قابلیت تبدیل ایلخچی به قطب پسته آذربایجان شرقی

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز با اشاره به پتانسیل‌های حوزه کشاورزی «ایلخچی» گفت: این شهر قابلیت تبدیل به قطب تولید پسته آذربایجان‌شرقی را دارد.
به گزارش ساقی آذربایجان، یونس ژائله در دیدار اعضای شورای اسلامی ایلخچی با وی در محل اتاق تبریز با اشاره به برگزاری اولین جشنواره برداشت پسته در این شهر، افزود: ایلخچی از قطب های تولید محصولاتی مانند پیاز در استان بوده که با توجه به اجرایی شدن تغییر الگوی کشت، کشت محصولاتی مانند پسته در این بخش آغاز شده است.
وی اظهار کرد: در صورت تداوم و افزایش تولید محصول پسته در ایلخچی می توان صنایع تبدیلی را در این شهر راه اندازی کرد و اتاق بازرگانی تبریز نیز آماده هرگونه همکاری برای توسعه حوزه کشاورزی در این منطقه است.
اعضای شورای اسلامی ایلخچی نیز در این دیدار بر برنامه ریزی های انجام شده برای حرکت این شهر به سمت تبدیل شدن به قطب تولید پسته در استان تاکید کرده و بر افزایش تولید و بهره وری این محصول در سال های آینده اعلام آمادگی کردند.
آذربایجان شرقی حدود ۳۵ صدم درصد از مجموع بیش از ۳۸۰ هزار هکتار سطح زیرکشت باغات پسته و مقام هفتم را به خود اختصاص داده است و بیشترین پراکنش سطح زیرکشت پسته در شهرستان های اسکو، مرند، آذرشهر، بناب، عجب شیر و تبریز قرار دارد.
باغات پسته ایلخچی از قطب های تولید شهر ایلخچی آذربایجان شرقی با جمعیت حدود ۳۲ هزار نفر در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی کلان‌شهر تبریز واقع‌ شده است.

About Author