سباستین «گاندو» چگونه شکل گرفت؟

سام نوری که این شب‌ها با نقش سباستین در سریال «گاندو» ظاهر شده بود درباره آن به عنوان اولین سریال جدی کارنامه خود به خبرنگار مهر بیان کرد: من بازی در سریال‌ها را با ژانرکمدی شروع کردم، کمدی برایم همیشه جذاب بوده است اما دوست داشتم تغییری در فضای بازیگری ام بدهم و «گاندو» اولین سریال جدی من در قاب تلویزیون است، البته همان نقش‌هایی هم که بازی می‌کردم کمدی نبود و فضایی متفاوت داشت.
وی ادامه داد: پیش از این در شبکه نمایش خانگی «شهرزاد» را هم داشتم که خیلی متفاوت ظاهر شدم و نقش فردی بود که از تمام زوایا و اتفاقات پنهان یک ماجرا خبر داشت.
نوری با اشاره به اینکه قرار بوده است در فصل اول «گاندو» هم حضور پیدا کند، توضیح داد: در نهایت این همکاری به فصل دوم سریال رسید و آقای جواد افشار درباره نقش سباستین گفت نقشی است که هم جذاب است و هم در ارتباط با نقش شارلوت تأثیرگذار است.
این بازیگر اضافه کرد: سباستین خودش نقش منفی نیست اما به دلیل دلبستگی که به شارلوت دارد تن به یک سری کارها می‌دهد که حتی از چارچوب زندگی معمولی اش خارج است.
وی درباره مشورت‌های جواد افشار در بازی این نقش و در کارگردانی کار عنوان کرد: آقای جواد افشار بیشتر در فضاسازی و لحن بازیگران مشورت می‌داد. او نویسندگی آرش قادری را دوست دارد، به متن‌های او خیلی پایبند است و برای همین دیالوگ‌ها خیلی کم بازنویسی می‌شد و اگر قرار بود جمله‌ای را تغییر دهد بیشتر لحن را دچار تغییر می‌کرد.
نوری با اشاره به بازخوردهای این سریال عنوان کرد: برای برخی مرغ همسایه غاز است و اگر همین محتوا توسط خارجی‌ها ساخته شود آن را می‌پذیرند. با این حال بازسازی چنین قصه‌هایی بسیار جذاب است همانطور که این سریال بسیار پرمخاطب بود و خیلی‌ها آن را قبول داشتند، عده‌ای هم ممکن است نقد وارد کنند.
وی درباره تلاش برای شعاری نبودن سریال در ژانر امنیتی گفت: برای جواد افشار خیلی سخت بود که هم این ماجراها را به نوعی نمایش دهد که چیزی لو نرود و هم به گونه‌ای آنها را دراماتیزه و طراحی کند که باورپذیر باشد. مخاطب امروز ما هم باهوش است و تمام جزئیات را با دقت می‌بیند و تحلیل می‌کند. نمره قبولی «گاندو» هم بر این اساس بالا بود و مخاطب تا نود درصد برایش باورپذیر بوده که چنین اتفاقاتی در کشور رخ داده است.
این بازیگر با اشاره به علاقه مخاطبان به نقش خود هم عنوان کرد: مخاطب بیشتر درگیر این بود که رابطه‌ام در قصه با شارلوت چگونه است و می‌پرسیدند رایزن فرهنگی سفارت فرانسه چرا باید باج بدهد؟
وی درباره پرطرفدار بودن ژانر جاسوسی نیز عنوان کرد: خود من سریال‌های جاسوسی را خیلی دوست دارم البته بیشتر خارجی دیده‌ام و برای من ژانر جذاب و به روزی است. یکی از دلایلی که «گاندو» هم مورد توجه قرار گرفت از همین حیث بود.
بازیگر سریال «گاندو» اضافه کرد: نیاز به همه ژانرها از کمدی تا جاسوسی و حتی کودک و درام در جامعه وجود دارد ما تجربیات مختلفی داریم که باید به مخاطب برسانیم و آنها را می‌توان از طریق ژانرهای مختلف منتقل کرد.
بازیگر سریال‌های کمدی «لیسانسه ها» و «در حاشیه» با اشاره به تمایل مردم در این روزها برای تماشای برخی از ژانرها عنوان کرد: ممکن است در جوامعی به دلیل اتفاقات مختلف یک ژانر ارجحیت پیدا کند یا کمتر رغبت به آن باشد، امروز به دلیل چالش‌های اقتصادی مردمی که روزانه از دست می‌روند و غمی که در آن‌ها نشسته است شاید دیگر تحمل دیدن یک تراژدی دیگر نباشد و مخاطب بخواهد بیشتر کمدی‌ها را ببیند.
وی اضافه کرد: هوشمندی سیاستگذاران است که بتوانند ژانرهای دیگری را در این فضا جایگزین کنند. شاید ما توان دیدن تراژدی را نداشته باشیم اما کمدی و حتی فضای جاسوسی می‌تواند دلنشین باشد چون مخاطب را از فکر و خیال در می‌آورد.

About Author