صادرات کالاهای تولیدی پزشکی تبریز به کشورهای اروپایی و آسیایی

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تبریز از صادرات کالای پزشکی از استان به کشورهای ترکیه، آلمان، پاکستان و مجارستان خبر داد و گفت: اخیرا سه دستگاه کالبد نما به کشورهای خارجی صادر کرده‌ایم که تنها نمونه خارجی آن در آمریکاست.

پرویز شهابی امروز در نشست مطبوعاتی خود در راستای تشریح دستاوردهای حوزه تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تبریز اظهار کرد: طبق آخرین ارزشیابی وزارت بهد اشت و درمان، دانشگاه علوم پزشکی رتبه سوم را کسب کرده است و این رتبه سومی نیز دلایل خود را دارد زیرا دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیش از دو برابر اعضای هیات علمی دارای رتبه اول است.

۹۵۰ هیات علمی در دانشگاه علوم پزشکی تبریز

وی با بیان اینکه ۹۵۰ نفر عضو هیات علمی در دانشگاه علوم پزشکی است، گفت: با وجود اینکه از نظر تعداد دانشجو و میزان بودجه پایین هستیم اما وضعیت بسیار خوبی داریم.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: ۸۰۰ مرکز تحقیقاتی اعم از خصوصی و غیرخصوصی داریم و با اینکه مقرر بود در ۱۴۰۴ از نظر تعداد  مراکز تحقیقات به ۸۰۰ برسیم اما ما از این برنامه جلوتر هستیم.

وی با اشاره بر اینکه ۳ مرکز از مراکز تحقیقاتی ما رتبه اول را در ۶ حیطه ارزیابی مراکز تحقیقات را کسب کرده‌اند، افزود: ۵۰ درصد رتبه‌های برتر در این ارزیابی توسط مراکز ما کسب شده است.

شهابی افزود: انتشارات علمی نیز رتبه اول کشوری را کسب کرده‌اند.

وی به جشنواره رازی و افتخارآفرینی دانشگاه علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: در هفت حوزه موفق به کسب جایزه شدیم.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تبریز ابراز کرد: یک مجله نیز با درجه اعتبار ۴.۴ کسب رتبه دوم را به دست آورده‌ایم.

وی ادامه داد: ۵ مجله دانشگاه علوم پزشکی وجود دارد که رشد بسیار خوبی داشته‌اند.

شهابی در تشریح کارهای انجام گرفته در معاونت پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی گفت: جشنواره پایان‌نامه سه دقیقه‌ای برای بیان یافته‌های دانشمندان و اساتید کشور به مردم در صدا و سیما برگزار شد؛ ما معتقد هستیم که نتایج تحقیقات باید در زندگی مردم نشان داده شود.

 غربالگری راننده‌های پرخطر در آذربایجان شرقی

وی ادامه داد: غربالگری راننده‌های پرخطر را در استان اجرا کردیم؛ این رانندگان نمرات منفی از پلیس راهنمایی رانندگی گرفته‌اند که این افراد در کلینیک راهنمایی رانندگی مورد بررسی و پایش قرار گرفته‌اند.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: از بین این رانندگان افرادی که دچار بیماری‌هایی از جمله پارکینسون و آلزایمر و غیره هستند نیز درمان می‌شوند.

وی گفت: طرح دیگری که از سال‌ها پیش شروع شده است برای افرادی است که با سابقه سکته مغزی به ما مراجعه کرده و تحت درمان گرفته‌اند به طوریکه برای بیش از یک هزار و ۴۰۰ نفر درمان تی پی اِی انجام شده است.

شهابی خاطرنشان کرد: برای برخی بیماران خاص نیز مطالعات مختلف شروع شده است و برای برخی از آنها نیز سلول‌درمانی آغاز شده است.

وی بیان داشت: ما با مشکلاتی اعم از کمبود دارو روبه‌رو بودیم که الآن تولید داروها را در استان آغاز کرده‌ایم.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: تعداد دانشمندان یک درصد برتر آغاز شده است و دانشمندان دو درصد نیز با رشد خوبی روبرو بود.

راه اندازی کارخانه نوآور

وی به راه‌اندازی کارخانه نوآور اشاره کرد و گفت: ما در این خصوص رتبه اول را در بین همه دانشگاه‌ها کسب کردیم و  کنگره‌های مختلفی زیادی نیز توسط دانشگاه علوم پزشکی تبریز در سال جاری برگزار شد.

شهابی ابراز کرد: محصولاتی مختلفی نیز در جشنواره رینوتکس رونمایی شد که از آنها می‌توان به دستگاه امحای زباله بیمارستان، ست‌های تشخیص، مینی اسکرول و غیره اشاره کرد.

صادرات کالای پزشکی تولیدی در تبریز

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تبریز ادامه داد: ما در فناوری به حد صادرات رسیده‌ایم به طوریکه به کشورهای ترکیه و پاکستان و آلمان و مجارستان کالای پزشکی صادر می‌کنیم.

وی توضیح داد: صادرات از مجاری اصلی صورت نمی‌گیرد از این‌رو نمی‌توان میزان دقیق آن را اشاره کرد. برای مثال اخیرا سه دستگاه کالبد نما به کشورهای خارجی صادر کرده‌ایم که تنها نمونه خارجی آن در آمریکاست.

