ساخت و ساز غیر مجاز توسط مدیر ارشد شهرداری!

هفتمین نشست رسانه ای “روح اله رشیدی” عضو شورای شهر تبریز صبح امروز پنجشنبه ۲۵ اسفند برگزار شد.

“یعقوب ابراهیم پور” ضمن تشریح عملکرد مرکز پژوهش‌های شورای شهر تبریز گفت: در سال ۱۴۰۱ مجموعا ۸۴ پیشنهاد به مرکز پژوهش‌های شورای رسیده است که ۳۴ مورد آن به تایید مرکز پژوهش‌ها رسیده است.
وی ادامه داد: در کنار فعالیت های پژوهشی نشست های تخصصی میز برگزار شده است که تاکنون ۴ نشست عمومی در حوزه های ترافیک شهری، نقش طرح تفصیلی و طرح جامع ترافیک، طرح های توسعه شهری؛ مجموعا ۶۶ مورد نشست تخصصی در مرکز تشکیل یافته است.
در ادامه رشیدی تکمیل کرد: هر ساله فراخوان اولویت های پژوهشی منتشر می شد که امسال با عنوان نیاز های پژوهشی اطلاع رسانی شده است که برای سال ۱۴۰۲ نیز منتشر می شود و پژوهشگران میتوانند در سطوح مختلف طرح بدهند.
وی افزود: ما منتسب به شوراییم و سمت مردم و نماینده مردم هستیم و پژوهش های مرکز دید کارشناسی به موضوعات شهری می‌دهد.
عضو شورای شهر تبریز گفت: در رابطه با موضوع آذرپارک غیر از عذر خواهی هیچ صحبتی نیست، بنده بعنوان عضو شورای این شهر چندین بار به تله آذرپارک افتاده ایم، آذرپارک هیچ گونه جای دفاعی نداشته و هیچ آورده ای ندارد، بنده به نوبه خودم از شهروندان عذرخواهی می‌کنم.
قرارداد به قدری آبکی بسته شده است که از ظرفیت حقوقی نمی‌توان بصورت قاطع استفاده کرد و اساسا کارفرما نیز متضرر بوده و زمانی به حساب مشترک دسترسی نداشته است، آذرپارک مفتکی به خیابان های شهر صاحب شده است.
وی افزود: سهم مسیر گشایی ۱۲۰۰ میلیارد تعیین شده و از سهم کل بودجه ۷ درصد است.
رشیدی در رابطه با مصوبات ماده ۵ گفت: مصوبات کمیسیون ماده ۵ اصرار ما برای این که شفاف شود بخاطر این است که از وضعیت آینده شهر نگران هستیم و زیست پذیری و دسترس پذیری تبریز با بحران روبرو خواهد بود، باید در این رابطه خیزشی صورت بگیرد.
وی افزود: مصوبات کمیسیون ماده ۵ باید منتشر شود و برای عدم انتشار آن جرم انگاری شده است.
وی تصریح کرد: اگر به مصوبات ماده ۵ دسترسی پیدا کنید می‌بینید که چقدر فاجعه و در کجا ها چه تغییر کاربری هایی صورت گرفته است.
وی با انتقاد از سامانه شفافیت گفت: از سامانه شفافیت راضی نیستیم، سامانه باید به قسمت های مختلف شهرداری وصل شود و شهروندان بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند، برخی از شهرها در این رابطه موفق عمل کرده اند.
وی اضافه کرد: متاسفانه تبریز تا این لحظه به باور شفافیت نرسیده است که ابتدا خود شورا را حفاظت و حراست خواهد کرد.
وی ضمن انتقاد از میزان بودجه های فرهنگی و برنامه های صورت گرفته بعنوان مثال گفت: برنامه فرهنگی در منطقه یک ۲۵ میلیارد تومان در نظر گرفته شده که بنده نیز مخالف هستم، بنده مخالف هزینه هایی که در برنامه های فرهنگی و بودجه هایی که تعیین می‌شود هستم.
وی در رابطه با اتفاقی که در صحن شورای شهر بین یکی از اعضای شورا و یکی از خبرنگاران حاضر در شورا افتاده بود، گفت: فعالان رسانه ای شهر تبریز کلاس شورای شهر تبریز را بالا برده اند، این را در هفت ماه اول دوره شورای ششم دیدیم، اما به یک باره افول کرد.
وی اضافه کرد: اتفاقی که در صحن افتاد این بود که سیلی به آقای آقاجان نژاد زده نشده بود آقای باغبان نیز یکی از اعضای پرحوصله ای است که نمی‌دانم آن روز چه اتفاقی افتاده بود برایشان، هیچ کس آن صحنه را تایید نمی‌کند و هیچ عمدی در آن کار نبود.
وی در ادامه به بحث ساخت و ساز های غیر مجاز پرداخت و گفت: در چند سال گذشته آمار بالایی از کسری پارکینگ ها و ساخت و ساز های غیر مجاز داریم، در محلات ماشین ها تلمبار شده است، متاسفانه هیچ پارکینگی در شهر دیده نشده است و وقتی صحبت می‌کنیم می‌گویند متاسفانه قانون دستمان را بسته است!
در این نشست “احد صادقی” دیگر عضو شورا به سرانه پارک های تبریز پرداخت و گفت: سرانه پارک های کلانشهر تبریز ۴ متر اعلام شده است، اما سرانه فضای سبز بصورت کلی حدودا ۱۵ متر اعلام شده است.
