هفت نمای ماندگار از سینمای دفاع مقدس

برنامه سینمایی «هفت نمای ماندگار» در هفته دفاع مقدس آثار مطرح سینماگران حوزه دفاع مقدس را با حضور عوامل فیلم ها بررسی می کند.
نویسنده و ‌تهیه کننده برنامه «هفت نمای ماندگار» رادیو فرهنگ گفت: در ویژه برنامه سینمایی «هفت نمای ماندگار» به مناسبت هفته دفاع مقدس با حضور کارشناسان و عوامل، فیلم های این حوزه با موضوع دفاع مقدس بررسی می شود. بسیاری از متولدین دهه ۶۰ که دوران دفاع مقدس را لمس نکرده بودند و از خاطرات و مخاطرات آن دوران، تصاویر بسیار کمرنگی در ذهنشان دارند، با تماشای فیلم‌های ژانر دفاع مقدس به آشنایی نسبی با آن مقطع از تاریخ دست یافتند. به نظرم امروز نیز این فیلم ها می توانند نسل جدید را با فرهنگ ایثار ‌و شهادت آشنا کنند، پس در برنامه «هفت نمای ماندگار» ضمن معرفی این آثار به بررسی این سینما و اثرگذاری آن نیز می پردازیم.
مریم قاسمی با تاکید بر اهمیت انتقال فرهنگ از طریق فیلم به مخاطبان خاطرنشان کرد: جنگ در قاب تصویر، از جمله ژانرهای تعریف شده و تأثیرگذار سینمایی در سطح جهان است؛ گونه‌ای که به دلیل جذابیت‌های پنهان و آشکارش و همچنین لایه‌های عمیق و هدفمندش همواره مورد توجه موسسات معتبر فیلم سازی بوده و ما نیز آثار قابل توجیهی ویژه مقدس تولید کرده ایم که بازخوانی و مرور دوباره آثار این ژانر در سینمای ایران، می‌تواند به شناخت جایگاه امروز این گونه مهم در سینمای کشورمان کمک کند. از این رو در «هفت نمای ماندگار» به مناسبت هفته دفاع مقدس هر روز یکی از فیلم های برگزیده سینمای دفاع مقدس را در گفت وگو با عوامل آن بررسی می کنیم.
وی اعلام کرد: نخستین قسمت برنامه که سه شنبه، ۳۱ شهریور ماه روی آنتن رفت، نیز به معرفی و بررسی فیلم سینمایی «شیار ۱۴۳» به کارگردانی و نویسندگی نرگس آبیار و تهیه‌کنندگی محمدحسین قاسمی و ابوذر پورمحمدی که سال ۱۳۹۲ ساخته شده به عنوان نمای اول، اختصاص داشت. در این قسمت همراهان برنامه بخش هایی از صحبت های نرگس آبیار ( نویسنده و کارگردان) و مریلا زارعی ( بازیگر) را درباره این فیلم شنیدند و در ادامه با پخش بخش ها و موسیقی فیلم و همچنین نظر رهبر معظم انقلاب درباره این اثر تقدیم شنوندگان رادیو فرهنگ شد.
قاسمی سپس درباره شش نمای دیگر از این هفت نمای ماندگار سینمای دفاع مقدس بیان کرد: هر روز تا پایان هفته دفاع مقدس در این برنامه فیلم های سینمایی «دوئل»، «ایستاده در غبار»، «تنگه ابوقریب»، «بوی پیراهن یوسف» و «روز سوم» معرفی و بررسی خواهند شد.
تهیه کننده «هفت نمای ماندگار» گفت: همچنین پلان هشت این برنامه به گزارشی از فعالیت های هنریِ ویژه دفاع مقدس محسن افشار اختصاص دارد. همچنین بخشی از سریال «گل پامچال»، فیلم های سینمایی «سفر به چزابه» و «آسو» و موسیقی آثار سینمایی حوزه دفاع مقدس در این برنامه پخش خواهند شد.
به گزارش ایسنا، ویژه برنامه «هفت نمای ماندگار » به تهیه کنندگی و نویسندگی مریم قاسمی و گویندگی علیرضاتابان از سه شنبه ۳۱ شهریور الی ۶ مهر هر روز ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه از رادیو فرهنگ به روی آنتن می رود.

About Author