سنگ بنای احداث منطقه آزاد مهران در ایلام باید اساسی چیده شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار ایلام گفت: سنگ بنای احداث منطقه آزاد تجاری مهران باید درست و اساسی چیده شود و مشکلات منطقه ویژه به آن گره زده نشود.

به گزارش ساقی آذربایجان ، جهانگیر رستمزاد در نشست شورای راهبردی منطقه آزاد مهران اظهار داشت: با توجه به مشکلات منطقه ویژه، اگر دقت نکنیم و از همین ابتدا مشکلات منطقه آزاد و منطقه ویژه را به هم ربط دهیم نمی توانیم به سرعت کارها را پیش ببریم.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار ایلام افزود: مشکلات هر دو منطقه باید جداگانه بررسی شود و ۲ ساز و کار متفاوت برای تسریع در روند اجرای هر دو در پیش گیریم.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار ایلام بیان کرد: با توجه به اینکه منطقه آزاد مهران مصوب شده و منطقه آزاد اروند از استان خوزستان به عنوان استان معین پیگیر اجرای کار آن در مهران است باید ساختمانی در این منطقه برای استقرار نیروها اختصاص یابد.
رستمزاد اضافه کرد: برای تامین ساختمان دو گزینه در پیش رو داریم که یکی فرماندار مهران پیگیر ساختمان مناسبی از شهرداری مهران شود و یا ساختمان استانداری در منطقه ویژه که تجهیز است توسط معاونت عمرانی استانداری پیگیری و به صورت امانی در اختیار اعضای منطقه آزاد قرار گیرد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار ایلام همچنین به تهیه نقشه یو تی ام منطقه و در اختیار گذاردن آن به دستگاه های عضو تاکید کرد و گفت: با توجه به اینکه کل اراضی منطقه آزاد هفت هزار هکتار است و اراضی منطقه ویژه اقتصادی مهران ۸۰۰ هکتار می باشد باید وضعیت اراضی ملی و شخصی به طور دقیق مشخص شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار ایلام بیان کرد: تعیین تکلیف اراضی منطقه آزاد در کمیسیون ماده ۶۹ و تهیه سند آن از طریق کمیسیون مستند سازی ریاست جمهوری به منطقه آزاد هرچه سریعتر پیگیری و اجرایی شود.
نماینده منطقه آزاد اروند نیز در این نشست گفت: مناطق آزاد خودگردان هستند و طبق قانون دولتی هستند و مقررات هیات های دولتی شامل حال آنها می شود.
نماینده منطقه آزاد اروند قدرت اله طمیمیان افزود: باید هر چه سریعتر در منطقه آزاد مهران وارد فاز عملیاتی شویم و هر مانعی که سرعت را کند می کند در کمترین زمان توسط مقامات محلی برطرف شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار ایلام اضافه کرد: اکنون که مشکل وجود دارد که باید سریعتر حل شودکه اول طرح جامع منطقه آزاد، دوم تعیین تکلیف منطقه ویژه اقتصادی مهران زیرا فرایند تبدیل منطقه ویژه به منطقه آزاد نیاز به اصلاحیه دارد و سوم بحث تملک اراضی ملی و شخصی است که باید وضعیت مطالبات و دیون تعیین تکلیف شود و حقی از کسی ضایع نشود.
به گزارش ایرنا، اردیبهشت سال ۹۳ بود که کاروان تدبیر و امید در سفر استانی ایلام به پیشنهاد مسوولان استان مبنی بر ایجاد منطقه آزاد تجاری و صنعتی مهران مهر تائید زد و بلافاصله پس از آن پی گیری ها برای تحقق این خواست مردم ایلام از سوی مسوولان محلی آغاز شد و پس از کش و قوس هایی شورای عالی مناطق آزاد و هیات دولت با راه اندازی آن موافقت کردند.
هفتم اردیببهشت ماه سال ۱۳۹۷ نیز مجلس نظر مثبت خود را نسبت به تبدیل مهران به منطقه آزاد تجاری اعلام و آن را تصویب کرد.
پس از تصویب منطقه آزاد مهران در مجلس، این پرونده به تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد که در نهایت ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ با رای مثبت اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب نهایی رسید.

About Author