شهابی گفت: ما با یک مشکلات مالیاتی روبرو هستیم؛ یعنی وقتی یک قرارداد منعقد می‌شود بدان معنا نیست که کل آن قرارداد سود است! حال این مشکلات مالیاتی تا حدودی رفع شده است.

وی ادامه داد: ما بیش از ۳۰ میلیارد تومان قرارداد در خصوص صنعت داریم.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تبریز بیان داشت: برآورد بر این است که در ۴ سال آینده، معاونت تحقیقات هزینه‌های خود را از طریق شرکت‌های زیرمجموعه حل کند.

بهره برداری از  پارک سلامت با حضور وزیر بهداشت

وی خاطرنشان کرد: تا ۲۹ بهمن نیز پارک سلامت با حضور وزیر بهداشت و معاون علمی ریاست جمهور مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت. پارک سلامت در دو فاز است که فاز اول در فضای ۱۰ هزار مترمربع قرار دارد و فاز دوم نیز ۷۷ هزار مترمربع می‌باشد.

شهابی با تاکید بر اینکه به تمام کارخانجات و شرکت‌های مرتبط در این پارک فضا اختصاص داده می‌شود،  اضافه کرد: ۸۵ شرکت در این پارک در حال فعالیت است که ۳۳ مورد از آنها دانش‌بنیان است و روزانه بر تعداد شرکت‌های دانش بنیان در حال افزایش است.

وی گفت: با افتتاح پارک، برای ۱۵۰ شرکت فضا تخصیص خواهد یافت.

آذربایجان شرقی قطب تولید دارو در کشور

وی اذعان داشت: ظرفیت استان در تولید کالای پزشکی و دارویی در کل کشور بی‌نظیر است و به همین منظور است که به عنوان قطب تولید دارو داریم.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: دانشکده داروسازی علوم پزشکی رتبه اول کشور و رتبه اول خاورمیانه و رتبه سی‌ام دنیا را دارد.

وی با بیان اینکه در دوران کرونا همه دنبال ونتیلاتور و ماسک و دستکش بودند ولی در ایران چنین مشکلی نداشتیم، گفت: در این زمینه این شرکت‌های دانش بنیان بودند که به کمک ما آمدند.

شهابی ادامه داد: اکثر این شرکت‌های دانش بنیان یا جزو فارغ‌التحصیلان ما هستند و یا اینکه جزو کارمندان بازنشسته می‌باشند.

وی یادآور شد: یکی از شرکت‌های ما انگشت و دست مصنوعی به حالت طبیعی تولید کرده و صادر می‌کنند.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: میزانی از اعتبار از سفر ریاست جمهوری برای پارک سلامت باقی مانده است که امید است با امید استاندار جدید تخصیص یابد.

تولید ۷ مکمل غذایی در دانشگاه علوم پزشکی تبریز

وی بیان کرد: تاکنون ۷ مکمل غذایی برای دیابت، کویید ۱۹، چاقی و غیره در دانشگاه تولید شده است و حال به دنبال مجوز و تولید آن هستیم.

شهابی گفت: دانشگاه علوم پزشکی تبریز بخشی دارد که در خاورمیانه رتبه برتر دارد که در خصوص محصولات تولیدات علمی فعالیت می‌کند.

وی افزود: ۵ مجله این بخش دارای رتبه است و یک مرجع به شمار می‌رود.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تبریز ابراز کرد: همیشه از ما سووال می‌شود که آیا در مراکز تحقیقات را ببندیم چه اتفاقی می‌افتد؟ جواب این است که شاید در کوتاه مدت اثری نداشته باشد ولی در بلند  مدت زیرساخت درمان و اساس دانشگاه با مشکل روبه‌رو شود. اینکه امروز سلول درمانی در دانشگاه شکل می‌گیرد همین تحقیقات است که اثر می‌گذارد و پیش می‌برد.

وی متذکر شد: ما از معاونت درمان نیازسنجی کردیم تا مشکلات و نواقصات را مورد بررسی قرار دهیم برای نمونه درحال مطالعه برای علت نارضایتی مردم از برخی بیمارستان‎ها هستیم.

شهابی گفت: طرح‌ها و مطالعات ما به سمت طرح‌های اثرگذار رفته است تا در بین مردم نیز حس شود.

وی در خصوص سلول‌های بنیادی گفت: مرکز سلول‌های بنیادی ما جزو مراکز جوان اما دارای رتبه برتر است.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تبریز بیان داشت: یک هزار و ۷۹۱ مقاله داریم که میزان استناد به این مقالات در رتبه بالایی قرار دارد.

وی خاطرنشان کرد: ۶۰ درصد مقالات ما در مجله‌هایی چاپ می‌شود که جزو ۴ چارک ابتدایی است.

شهابی ابراز کرد: سلول‌های بنیادی یک حیطه جدیدی است که در آیتم‌های مختلف می‌تواند کارهای بزرگی کند.

وی با اشاره بر اینکه سلول‌های بنیادی در بخش‌های مختلف فعالیت می‌کند، گفت: سلول‌های بنیادی در حیطه ناباروری، قلب و عروق، سرطان، ریه و عصبی و کبد چرب فعال است.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تبریز متذکر شد: سلول‌های بنیادی در سه حیطه سلولی، حیوانی و بالینی فعال است.

وی با بیان اینکه ۹ عضو اصلی مرکز، جزو پژوهشگران برتر هستند، این دومین سالی است که رتبه اول برگزیدگان جشنواره رازی هستیم.

About Author