عبور از دیوار تحریم‌ها برای اجاره VAR و میزبانی از کره‌جنوبی؟

فیفا امیدوار است VAR برای بازی ایران و کره‌جنوبی تامین شود و از طرفی فدراسیون فوتبال اعلام کرده میزبانی از این بازی به تامین سیستم کمک داور ویدیویی گره خورده که تاکنون پشت دیوار تحریم‌ها مانده است.
به گزارش ایسنا، دومین میزبانی تیم ملی ایران در انتخابی جام جهانی در هفته چهارم انتخابی جام جهانی برابر تیم ملی کره جنوبی در ورزشگاه آزادی خواهد بود ولی مسئولان فدراسیون فوتبال از جمله شهاب‌الدین عزیزی خادم می‌گویند این موضوع به فراهم شدن سیستم کمک داور ویدیویی برای نصب و اجرا در حین مسابقه گره خورده است.
این موضوع زمانی جدی شد که جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا حدود دو هفته قبل ابراز امیدواری کرده بود که برای بازی با کره‌جنوبی دو مسئله مهم یعنی سیستم کمک داور ویدیویی و همینطور حضور زنان در ورزشگاه فراهم شود.
سپس عزیزی خادم درباره برنامه فدراسیون برای اجرای این سیستم به طور پرتابل (سیار) و اجاره آن برای یک بازی به قیمت ۲۰ هزار دلار خبر داده بود اما مشکل اصلی در این زمینه مربوط به مسائل تحریمی و همینطور گمرکی در ایران می‌شود که در بازی با سوریه هم گریبان فدراسیون را گرفت.
مطمئنا هزینه حدودا ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومانی برای اجرای این سیستم در ورزشگاه آزادی مسئله ای نیست که اکنون فدراسیون فوتبال در قید و بند آن باشد، بلکه مشکل اصلی همانی است که در بازی با سوریه هم مشکل‌ساز شد. در بخشی از نامه AFC در ارتباط با این موضوع آمده است:
“به اطلاع می‌رسانیم طبق توصیه STP تحت قرارداد ما، به دلیل تحریم‌های شدید بین المللی و چالش‌های مختلف، پیرامون واردات تجهیزات مورد نیاز به جمهوری اسلامی، کنفدراسیون فوتبال آسیا نمی‌تواند سیستم VAR را برای مسابقات پیش رو در ایران اجرا کند. ما برای فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران برای آماده سازی برای مسابقه آینده آرزوی موفقیت داریم و منتظر همکاری و تفاهم شما در این زمینه هستیم.”
اما همان زمان فدراسیون فوتبال اعلام کرد که “در مکاتبات قبلی از سوی فیفا و ای اف سی اعلام شده بود درصورت عدم تجهیز ورزشگاه‌ها این دو نهاد سعی می‌کنند همکاری لازم را با فدراسیون‌های مورد نظر داشته باشند. از طرفی این در شرایطی است که بسیاری از رقابت‌های تحت نظر این دو نهاد بین‌المللی همچنان بدون VAR برگزار می‌شوند.”
با این حال بعد از برگزاری هفته نخست، حالا مسئولان مختلفی از جمله رئیس فدراسیون فوتبال می‌گویند اکنون میزبانی این مسابقات به استفاده از سیستم کمک داور ویدیویی گره خورده است که همگان تاکنون مطلع شده‌اند برخی از شرکت‌ها به علت تحریم‌های آمریکا علیه ایران، از اجاره یا فروش این سیستم خودداری می‌کنند.
نکته امیدوارکننده قول مساعد اینفانتینو برای کمک به حل و فصل مشکلات تحریمی در زمینه اجاره سیستم VAR است که باعث خوشبینی فدراسیون فوتبال شده است.
طی روزهای گذشته یکی از مدیران فدراسیون فوتبال اعلام کرده بود که ظرف دو هفته آینده وضعیت نصب این سیستم در ورزشگاه آزادی برای دیدار ایران و کره‌جنوبی مشخص خواهد شد و احتمال می‌رود سیستم مودنظر نهایتا به تهران برسد و از گردنه تحریم‌ها عبور کند.
با این تفاسیر هنوز هیچ چیزی قطعی نشده و حتی مشخص نیست در صورت نرسیدن سیستم VAR به تهران آیا ایران می‌تواند میزبان کره‌جنوبی باشد یا خیر. اگر چه که کنفدراسیون فوتبال آسیا در برنامه جدید خود میزبانی ایران مقابل کره‌جنوبی در تهران را تایید کرده است.

About Author