وی ادامه داد: این آمار با وضعیت فعلی مردم کفایت نمی‌کند باید به سمت باغات تبریز حرکت کنیم و با تملک آن ها سرانه را افزایش دهیم، اما نه با حرکت فرسایشی که با این سرعت ۱۵ سال طول می‌کشد تا باغات را تملک کنیم.
وی در رابطه با موضوع آذرپارک توضیح داد: در مقطعی آقای رشیدی مشکلاتی که این شرکت داشت را مطرح کردند و به آقای شهردار نیز اعلام کردند تا حل شود، در آن زمان آقای شهردار نیز فرصت خواستند تا موارد حل گردد؛ تا این لحظه منتظر تعیین تکلیف آقای شهردار هستیم و این روند بسیار زمان بر بوده است.
وی خاطرنشان کرد: یکی از موضوعات مهم مبنای محاسبه پارک بود که نیم ساعت اول رایگان و دیگر زمان ها با تعرفه تعیین شده بود که امسال مبنا را بر پرداخت دقیقه ای در نظر گرفته ایم، مثلا برای ۶۱ دقیقه هزینه ۲ ساعت گرفته نمی‌شود و هزینه ۶۱ دقیقه گرفته خواهد شد.
وی ضمن انتقاد از پروژه های ویترینی گفت: اصلی ترین وظایف مدیریت شهری کار های اساسی است که متاسفانه پروژه های ویترینی جای پروژه های اساسی را گرفته است.
صادقی در پاسخ به سوال خبرنگار نصر درباره تغییر کاربری فضای سبز یکی از مناطق به بهانه ایجاد بازارچه، گفت: باتوجه به اینکه بنده در کمیسون ماده ۷ هستم، از اعضای کمیسیون نیز خواستم امضا های خود را پس گرفته و بنام بازارچه محلی فضای سبز را تخریب نکنند.
وی تصریح کرد: اگر به بازارچه های محلی نیاز داریم باید برای آن هزینه کرد نه این که از فضای سبز محدود استفاده کنیم، با هر گونه تخریب فضای سبز به هر بهانه ای مخالفیم.
در خصوص ساخت و ساز های غیر مجاز موضوع پیشگیری و اجرای احکام مورد صحبت است.
وی درباره ساخت و ساز های غیر مجاز گفت: همیشه وقتی صحبت از ساخت و ساز های غیر مجاز می کنیم خدمات شهری به یادمان می آید، در حالی که مسئولیت پیشگیری از ساخت و ساز های غیر مجاز را شهرداری به عهده نگرفته است، معاونت شهرسازی و اداره کل نظارت بر ساخت و ساز های غیر مجاز باید راه اندازی گردد و این مربوط به حوزه پیشگیری است.
وی خطاب به خبرنگاران و اهمیت مطالبه گری آن ها گفت: بیش از ده ها هزار کمیسیون ماده ۱۰ رای تخریب دارد که اجرا نمی شود؟ یکی دیگر از ساخت و ساز های غیر مجاز مربوط به حریم شهری است که امانتی در دستمان است تا برای آینده برنامه ریزی شود.
سپس “روح اله دهقان‌نژاد” در ادامه ساخت و ساز های غیر مجاز گفت: این ها همان هایی هستند که ساخت و ساز های غیر مجاز هدفمند نامیده می شود! این ها شگرد هایی است که صورت می‌گیرد.
وی ادامه داد: استخدام خواهر زن کوکوپز و امثال آن خروجی طرح انسداد نیرو را به همراه داشت که به همت شما اصحاب رسانه میسر گردید.
وی هشدار داد: برای ساخت و ساز غیرمجاز در سال آینده تبریز تبدیل به اتوبان چهاربانده می شود!
دهقان نژاد به تخلف یکی از مسئولین ارشد شهرداری درباره ساخت و ساز غیر مجاز گفت: ساخت و ساز غیر مجازی در حالی صورت می گیرد که مسئول ارشد شهرداری در داخل زانتیا نشسته تا کسی به آن طرف نیاید و وقتی ساخت و غيرمجاز خود را انجام داده و تمام می‌کند از آن جا می رود!
وی تصریح کرد: وقتی مامور ساخت و ساز های غیر مجاز به ساخت و ساز های غیر مجاز می‌رود و هشدار می دهد، مقام ارشد به مامور زنگ زده و می‌گوید تو آن جا چه کار می کنی؟! از تمام راهکار ها باید برای این مسئله استفاده کنیم.
وی خاطرنشان کرد: اصول پهنه بندی یکی از دیگر مسائلی است که تورکیه اکنون با آن مواجه شده است، باید نمایندگان مجلس به این موضوع حساس باشند.
دهقان نژاد در پایان خاطرنشان کرد: رپرتاژ ها در ماهیت رسانه ای اثر نگذارد، از رسانه ها خواهشمندیم به این موارد ورود داشته و مطالبه گری کنند.
گزارش نصر اضافه می‌کند، این هفتمین نشست رسانه ای تنها عضو شورای شهر تبریز است که با اصحاب رسانه برگزار می شود، در این نشست “احد صادقی” و “روح اله دهقان نژاد” بعنوان مهمان نشست رسانه ای “روح اله رشیدی” حضور داشتند.
انتهای پیام/

About Author