عباس‌زاده مشکینی: وزیر علوم نسبت به اصلاح سازوکار کنکور سریعا اقدام کند

نماینده مردم مشکین شهر در مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه سازوکار کنکور سراسری بسیار ناکارآمد و فاسد است، بنابراین وزیر علوم باید در اسرع وقت نسبت به اصلاح سازوکار کنکور که آینده بچه‌های ما است، اقدام کند.

به گزارش ایسنا، محمود عباس زاده مشکینی در نطق میان دستور خود در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره ۱۳ آبان ماه و روز ملی مبارزه با استکبار جهانی، اظهار کرد: این عنوان مصوبه مجلس است و روزی است که امام راحل به عنوان انقلاب دوم از آن یاد فرمودند، امروز اگرچه حضرت امام بین ما نیست اما راهش با قدرت ادامه دارد و درست است که شهید سلیمانی ظاهرا بین ما نیست اما راهشان ادامه دارد.

وی در ادامه خطاب به نمایندگان مجلس افزود: روز ملی مبارزه با استکبار جهانی ایجاب می‌کند توطئه و جهت توطئه و فشار دشمن را بشناسیم و کارکرد، عملکرد، اقدامات و تصمیمات خودمان را در مقابل آن تعبیه کنیم.

نماینده مردم مشکین شهر در مجلس شورای اسلامی مدعی شد: دولت سیزدهم در شرایطی زمام امور قوه مجریه را به دست گرفت که میانگین رشد اقتصادی کشور بر اساس گزارش رسمی مرکز پژوهش‌های مجلس از سال ۹۱ تا ۹۸ صفر بوده، اقتصاد ایران در این دهه ۴.۱ درصد کوچک شده است و در همین دوره با توجه به رشد جمعیت درآمد سرانه در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۰، ۳۷ درصد کاهش یافته است، یعنی به همان  اندازه ظرفیت رفاهی خانوارها کم شده است.

عباس زاده مشکینی خاطرنشان کرد: در سال ۹۷، ۱۸.۵ درصد جمعیت متاسفانه در فقر مطلق هستند، نرخ فقر مطلق به معنی “عدم تامین کالری مورد نیاز برای زنده مانی” می باشد، و ۳.۵ درصد نسبت به سال های قبل اضافه شده و این یعنی ۳ میلیون نفر اضافه شده است.

وی یادآور شد: با توجه به وضعیت سرمایه گذاری و نرخ رشد آن که زمینه‌ساز رشد اقتصادی در کشور است، شرایط کشور در آینده در صورت ادامه این روند مطلوب نخواهد بود، بنابراین به تلخی باید پذیرفت که در حال حاضر طرح و برنامه جدی و عملی درباره نحوه توسعه کشور نداریم و فقدان اتفاق نظر در سطوح عالی کشور درباره اهداف و مسیرهای توسعه کشور هم در سیاست داخلی و هم در سیاست خارجی خیلی روشن و مطمئن نیست که مجلس باید تمرکز کارش رفع این مشکلات باشد.

نماینده مردم مشکین شهر در ادامه خطاب به زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، عنوان کرد: جناب آقای دکتر، متاسفانه سازوکار کنکور سراسری بسیار ناکارآمد و فاسد است، مشکلی که در سال‌های اخیر به واسطه رشد روزافزون وسایل ارتباطی و بروز و ظهور بیشتر آن مساله فروش و دلالی سوالات آزمون سراسری را به دنبال داشته است که علاوه بر تضییع حقوق عمومی شرکت‌ کنندگان موجب تضییع حقوق عامه مردم و بچه‌های من شده است و باعث شده که متخلفین بی‌بهره از دانش و سواد کافی در آینده نه چندان دور بر کرسی‌های دانشگاه‌های نشسته و این افراد بی‌صلاحیت در آینده نه چندان دور به مصادر تخصصی در رشته‌های مختلف بنشینند.

عباس زاده مشکینی تاکید کرد: در اسرع وقت نسبت به اصلاح سازوکار کنکور که آینده بچه‌های ما است، اقدام کنید. اینجا فاجعه‌ای اتفاق افتاده است.

About Author