مرضیه برومند از مدیر عاملی خانه سینما استعفا داد

استعفای مرضیه برومند از مدیرعاملی خانه سینما توسط مورد پذیرش هیات رئیسه خانه سینما قرار گرفت.در اطلاعیه‌ رسمی که خانه سینما منتشر کرده آمده است:
به نام خدا
در تاریخ ۱۰ مهرماه ۱۴۰۲ سرکارخانم مرضیه برومند مدیرعامل محترم خانه سینما، استعفای خود را به هیات رئیسه اعلام نمودند. شرایط پیچیده حاکم بر سینمای ایران، تناقضات مدیریتی، مشکلات اقتصادی و فضاهای هیجانی تحمیل شده بر پیکر سینمای ایران، عرصه بسیار سختی را برای مدیریت این نهاد صنفی فراهم می کند که در طول این دوره نیز سخت و پیچیده تر شد و علیرغم تلاش های بی وفقه و دلسوزانه ی خانم برومند کار را برای ایشان دشوار کرد.

هیات رئیسه خانه سینما با درک این وضعیت و پس از جلسات متعدد، با احترام به جایگاه و شأن ارزشمند همکار گرامی مان، ضمن قدردانی از تلاش های هشت ماهه صورت گرفته ، با استعفای ایشان موافقت کرد.
براساس این گزارش، در متن استعفای مرضیه برومند آمده است:
من در تاریخ دهم مهرماه از سمت مدیریت عامل خانه سینما استعفا دادم.
اما چرا آمدم و چرا رفتم؟
آمدم تا هیئت مدیره را در عبور از بحرانهای سختی که پشت سر گذاشته و همچنان درگیر پیامدهایش بود ، یاری کنم. آمدم آغوش باز کنم و خانواده سینما به ویژه جوانهارا از درافتادن به دامی که از هرسو برایشان گسترده شده به سلامت به در ببرم و نگذارم بیش از این از روح و روانشان هزینه بدهند. آمدم تا هرآنچه احترام و اعتبار دارم به کار ببندم و به مدیران و مسئولین فرهنگی هشدار بدهم که راهی که پیش گرفته اند جز عمیق تر شدن شکافها و نابودی سینما حاصلی ندارد، به آنها گوشزد کنم که باید دست از لجبازی و عناد و بی مهری و رفتارهای تند و اهانت آمیز با هنرمندان مخصوصا با خانمهای بازیگر بردارند، اما متاسفانه گوش شنوایی نبود، یا بود و تصمیم گیرندگان اصلی کسان دیگری بودند.
آمدم تا با پرهیز از گرفتار شدن در چرخه روزمرگی و برآوردن خواسته های ابتدایی و کوتاه مدت برخی از اعضا ، مطالبات اصلی و بنیادین صنوف سینمایی را پیش ببرم و برنامه های کلان هیئت مدیره را که در اولویت خواسته های صنوف هم بود ، دنبال و اجرا کنم، غافل از آنکه وضعیت معیشت بخش بزرگی از خانواده سینما آنقدر وخیم است که ترجیح میدهند امروزشان را به فردا برسانند، حوادث و رویدادهای غم انگیز پی در پی و جریانات و اختلاف نظرهای درونی خانه نیز منجر به توقف برخی از برنامه های کلان هیئت مدیره و محول کردن آن به آینده ای دیگر شد.
ناتوانی من در درک پیچیدگی ها و تناقضهای درونی خانه سینما و هم چنین خودداری سازمان سینمایی از پرداخت به موقع اقساط به دلایل مختلف مزید بر علت شد و احساس کردم بودن من دیگر نه تنها ثمر ندارد بلکه ممکن است به این نهاد صنفی با ارزش و یگانه آسیب وارد کند ، بنابراین استعفای خودم را تقدیم کردم و قول دادم تا تاریخ بیستم آبان همچنان خانه سینمارا اداره کنم . برای خانه و خانواده پرافتخار سینما آرزوی سلامتی و موفقیت میکنم.
براساس این گزارش، برخی از اهالی سینما، اتفاقات رخ داده در هفته‌های اخیر پس از مصاحبه رئیس هیات مدیره خانه سینما علیه مدیران سینمایی و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به دلیل پابندی به قانون در عدم بکارگیری بازیگران زن کشف حجاب کرده، کانون کارگردانان سینمای ایران و شورای عالی تهیه‌کنندگان بیانیه‌هایی در حمایت از مواضع محمدمهدی عسگرپور و ایجاد اختلاف نظر عمیق با مدیران سازمان سینمایی را از مهمترین دلایل شکاف در بدنه مدیریت خانه سینما عنوان کرده بودند که با استعفای امروز مرضیه برومند و تاکید او «بر عدم درک پیچیدگی ها و تناقض‌های درونی خانه سینما» این موضوع تائید شد.
گفتنی است که مرضیه برومند بعد از حواشی سخنرانی‌اش در مراسم تشییع پیکر داریوش مهرجویی درباره مبارزه با اسرائیل به شرط اینکه حکومت در کنار هنرمندان باشد، به شدت تحت فشار بود و یک بار هم مجبور به عذرخواهی و عقب‌نشینی از صحبت‌های خود شد. همچنین موضوع ممنوع‌الکاری اغلب بازیگران زن سینما توسط وزارت ارشاد، بحران سینمای ایران را دوچندان‌تر و عملا بسیاری از پروژه‌های سینمایی را متوقف کرده است. امری که در متن هیات رئیسه خانه سینما نیز صراحتا به اشاره و شرایط حاکم بر سینمای ایران را «پیچیده و همراه با تناقضات مدیریتی و مشکلات اقتصادی» توصیف و شرایط کار را برای خانم برومند دشوار کرده بود.

About Author