صادرات دام زنده به خارج از کشور با وجود رشد قیمت گوشت

به گزارش ساقی آذربایجان، ایاز برنو صبح امروز در جلسه بررسی اصلاحیه شیوه‌نامه صادرات دام سبک و سنگین که در سالن جلسات سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی با اشاره به رغبت کشورهای حاشیه خلیج فارس به دام تولیدی در کشور، ساماندهی صادرات دام به صورت قانونمند را ضروری دانست و اظهار کرد: با توجه به اینکه در خصوص علوفه با محدودیت‌هایی مواجه هستیم، صادرات دام زنده می‌تواند بین علوفه و دام تعادل ایجاد کند.

وی ادامه داد: بخش گسترده‌ای از اختیارات تصمیم‌گیری در خصوص صادرات به استان‌ها واگذار شده است تا براساس شرایط موجود در استان تصمیم‌گیری کنند.

برنو، کاهش قیمت دام زنده باوجود افزایش قیمت گوشت در بازار را یکی از علل صادرات دام زنده دانست و افزود: امکان صادرات دام زنده تصمیم بسیار سنجیده‌ای است که می‌تواند برای دامدار مفید بوده و از متضرر شدن او جلوگیری کند.

مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه از هر استان خواسته شده است میزانی از صادرات دام زنده را که بلامانع است اعلام کنند، یادآور شد: در این راستا سازمان امور عشایر صادرات ۵۰ هزار رأس و معاونت بهبود تولیدات دامی نیز صادرات ۲۰ هزار رأس را بلامانع دانسته‌اند.

منوچهر رحمانی، اتخاذ این تصمیم از سوی وزارت جهاد کشاورزی را به دلیل شرایط اضطراری و بروز خشکسالی در کشور دانست و متذکر شد: باید توجه داشت که صدور مجوز دام زنده مشروط به تعادل بازار و پیشگیری از افزایش قیمت است.

وی با ارائه توضیحاتی در خصوص فرآیند صدور دام زنده، اهلیت سنجی صادرکننده را یکی از مراحل صدور مجوز دانسته و ادامه داد: دریافت مجوز صدور دام زنده برای صادرکنندگانی میسر است که دارای کارت بازرگانی معتبر و مرتبط باشند، تعهد ارزی نداشته و دستورالعمل‌های سازمان دامپزشکی و معاونت بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی را به صورت کامل رعایت کنند.

رحمانی، مجوز صادرات دام زنده را مختص دام‌های سبک نر با وزن حداقل ۴۰ کیلوگرم و دام‌های سنگین نر با وزن حداقل ۴۰۰ کیلوگرم دانست و اضافه کرد: مجوز دام زنده در مرتبه اول تنها برای ۲ هزار و ۵۰۰ رأس صادر می‌شود و اگر صادرکننده اهلیت داشته باشد، در مرتبه‌های بعد این تعداد قابل افزایش است.

وی در پایان سخنان خود صادرات قانونی دام زنده را راه حلی برای ایجاد تعادل بین قیمت دام زنده و گوشت در بازار دانسته و با اشاره به تاثیر آن در جلوگیری از قاچاق دام زنده، گفت: البته پیشنهاد ما این است که این شیوه‌نامه و امکان صدور دام زنده در ستاد تنظیم بازار استان مطرح شود تا نظر این ستاد نیز در این خصوص اخذ شود.

About Author