طلا ۱۸ دلار ارزان شد

بهای معاملات طلا روز چهارشنبه برای نخستین بار در سه روز گذشته در پایین مرز ۱۸۰۰ دلار بسته شد.

به گزارش ایسنا، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۹ درصد کاهش، به ۱۷۸۶ دلار رسید. بهای هر اونس طلا در بازار معاملات آتی آمریکا با ۱۷ دلار و ۵۰ سنت معادل یک درصد کاهش، در ۱۷۹۱ دلار بسته شد.

اونس طلا روز دوشنبه تحت تاثیر عقبگرد دلار، ۱.۴ درصد صعود کرده و به بالاترین رکورد در حدود سه هفته اخیر رسیده بود. با این حال قیمت طلا در مسیر نزولی مانده زیرا دلار از پایینترین رکورد یک هفته ای خود بهبود یافت و تقاضا برای این فلز ارزشمند را محدود کرد.

دیوید راسل، مدیر بازاریابی شرکت گلدکور به مارکت واچ گفت: طلا و نقره در آستانه سمپوزیوم جکسون هالی کاری جز انتظار نمی توانند انجام دهند. با استمرار فشارهای تورمی، صحبت درباره تعدیل محرکهای مالی افزایش پیدا کرده و زمان این اقدامات احتمالا جلو خواهد افتاد. واکنش بازارهای سهام به تغییر لحن بانک مرکزی آمریکا، تعیین کننده وضعیت طلا خواهد بود. اگر صحبتها درباره تعدیل محرکهای مالی ملایمتر از حد انتظار باشد، بازارهای سهام به روند صعودی خود ادامه می دهند و طلا و نقره را دوباره در سایه خود جا می گذارند.

سرمایه گذاران درباره این که آیا نقشه راهی درباره زمان آغاز تعدیل برنامه خرید اوراق قرضه بانک مرکزی آمریکا خواهند داشت و این که جروم پاول، رییس بانک مرکزی آمریکا در سخنرانی روز جمعه خود برای سمپوزیم جکسون هال لحنش درباره تعدیل برنامه های محرک مالی را ملایم خواهد کرد، دچار اختلاف نظر شده اند.

بر اساس گزارش رویترز، برای سرمایه گذاران طلا پوشش ریسک در برابر تورم بالاتر ناشی از اجرای تدابیر محرک مالی است.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۶ درصد کاهش، به ۲۳ دلار و ۶۹ سنت رسید. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری یک درصد سقوط کرد و ۲۴۴۸ دلار و ۹۲ سنت معامله شد. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۱.۸ درصد کاهش یافت و در ۹۹۳ دلار و ۵۰ سنت ایستاد.

About Author