیون مترمکعب آب دارد، اما با اقدامات انجام شده حجم آب آن به ۶۲ میلیون افزایش می‌یابد و این مهم با حل مشکل جاده واقع در محدوده سد محقق می‌شود تا به این ترتیب مشکل آب در کل شهرستان برطرف شود.

وی با تشکر از حمایت مس از طرح‌های در دست اجرای شهرستان ورزقان تشریح کرد: سه هزار و ۵۵۰ میلیارد تومان اعتبار در ۲ سال آینده برای شهرستان ورزقان از سفر ریاست جمهوری مصوب شده است.

خرّم افزود: ساختار جدید مجموعه مس سونگون و تشکیل شرکت مستقل مس آذربایجان نیز ابلاغ شده و این استقلال باید به گونه‌ای انجام شود که در آینده هیچ مشکلی پیش نیاید.

وی ادامه داد: در ۲۵ سال گذشته نه تنها توسعه‌ای در معدن مس سونگون اتفاق نیفتاد بلکه فقط کنسانتره آن استخراج و به خارج از استان انتقال یافته که در سایه اقدامات انجام شده، از این به بعد تغلیظ مس در اینجا انجام و کاتد نیز تولید می‌شود.

وی از اینکه شرکت ملی صنایع مس ایران تصمیم گرفته سهام سهامداران شرکت مس آذربایجان و نیز مالیات آن را از سه هزار میلیارد تومان گردش مالی آن در بانک‌های استان پرداخت کند، انتقاد کرد و تاکید کرد: در این ارتباط باید به گونه‌ای رفتار شود که عادلانه باش و فشار غیرمنطقی بر استان وارد نشود.

استاندار آذربایجان شرقی تاکید کرد: اگر مصوبات سفر ریاست جمهوری در ارتباط با شهرستان ورزقان اجرایی شوند، شاهد رشد و توسعه و شکوفایی منطقه و شهرستان ورزقان خواهیم شد.

وی گفت: بدیهی است که اولین برخورداران توسعه ورزقان باید مردم این شهرستان باشند ضمن اینکه در بحث توسعه مس از محیط زیست اغماض نخواهیم کرد.

وی اضافه کرد: توسعه مس سونگون باید متوازن و با لحاظ مسائل زیست محیطی باشد و هر گونه آسیب احتمالی به محیط زیست باید جبران شود که پیش از این به نحو قابل قبولی این اتفاق نیفتاده است.

About Author