مردم منتظرند نتیجه کار شوراها و شهرداری‌ها را ببینند

استاندار آذربایجان‌شرقی با تاکید بر اینکه هر کاری که به نفع مردم است، باید به هر نحوی انجام شود، گفت: دولت سیزدهم بر نگاه تحولی مدیران و انجام کارها به نفع مردم تاکید دارد و هر مدیری که نمی‌تواند چنین نگاهی داشته باشد جایی در این دولت ندارد.
به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، مالک رحمتی امروز در همایش شهرداران استان، اظهار داشت: گاهی برای انجام ندادن کاری، هزار بهانه وجود دارد، اما برای انجام دادن همان کار، یک بهانه کافی است و آن خدمت به مردم و باز کردن گرهی از کار مردم است. وی ادامه داد: قوانین و بخش‌نامه‌ها برای خدمت به مردم و رشد و پیشرفت جامعه است نه رفع مسؤولیت و اگر قرار باشد که با جابه‌جا کردن چند قانون و بخش‌نامه کار مردم را به تاخیر بیندازیم این اسمش مدیریت نیست. رحمتی افزود: مدیر کسی است که نفع و مصلحت مردم را تشخیص دهد و براساس آن عمل کند، ولو اینکه به نفع خودش نباشد و اگر غیر از این بود، نیازی به وجود مدیر نبود، چون یک ربات هوش مصنوعی هم می‌تواند قوانین و مقررات را بالا و پایین کند. وی بیان داشت: قابل قبول نیست که بعد از دو سه سال، نهضت ملی مسکن به خاطر رفع مسؤولیت چند نفر یا چند دستگاه اجرایی معطل بماند و بهانه این باشد که قانون اجازه کاری را به ما نمی‌دهد؛ همان قانونی که به شما اجازه نمی‌دهد، همان قانون می‌گوید باید هر سال یک میلیون واحد مسکن ساخته شود. رحمتی متذکر شد: اگر قرار باشد با استناد به قوانین و بخش‌نامه‌ها، کار مردم را به تاخیر بیندازیم در نهایت چه کسی ضرر می‌کند؟ استاندار آذربایجان‌شرقی خطاب به شهرداران، تاکید کرد: امسال، سال آخر فعالیت شوراها و شهرداران منتخب آنهاست و مردم منتظرند که نتیجه کار شما را ببینند؛ بنابراین شاخص عملکرد شما از این پس باید این باشد؛ هر کاری که به نفع مردم است انجام دهید و هر کاری به نفع مردم نیست انجام ندهید.
وی در ادامه بر رعایت انضباط مالی و شفافیت در عملکرد شهرداری‌ها تاکید کرد و گفت: نظام ارزیابی شهرداری‌های استان بزودی اجرایی می‌شود و انتظار دارم که شهرداران با دقت نسبت به حسابرسی، احتیاط در مسائل مالی، پاسخ‌گویی بهنگام به مردم و انتشار گزارش‌های مالی اقدام کنند. رحمتی با اشاره به پرداخت ۳۵۰۰ میلیارد تومان به حساب شهرداری‌های استان از محل مالیات بر ارزش افزوده، یادآور شد: اداره کل امور مالیاتی به صورت ماهانه گزارش پرداخت منابع مالیاتی به حساب شهرداری‌های استان را منتشر کند و شهرداری‌ها هم گزارش هزینه‌کرد این منابع را به مردم اعلام کنند. استاندار آذربایجان‌شرقی درخصوص نهضت ملی مسکن هم تصریح کرد: همه ما باید در استان دست به دست هم دهیم و شهرداران هم باید در این زمینه فعال‌تر شوند؛ گاهی به خاطر مسائل جزئی، مانع ایجاد می‌شود، در حالی که ما نسبت به اجرای این طرح تعهد داریم و باید تمام توان خود را در این زمینه به کار بگیریم تا بتوانیم خبرهای خوشی را به مردم بدهیم.
وی با بیان اینکه شهرداران نسبت به نوسازی بافت‌های فرسوده در قالب نهضت ملی مسکن اهتمام جدی داشته باشند، اذعان داشت: کارهای خوبی در این زمینه انجام شده، اما با وضعیت مطلوب فاصله بسیار زیادی داریم؛ بافت‌های فرسوده چه در پیشبرد نهضت ملی مسکن، چه در استحکام‌بخشی و زیباسازی شهرها و چه در جبران ناترازی سرانه‌ها در اولویت هستند و توجه به این موضوع در ارزیابی شهرداران هم جزو شاخص‌های اصلی خواهد بود. رحمتی با اشاره به برگزاری نمایشگاه سرمایه‌گذاری توسط شهرداری تبریز، این رویداد را فرصت خوبی برای معرفی ظرفیت‌های شهری و جذب سرمایه‌گذار دانست و از تمام شهرداران استان خواست حداقل یک بسته سرمایه‌گذاری در این نمایشگاه ارائه کنند. استاندار آذربایجان‌شرقی همچنین با تبریک دهه کرامت، ابراز کرد: ما هر چه داریم به برکت اهل بیت و امام رضا (ع) است و امیدوارم شهرداران در این دهه کار شایانی برای نشر معارف رضوی انجام دهند و با هماهنگی سازمان‌های فرهنگی، اجرای برنامه‌های بانشاط با حضور خانواده‌ها را برنامه‌ریزی کنند.
در این همایش که مدیران کل امور مالیاتی و راه و شهرسازی استان هم حضور داشتند، مسائل و مشکلات شهرداری‌ها در حوزه منابع مالیاتی و پروژه‌های نهضت ملی مسکن بررسی شد.

About Author