روشندلان آذربایجان ‌غربی از امکانات مناسب برخوردار نیستند

عدم آشنایی مسئولان استانی با نیازهای نابینایان باعث شده است که آنان با چالش‌های مختلف روبرو شوند.
به گزارش ساقی آذربایجان، نابینایان نیز همانند تمامی اعضای جامعه حق استفاده از همه امکانات رفاهی در سطح جامعه را دارند اما متاسفانه مشکل آنان همان مشکل چندین سال قبل یعنی دغدغه ایمن‌سازی و مناسب‌سازی شهری است که مسئولان ذیربط باید متناسب با شرایط نابینایان، تمامی امکانات مورد نیاز آن‌ها را فراهم کنند.
بر اساس گفته برخی روشندلان، مسائل و مشکلات اجتماعی، فرهنگی، شغلی و اقتصادی برای مردم عادی نیز وجود دارد اما مسئولان باید در نظر بگیرند کوچکترین تغییر در مسیر رفت و آمد آنها سخت‌تر از آن است که بتوان تصور کرد چرا که در این صورت نقشه ذهنی که نابینایان از محیط زندگی خود در ذهنشان کشیده‌اند به کلی به هم می‌خورد اما متاسفانه این موضوع مدنظر مدیران شهری نیست چرا که محیط شهری در برخی مناطق به هیچ عنوان برای آنان مناسب‌سازی نشده است.
همچنین اشتغال همواره از دیگر دغدغه‌های اساسی جامعه نابینایان و کم‌بینایان بوده و با وجود اینکه بیشتر آنان با تحصیلات عالیه زندگی می‌کنند اما از نبود فرصت شغلی مناسب، نبود باور به توانمندی‌هایشان گلایه‌مند هستند.
مریم یکی از روشندلانی است که با مدرک لیسانس در حال حاضر بیکار بوده و از وضعیت معابر نیز گلایه‌مند است، در این خصوص گفت: در طول روز به دلیل عدم‌مناسب‌سازی معابر برای معلولان تمایلی برای بیرون رفتن ندارم.
وی بیان کرد: وجود موانع مختلف بر سراه را نابینایان از جمله مشکلاتی است که چندین ساله بر قوت خود باقی مانده است.
مریم گفت: امید است مسئولان ذیربط به فکر معلولان و سالمندان این شهر و استان باشند.
۵۷۶۳ نفر نابینا و کم‌‌بینا تحت پوشش اداره کل بهزیستی آذربایجان‌غربی هستند
مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌غربی به تعداد افراد آسیب‌دیده بینایی تحت پوشش بهزیستی اشاره کرد و گفت: ۵ هزار و ۷۶۳ نفر نابینا و کم‌‌بینا تحت پوشش این اداره کل هستند که ۹/۵ درصد معلولان استان را شامل می‌شود.
سعید فریور عنوان کرد: از این تعداد دو هزار و ۳۱ نفر زن و سه هزار و ۷۳۲ نفر نیز مرد بوده که ۸۲۶ نفر با شدت آسیب بینایی بالایی مواجه هستند.
وی با بیان اینکه، امسال ۳۵۰ میلیون ریال برای فعالیت‌های فرهنگی ورزشی انجمن نابینایان تخصیص یافته است، اظهار داشت: همچنین به تعداد ۳۳ خانوار نابینا و کم بینا حق پرستاری و مددکاری پرداخت می‌‌شود.
فریور با اشاره به اینکه همچنین به تعداد یک هزار و ۹۶۱ نابینا و کم‌بینا کمک هزینه معیشتی پرداخت می‌شود، بیان کرد: به ۷۱۲ خانوار کمک هزینه معیشتی توانبخشی پرداخت می‌شود.
مناسب‌سازی شهر برای معلولان نیازمند وحدت و همدلی تمامی حوزه‌های حمل و نقل، خدمات رسان، آموزشی و فرهنگی است
سخنگوی شورای شهر ارومیه، در خصوص مناسب‌سازی معابر شهری بیان کرد: تاکنون تمامی پیاده‌رو‌ها توسط شهرداری بر مبنای رفاه معلولان و به ویژه نابینایان بوده و تمامی تلاش‌های شورای شهر نیز مناسب‌سازی معابر برای رفاه معلولان است.
توماج وحید افشار بیان کرد: همچنین پلاک‌های بتنی راهنمای عصای سفید، ایجاد رمپ‌های ورود و خروج به پیاده‌رو و تسهیل‌های عبوری تا حدی انجام شده است اما در مجموع سرعت و مقدار آنها مکفی نیست و باید در راستای توسعه پایدار شهری باشد.

About Author