شرایط منابع زیر زمینی آب در البرز «وخیم» است

مدیرعامل آب منطقه ای استان البرز از رفع پلمب برخی از چاه‌های کشاورزی با دستور قضایی برای آبیاری کشت پاییزه محصولات کشاورزی خبر داد و گفت: ۱۰ میلیون مترمکعب آب مصرفی البرز از منابع زیر زمینی بر اساس برنامه ابلاغی باید کاهش یابد.
به گزارش ساقی آذربایجان داود نجفیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرج در مورد پلمب تعدادی از چاه‌های کشاورزی در شهرستان‌های نظرآباد و ساوجبلاغ، اظهار داشت: تعدادی زیادی از چاه‌های بدون مجوز بر اساس اجرای قانون مقابله با چاه‌های آب غیر مجاز در شهرستان نظرآباد پلمب شدند که این اقدام بر اساس مصوبه کمیته صیانت از حقوق بیت المال بوده است.
وی با اشاره به اینکه مالکان این چاه‌ها خواستار رفع پلمب و استفاده از آب برای کشاورزی بودند ، افزود: به دلیل استفاده یک نوبت آب برای محصولات کشاورزی فعلا یک نوبت آب برای آنها در نظر گرفته شده است.
مدیرعامل آب منطقه ای استان البرز با بیان اینکه بعد از برداشت محصول کشاورزان چاه‌های که باید پر شود پر می‌شوند، ادامه داد: دیگر چاه‌ها بعد از تعیین و تکلیف پلمب می‌شوند.
نجفیان با اشاره به دستور دادستان و رفع پلمب موقتی برخی از چاه‌های آب که کشت پاییزه دارند، گفت: صورتجلسه‌ای در این زمینه انجام شده که علاوه بر خسارت به آبخوان‌ها در نهایت چاه‌ها بر اساس نظرات کارشناسی پر می‌شود.
مدیرعامل آب منطقه ای استان البرز با بیان اینکه استفاده از چاه‌ها باید بر اساس میزان در نظر گرفته شده باشد که در بسیاری از موارد اینگونه نبوده است، ادامه داد: چاه‌های که از آبی به میزان بیشتر از حد تعیین شده استفاده می کنند باید به ظرفیت در نظر گرفته خود برگردانده شوند و اجرای این موضوع در دستور کار آب منطقه ای استان البرز قرار دارد.
مدیرعامل آب منطقه ای استان البرز گفت: تا پایان سال بر اساس برنامه ابلاغی تا ۱۰ میلیون مترمکعب از برداشت‌های چاه‌های آب مجاز و غیر مجاز استان باید کاهش یابد و برای اجرای این برنامه باید اقدامات لازم انجام شود.
نجفیان با بیان اینکه سفره‌های آب زیر زمینی استان البرز حالت وخیمی دارد، ادامه داد: باید اقداماتی صورت گیرد که در سال‌های آتی به تعادل میزان آب در دشت‌ها برسیم.

About Author