روابط ایران و جمهوری آذربایجان به سطح راهبردی ارتقا یافت

محمود واعظی روز یکشنبه در دیدار شاهین مصطفی اف، معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان، اشتراکات تاریخی، فرهنگی و قومی را سرمایه مشترک و موتور محرکه و پیش برنده روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان توصیف کرد و اظهار داشت: امروز روابط دو کشور با اراده روسای جمهوری دو کشور در همه ابعاد به سطح راهبردی ارتقا یافته است.

رئیس دفتر رئبس جمهور خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در همه شرایط حساس و در مقاطع مختلف در کنار دولت و ملت جمهوری آذربایجان بوده است و روابط مستحکمی بین دو کشور و دو ملت در تمامی حوزه‌ها برقرار است.

واعظی تسریع در اجرا و عملیاتی شدن توافقاتی که بین روسای جمهور دو کشور به امضا رسیده را مورد تاکید قرار داد و گفت: ضرورت دارد با سرعت بیشتری فعالیت‌های خود را پیگیری کنیم تا در دو ماه باقی مانده این توافقات به نتیجه نهایی برسند.

رئیس دفتر رئیس جمهور یادآورشد: امروز شرایط مناسبی فراهم شده تا همچنین مقدمات اجرایی شدن پروژه‌هایی که به دلیل تحریم‌های ظالمانه آمریکا متوقف شده بود را فراهم سازیم و آن‌ها را در راستای منافع ملت‌های خود فعال کنیم.

واعظی گفت: باید ایده‌ها و همکاری‌هایی که در روابط دو کشور نقش ماندگار دارند را شناسایی و عملیاتی کنیم تا روابط دو ملت هر چه بیشتر به هم پیوند بخورد.

شاهین مصطفی اف معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان نیز در این دیدار با بیان اینکه تحکیم روابط با جمهوری اسلامی ایران در اولویت سیاست خارجی کشورش قرار دارد، اظهار داشت: سطح روابط دو کشور طی سال‌های اخیر در عالی‌ترین سطح قرار گرفته و در این راستا اراده سیاسی روسای جمهور دو کشور بسیار موثر بوده است.

معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های بسیار بالایی برای همکاری‌های بیشتر دو کشور در بخش‌های مختلف از جمله انرژی، حمل و نقل، صنعت، کشاورزی و گردشگری وجود دارد و مصمم هستیم این ظرفیت‌ها را فعال کنیم همچنانکه به رغم موانعی که کرونا در مناسبات تجاری کشور‌ها ایجاد کرد، اما در همین ایام ۲۷ درصد بر حجم مبادلات تجاری دو کشور افزوده شد و حتی یک روز هم ترانزیت کالا بین ما متوقف نشد.

About Author