نحوه ارائه یارانه آرد به نانوایان تغییر می‌کند

استاندار زنجان گفت: فرآیند ارائه یارانه آرد، به نانوایان تغییر پیدا خواهد کرد‌ و بر مبنای فروش نان، یارانه آرد به نام حساب نانوایان واریز خواهد شد. به گزارش ساقی آذربایجان، نخستین جلسه بازرسی و کنترل بازار در سال 1401 در سالن جلسات پیامبر اعظم (ص) استانداری زنجان با حضور جمعی از مسئولان استانی برگزار […]

استاندار زنجان گفت: فرآیند ارائه یارانه آرد، به نانوایان تغییر پیدا خواهد کرد‌ و بر مبنای فروش نان، یارانه آرد به نام حساب نانوایان واریز خواهد شد.
به گزارش ساقی آذربایجان، نخستین جلسه بازرسی و کنترل بازار در سال 1401 در سالن جلسات پیامبر اعظم (ص) استانداری زنجان با حضور جمعی از مسئولان استانی برگزار شد.
محسن افشارچی استاندار زنجان در این جلسه با تبریک حلول ماه مبارک رمضان، اظهار داشت: هدف از این جلسه ارائه نکات مهم در ارتباط با مسائل مربوط به نحوه حرکت و مبارزه با تورم در استان است و با توجه به حساسیت بازار این جلسات باید هر دو هفته یکبار برگزار شود.
وی افزود: تورم یکی از معضلات کشور است و دلایل مختلفی دارد که یکی از مهمترین آن‌ها حجم زیاد نقدینگی که در کشور وجود دارد و نظام از راه‌های مختلف در حال کنترل نقدینگی است.
استاندار زنجان گفت: با تسویه وجوهی که دولت سیزدهم انجام می‌دهد و عدم چاپ پول در ماه‌های گذشته سبب شده تا شیب تورم کاهشی شود.
وی با اشاره به اینکه در حوزه اقتصاد حرکت‌های ریشه‌ای انجام خواهد شد افزود: در سال جاری اتفاقات مثبتی در حوزه اقتصاد رخ خواهد داد.
افشارچی راهکاری برای کاهش تورم در استان بیان کرد و گفت: هدف ما ایجاد بازارهای موازی از جمله بازار‌های مجازی، برگزاری نمایشگاه‌های فصلی، راه‌اندازی بازارهای هفتگی که تحت کنترل دولت باشد تا بتوانیم تورم را کنترل کنیم.
وی به ابزارهای کنترل بازار اشاره کرد و گفت: حضور بازرسان در بازار به کنترل قیمت‌ها کمک کرده و از زیاده‌خواهی برخی سودجویان جلوگیری می‌کند و سبب ایجاد آرامش روانی در بازار می‌شود.
استاندار زنجان افزود: نظارت‌ها در حوزه‌های مختلف قبل از عید آغاز شده و بعد از عید به صورت خاص پیگیری خواهد شد.
وی به مسئله نان اشاره کرد و گفت: نظارت بر این حوزه به طور خاص در سال‌جاری هدف گذاری شده زیرا بیشترین تخلفات در این حوزه رخ می‌دهد.
افشارچی تصریح کرد: در یک تا دو ماه آینده فرآیند ارائه یارانه نان به نانوایان تغییر پیدا خواهد کرد و مردم با قیمت پایین و معقول نان تهیه خواهند کرد، اما آرد ارائه شده به نانوایان یارانه‌ای نخواهد داشت و بر مبنای فروش نان، یارانه به حساب نانوایان واریز خواهد شد.
وی افزود: استان زنجان در این کار پیش رو خواهد بود و با این کار جلوی فساد،گرانفروشی و کم فروشی در حوزه آرد و نان می‌شود.
استاندار زنجان به میدان میوه و تره‌بار اشاره کرد و گفت: در حوزه میوه پذیرفتنی نیست در یک مغازه فقط با گذاشتن چند میز دلالی میوه انجام گیرد و ما تلاش خواهیم کرد بازار جدید و میدان میوه جدید به استان اضافه کنیم تا جلو دلال بازی در این حوزه گرفته شود.
در ادامه جلسه پرویز خالقی فرماندار زنجان گفت: فرمانداری نیز با تشکیل کارگروه نظارت در ایام عید تلاش کرد حضور فعال در بازار داشته باشد.
وی افزود: 85 مورد بازرسی از حوزه‌های مختلف از بازار و تشکیل پرونده‌های مختلف نشان دهنده این امر است که کارهای زیادی باید در جامعه و بازار برای کنترل تورم انجام شود.
فرماندار زنجان با اشاره به اینکه دستگاه‌های نظارت کننده از نظارت بر حوزه خدمات غافل شده‌ افزود: باید در حوزه خدمات نظارت‌های اساسی در بازار انجام پذیرد و لازم است تیم های بازرسی به شکل تخصصی و ویژه فعال شوند.
اسماعیل مسلمی مدیر نظارت و بازرسی سازمان صمت استان زنجان نیز گفت: نظارت‌ها باید از سرمنشا تولید کالا انجام پذیرد تا بازدارنده باشد و نباید فقط به اصناف متمرکز شود.
وی در خصوص گلایه‌مندی از تعزیرات در خصوص بازدارنده نبودن جریمه‌ها گفت: ما بر اساس قوانین تدوین شده عمل می‌کنیم و نمی‌توان به صرف یک تخلف یک صنف با آبروی کسی بازی کرد و جریمه‌ها با توجه به تخلفات صورت گرفته، اعمال می‌شود.
در این جلسه تعدادی از بازرسان به ارائه گزارش از عملکرد خود در بازرسی از بازار پرداختند.