قیمت میوه شب عید مناسب نیست

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: میوه شب عید توسط دولت با کیفیت مناسبی خریداری نشده و قیمت هم مناسب نیست. به گزارش خبرنگاراران، علیرضا عباسی در جمع خبرنگاران اینکه کشور از لحاظ تولید سیب و پرتقال برای تأمین میوه شب عید به غیر از سنواتی که دچار خشکسالی یا سرمازدگی شدید می‌شویم تقریباً مشکلی […]

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: میوه شب عید توسط دولت با کیفیت مناسبی خریداری نشده و قیمت هم مناسب نیست.
به گزارش خبرنگاراران، علیرضا عباسی در جمع خبرنگاران اینکه کشور از لحاظ تولید سیب و پرتقال برای تأمین میوه شب عید به غیر از سنواتی که دچار خشکسالی یا سرمازدگی شدید می‌شویم تقریباً مشکلی ندارد، اظهار کرد: امسال تولید سیب چیزی حدود ۴ تا ۵ میلیون تن و پرتقال تقریباً ۴ میلیون تن بود که فراتر از نیاز بازار داخلی است.
وی در مورد نهاد تصمیم گیر در خصوص میوه شب عید بیان کرد: از تابستان امسال، قانون انتزاع کامل و همه وظایف به وزارت جهاد کشاورزی سپرده شده و میوه شب عید هم از سوی این وزارتخانه به سازمان تعاون روستایی محول شده است.
نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در مورد نحوه قیمت گذاری میوه شب عید افزود: کمیته‌ای راهبردی با حضور رئیس سازمان تعاون روستایی، معاونان وزیر جهاد کشاورزی و نمایندگان سازمان بازرسی در مرکز و در استان‌ها هم در سطحی پایین‌تر، تعیین قیمت صورت می‌گیرد.
وی تصریح کرد: انتظار این است که خرید میوه شب عید در زمان تولید از کشاورز صورت بگیرد ولی این کار انجام نمی‌شود.
عباسی خاطرنشان کرد: شاید توجیه دولت فعلی این باشد که تازه آمده‌ایم ولی انتظار همین است که گفته شد تا هم از کشاورز حمایت شود و هم مصرف‌کننده با قیمت کمتری میوه را بخرد.
وی با بیان اینکه سازمان تعاون روستایی می‌گوید وقتی ما آمدیم، فصل برداشت سیب تمام شده بود ولی این توجیه خوبی نیست، گفت:: شرایطی از نظر وزن و کیفیت برای میوه شب عید تعیین شده البته بحث قیمت هم مطرح است ولی به شخصه در بازدیدهایی که از مراکز استان‌ها و سردخانه‌ها داشتم، میوه با کیفیت مناسبی خریداری نشده و قیمت هم مناسب نیست.
نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس اظهار کرد: شرکتی مسئول بررسی کیفیت میوه‌های خریداری شده توسط سازمان تعاون روستایی بود ولی این کار را به درستی انجام نداده است.
وی بیان کرد: فکر نمی‌کنم مناقصه‌ای جهت خرید میوه شب عید برای انتخاب این شرکت وجود داشته ولی در حال بررسی موضوع در کمیسیون کشاورزی مجلس هستیم.
عباسی با بیان اینکه نتیجه نهایی را در اختیار دستگاه‌های ذیربط، قوه قضائیه و مردم قرار خواهیم داد، متذکر شد: می‌توانم بگویم این شرکت وظیفه نظارت کیفی خود را انجام نداده است.