سدهای بزرگ آذربایجان‌شرقی فقط ۳۳ درصد آب دارند

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی یوسف غفارزاده اظهار کرد: سدهای کوتاه در حال آبگیری آذربایجان شرقی نیز که افزون بر ۵۸ مورد و در جای جای سطح این استان گسترده و پراکنده هستند و بیشتر برای بهبود معیشت روستاییان ساخته شده‌اند، حدود ۱۵ درصد آب دارند.
به گزارش ساقی آذربایجان وی تشریح کرد: از ابتدای مهرماه پارسال تاکنون ۳۴۹ میلیون مترمکعب آب وارد سدهای بزرگ استان شده، این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل از آن، ۴۷۲ میلیون مترمکعب آب وارد سدهای استان شده بود؛ بر این اساس امسال روان آب‌های ورودی به مخازن سدها نسبت به سال قبل ۲۶ درصد کاهش داشته است.
غفارزاده همچنین با بیان اینکه آذربایجان‌شرقی با ۱۴۶ سد و ظرفیت ذخیره‌سازی ۵۸۱ میلیون مترمکعب آب، بیشترین تعداد سد در کشور را دارد، ادامه داد: مجموع ذخایر آبی در مخازن سدهای بزرگ آذربایجان شرقی ۲۱ درصد کمتر از سال قبل است.
وی یادآوری کرد: روان آب‌های ورودی بیشتر سدهای آذربایجان شرقی در سال جاری نسبت به سال قبل کاهش داشته است و بر این اساس سدهای آیدوغموش میانه، قلعه چای عجب شیر، سهند، علویان مراغه و نهند تبریز به ترتیب با ۵۳ درصد، ۳۸ درصد، ۲۹ درصد، ۲۳ درصد و ۲۳ درصد، بیشترین کاهش ذخایر آب را در استان به خود اختصاص داده‌اند.

About Author